-
Goda betyg när Region Örebro län sammanfattar satsning på besöksnäringen
Med uppdraget att stötta företag och föreningar inom besöksnäringen att utvecklas har Region Örebro län nu genomfört och avslutat närmare ett år av utbildning och nätverksträffar. Resultaten visar på goda betyg. De har nu fått förnyat förtroende från Tillväxtverket att fortsätta med insatsen ett år till.
“Vårt uppdrag har handlat om att hjälpa besöksnäringsföretag och föreningar att utvecklas genom utbildning, rådgivning, kunskapsöverföring och samverkan med nätverksträffar. Det känns fantastiskt att vi har fått ett så bra gensvar och ett så gott betyg.” Säger regionråd Irén Lejegren (S).
Stort intresse bland besöksnäringsföretagen
Fler än 70 företag har deltagit på en eller fler aktiviteter inom ramen för projektet. Fler företag har visat intresse och anmält sig eller velat anmäla sig till utbildningarna.
Bland de företag som deltog i en eller flera aktiviteter i projektet svarade 67 procent att insatserna har stärkt förmågan att utveckla nya besöksanledningar och 63 procent anser att de fått ett bredare nätverk inom besöksnäringen tack vare insatserna i projektet.
Ambitionen är att besöksnäringsföretagen ska bli mer digitala och förutsättningarna att skapa bredd i erbjudanden och jobba med paketlösningar ska öka. Därför har ett av målen med projektet varit att stärka förmågan hos besöksnäringsföretagen att utveckla nya besöksanledningar och att ta del av länets stödfrämjarsystem.
“Här har det också varit tydligt att rådgivning för besöksnäringen är uppskattat. Hela 86 procent tycker att rådgivningen av externa konsulter hjälpte utvecklingen av företaget. Det är ju fantastiskt.” Berättar Jenny Ahlgren, projektledare på Region Örebro län.
Bakgrund och finansiering – får fortsätta med insatsen
Bakgrunden till insatserna bygger på en regional kartläggning över länets besöksnäringsföretag. I sammanställningen och i samtal med kommunerna såg man att företag och föreningar bland annat söker mer kunskap och coaching. Speciellt inom digitalisering och hållbarhet, för att utveckla sina företag.
Projektet finansierades av Tillväxtverket och hade namnet ”Företagskoordinator för hållbar besöksnäring”. Under året har Region Örebro län arrangerat 11 nätverksträffar med workshops, kunskapsdagar och genomförda studieresor. Bland annat har en workshop inom området hållbarhet genomförts. Man har även jobbat med digitalisering, paketering och produktutveckling.
“Det är så kul att se utvecklingen hos företagen. Det är också härligt att få återkoppling från deltagare och läsa ”Tack för gott arbete, det är fantastiskt att få så mycket hjälp för att kunna utveckla sitt företag”. Dessutom har vi fått förnyat förtroende från Tillväxtverket att fortsätta med den här insatsen ett år till. Det känns riktigt bra.” Avslutar Jenny Ahlgren projektledare på Region Örebro län.
- Text: Region Örebro län
- Foto: Region Örebro län
-
Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
-
Gästbloggare
-