-
Goda betyg till lärarfortbildning i naturturism – ny kursomgång i höst
”Jag vill bara tacka för att vi fått chansen att delta i denna pilot. Det har varit väldigt givande och gett oss mycket inspiration till vår utbildning.” Så säger en av deltagarna i Naturturismföretagens lärarfortbildning i naturturism. Utbildningen fick bra betyg i utvärderingen och till hösten börjar en ny omgång.
Har fått en insikt i lärarnas utveckling och upplevelse
Mellan januari och september 2023 genomfördes en pilotversion av Naturturismföretagens lärarfortbildning i naturturism. Där 20 lärare från skolor runt om i landet deltog digitalt.
”Med rätt verktyg, förståelse för vår bransch och vilka kunskaper som krävs bidrar vi genom utbildningen till att höja kompetensen i lärarkåren och därmed en professionalisering av branschen.” Säger Margareta Grape projektledare för Nationellt nav för hållbar turism.
För att skapa en bild av fortbildningens genomslagskraft har lärarna fått ge löpande återkoppling under hela kursens gång.
”Inledningsvis ville vi få en förförståelse av lärarnas kunskapsnivå inom naturturism och deras förväntningar på kursen.” Säger Cecilia Henrikson som är utbildningssamordnare för kursen. ”Genom självskattningsenkäter före och efter fortbildningen tillsammans med utvärdering av respektive kurstillfälle, har vi fått en insikt i lärarnas utveckling och upplevelse. Detta har gett oss verktyg för att utveckla kursens innehåll och ytterligare matcha de faktiska behoven.”
Träffat rätt på innehåll och ämnesområden
Den övergripande trenden i utvärderingen visar på betydande kunskapsförbättringar och en positiv upplevelse hos lärarna. Lärarfortbildning i naturturism verkar dessutom träffat rätt på innehåll och ämnesområden. Nu laddas det om för nästa kursstart i september 2024.
”De deltagande lärarna hade höga förväntningar på lärarfortbildningen och det är väldigt roligt att vi kunde leva upp till det. Vi fick goda betyg i den avslutande utvärderingen. Till exempel när det gäller kursens upplägg och hur väl förväntningarna har mötts. Kursledare Lotta Backlund fick i det närmaste full pott i betyg av deltagarna. Det är extra roligt eftersom hon kommer vara kursledare även i höstens utbildning.” Säger Cecilia Henrikson.
Kunskapsutveckling inom sju delar
Grundplaneringen av fortbildningen bygger på Skolverkets läroplan för naturturism på gymnasiet och har arbetats fram utifrån behovet av en starkare koppling mellan de som utbildar och verksamma inom naturturism. Syftet är också att höja statusen på yrken inom naturturism. Samt för att möta behovet av att allt fler gäster efterfrågar hållbara naturturupplevelser.
”Vi vill att elever ska utbildas och förberedas inför en framtida yrkesroll inom naturturism. Då behöver kompetensen inom området förbättras hos lärarkåren. Inte minst viktigt är det att förstå skillnaden mellan naturturism och friluftsliv.” Säger Margareta.
De sju kurstillfällena erbjuder en mångfacetterad inblick i naturturismens olika aspekter. Fokus ligger på hur det är att arbeta inom naturturism samt vad som är viktigt att känna till, både som företagare och anställd.
Foto: Leif WikbergReferensföretag och framtida utveckling
Färre än hälften av deltagarna hade tidigare praktisk erfarenhet inom naturturism som yrke, vilket stärker utbildningens mål.
”Ett av syftena med kursen är att ytterligare bygga broar mellan praktisk naturturism och lärarna som undervisar de elever som är på väg ut i yrkeslivet.” Berättar Margareta. ”Därför har lärarna tillgång till och kontakt med referensföretag, som är verksamma inom naturturism, under fortbildningens gång.”
”Arbetet med referensföretagen är en av de delar av fortbildningen som vi arbetar aktivt med att vidareutveckla inför höstens kursstart och där vi ser en fortsatt stor potential.” Fyller Cecilia i. ”Det handlar bland annat om bättre förberedelse av både lärare och företagare inför uppgiften samt förstärkt kommunikation.”
Önskemål och utmaningar
Lärarna önskade ökad fördjupning kring ekonomi och säkerhetsaspekter inom naturturism. I utvärderingen kom det också fram att mer fokus bör läggas på prissättning, storytelling och sjukvård.
”Vi ser fram emot att bygga vidare på kursens innehåll och fortsätta stödja lärarnas resa inom naturturismens värld. Men vi vill också blicka framåt för att fortsätta utveckla föreningens allmänna möjligheter till kompetensutveckling för både lärare och företagare.” Avslutar Cecilia Henrikson.
Parallellt med lärarfortbildningens fortsätter föreningen att utveckla kurser och utbildningar i kompetensplattformen under 2024.
Deltagarnas betyg, före och efter varje kurstillfälle
De deltagande lärarna har löpande fått uppskatta sin kunskapsnivå i varje kurstillfälle, före och efter genomgånget moment. Med syftet att Naturturismföretagen ska få ett mått på hur väl kursen ökar kunskapsnivån. Skalan var mellan 1 och 10 där tio är högsta betyg.
◆ Planering och Genomförande: Ökning från 5,0 till 7,3.
◆ Säkerhet och Tillbud: Ökning från 6,2 till 8,1.
◆ Lagar och Regelverk: Ökning från 5,1 till 7,2.
◆ Utrustning och Hållbarhet: Ökning från 5,0 till 7,6.
◆ Ledarskap och Kommunikation: Ökning från 6,8 till 7,8
◆ Natur och Hälsa: Ökning från 5,0 till 7,0.
◆ Kunskapsförmedling och Vägar Vidare: Ökning från 4,7 till 7,8.Feedbacken har varit generellt mycket positiv
Deltagarnas feedback kring kursens uppbyggnad, administration och genomförande i stort var överväldigande positiv. Kursledaren Lotta Backlund fick 9,7 av 10 i betyg. Detta trots att deltagarnas förväntningar var höga med ett snitt på 8,1 av 10.
Nedan följer två stycken kommentarer om utbildningen.
”Mycket bra innehåll och väldigt trevlig kursledare. Jag hoppas att det kommer fler kurser som vi kan delta i. Det vore väldigt kul om man kunde göra ett uppföljande tillfälle 1 ggr/ år liknande “forum för lärare”. Tack för all inspiration och kunskap!”
”Väldigt givande dagar. Sedan tycker jag det är bra att materialet finns kvar så man kan gå tillbaka och fördjupa sig.”
Läs mer om Naturturismföretagen på Turismnytt här.
- Text: Naturturismföretagen
- Foto: Istock-bild
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida VD. Tjänsten erbjuder en chans att leda en unik anläggning in i framtiden.
-
Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
I sommar får Finnlines passagerare sällskap av den nya maskoten Stella. Hon är en del av rederiets satsning på barnfamiljer.
-
Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.
-
Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks
För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.
-
Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet
Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig över landet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Välkommen till BarCamp 2026 – besöksnäringens ledarforum som riktar sig till dig som är verksam i b...
-
Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
Nu är det enklare än någonsin för den konstintresserade besökaren att upptäcka allt som destinationen har att erb...
-
Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen
Efter flera år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt
-
-
Gästbloggare
-