-
Jan Eriksson har tagit över som ny VD på Gröna Lund
Under hösten har rekryteringsprocessen efter en ny VD pågått för fullt. Nu kan Gröna Lund glädjande meddela att från och med 9 januari är det Jan Eriksson som tar sig an tjänsten. Han kommer att leda det anrika tivolits arbete vidare in i framtiden.
En framtid som redan i år bland annat innefattar ett 140-årsjubileum och inledningen av arbetet med att skapa ett helt nytt tivoliområde på Gröna Lunds parkering.
Gröna Lund har en otroligt spännande tid framför sig
Janne kommer närmast från rollen som CIO för nöjesparkskoncernen Parks and Resorts (där Gröna Lund ingår). Han har varit drivande i att utveckla digitala system och lösningar för såväl biljettbokningar som attraktionsköer och matköp.
”Gröna Lund har roat generationer av människor i 140 år och har samtidigt en otroligt spännande tid framför sig. Med både utbyggnadsplaner på parkeringen och nya upplevelser under fler perioder på året. Jag ser fram emot att tillsammans med alla fantastiska medarbetare få vara med och bidra till en del av den resa som det här anrika tivolit nu har framför sig.” Säger Jan Eriksson, ny VD på Gröna Lund.
Ersätter Magnus Widell som lämnade posten 2022
Jan Eriksson ersätter Magnus Widell. Magnus arbetade i nästan 10 år som VD på Gröna Lund. Han lämnade posten den 1 september 2022 för att ta sig an nya utmaningar.
”Janne har sedan 2017 axlat rollen som CIO för vår koncern. Han känner väl till både våra nöjesparker och våra medarbetare. Han är nyfiken, lyhörd och har ett stort engagemang för tivolit och dess framtid. Vi är otroligt glada över att han tar över rollen som VD för Gröna Lund.” Säger Christer Fogelmarck, koncernchef för Parks and Resorts.
- Text: Gröna Lund
- Foto: Alice Källström
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Mest om Destination, Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Rapporter
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan 2025 samlar Turismnytt anteckningarna från de olika seminarierna
-
SkiStar och Kairos Future samlar branschen kring framtidens resande
Under Almedalsveckan samlade SkiStar och Kairos Future branschen i ett rundabordssamtal kring framtidens resande.
-
Jämtland Härjedalen – värdet av infrastrukturen i naturen
Vandringen i Jämtland Härjedalen är den största reseanledningen. Trots detta är finansieringen av skötsel av lederna sårbar.
-
Svenska Möten tillgänglighetsanpassar sin webbplats
Svenska Möten fortsätter sitt hållbarhetsarbete och stärker sin position som en drivande kraft för ökad inkludering inom mötesbranschen.
-
Swedavia – tre nya flygplatser når högsta klimatcertifieringen
Visby Airport, Åre Östersund Airport och Kiruna Airport har nått Airport Carbon Accreditations nivå 5. Sju av tio Swedavia-flygplatser är certifierade på den högsta nivån.
-
Västkusten fortsatt i topp som campingdestination
Ny statistik visar att 6 kommuner på Västkusten finns med på topp 10-listan gällande antalet gästnätter på Sveriges campingplatser.
-
Varför BirchStreet Systems inte bara är för jättarna
I dagens hotellbransch är effektivitet inte längre ett mål – det är en konkurrensfördel. Det kan BirchStreet Systems hjälpa dig med.
-
Tinnar och torn – ny utomhusguidning på Kalmar Slott
För sommaren har Kalmar Slott tagit fram en ny guidad tur utanför slottet. Det gör att den dessutom passar bra för hundägare.
-
SM-veckan i Norrköping certifieras som hållbart evenemang
Den 24 juni kom nyheten att SM-veckan i Norrköping uppfyller kriterierna för att bli ett Certifierat Hållbart Evenemang av Greentime.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Hållbarhet/Tillgängl...
-
Cykelleden Skåne får pris för tillgänglighet och nytänkande
Cykelleden Skåne har utsetts till vinnare av Cykelplaneringspriset 2025. Utmärkelsen delas ut årligen av förening...
-
Pontus Frithiof lanserar Matmanifest – ny milstolpe i Hållbarhet 360
Pontus Group, ledd av restaurangentreprenören Pontus Frithiof, tar ytterligare ett stort kliv i ...
-
Visita – en viss ökning på hotellmarknaden i maj
Antalet sålda hotellrum i Sverige ökade i maj med 2 procent samtidigt som hotellrumspriserna i genomsnitt minskad...
-
-
Gästbloggare
-