-
Kalle Anka & C:o firar 70 år med utställning och pop-up butik
En av Sveriges mest älskade serietidningar fyller imponerande 70 år i år. Det är givetvis Kalle Anka & C:o jag talar om. Det är kvacktastiskt!
I sommar har Kalle Anka & C:o och museet Bergrummet – Tidö Collection of Toys & Comics – tillsammans öppnat en pop-up butik med utställning och tecknarverkstad i hjärtat av Stockholm.
Utställning
Utställningen heter ”70 år med Kalle Anka & C:o” till jubileumsårets ära. Bland annat finns den ikoniska första utgåvan av serietidningen, nr 1 från 1948, på plats i orginalform. Utställningen lyfter även fram några av de största och mest inflytelserika tecknarna som gett liv åt Ankeborgs invånare. Däribland den störste av dem alla, Carl Barks, samt hans hyllade arvtagare och landsman – Don Rosa.
Kalle är mycket stor i Norden. Till exempel visas det av svenskarnas lojalitet att varje år se på ”Kalle Anka och hans vänner önskar god jul” på julafton. Eftersom Kalle är en så viktig figur för oss, kommer utställningen också att visa några av de mest framgångsrika nordiska tecknarna, samt några kvinnliga Kalle Anka-tecknare som inte har fått stå i strålkastarljuset lika ofta som många av sina manliga kollegor.
Tecknarverkstad
Vad är ett seriejubileum utan en tecknarverkstad? Besökarna kommer självklart på plats kunna pröva på att teckna Kalle och hans vänner. I september kommer dessutom den stora anktecknaren Arild Midthun på besök och kommer att hålla i en exklusiv Kalle Anka-workshop.
Det kommer finnas möjlighet att köpa pocketböcker och jubileumsböcker till fina priser i Kalle Ankas & C:o:s pop-up butik. Utställningen finns tillgänglig nu till och med 20 september.
- Text: Isa Mörk
- Foto: Disney
-
Utländska turister spenderar mer i Sverige än exportvärdet för järn och stål
Jämförs Sveriges exportsiffror för 2024 syns det att exportvärdet för Resor överstiger export av exempelvis järn eller malm.
-
Sporterna under SM-veckan 2025 i Norrköping – dag för dag
Nu släpps idrotternas tävlingsdagar och arenor till SM-veckan den 24–29 juni i Norrköping. Alla är välkomna till folkfesten.
-
Visita – Kent vände hotellmarknaden i mars
Antalet sålda hotellrum i Sverige ökade i mars med drygt 3 procent jämfört med samma månad förra året, enligt data från Visita.
-
SkiStar utvecklar ett nytt skidområde i Vemdalen
SkiStar meddelar att utbyggnaden av ett nytt skidområde, Hovde Syd i Vemdalen, har startat. Totalt skapas 11 hektar ny pistyta.
-
Årets höjdpunkt för fjälldestinationer – r360 kundträff på Idre fjäll
r360 Resort Systems AB är leverantör av bokningssystemet r360 för resorts och destinationer i nordiska fjällen
-
Smaka på Västsverige – Lantbruket i Centrum utökar med område
Den 15–16 maj samlas lantbruksbranschen i Lidköping för Lantbruket i Centrum 2025. Årets mässa utökas med ett nytt område.
-
Växjö & Co söker efter en destinationsutvecklare
Växjö brukar kallas för den lilla världsstaden. Nu vill de förbättra platsen för sina besökare. Växjö & Co söker en destinationsutvecklare.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 -25
Mest under Destination, Möten och Event, Museer och Utställningar samt Mat & Dryck
-
Visit Sweden – hit vill utländska turister helst resa i Sverige
Visit Swedens målgruppsanalys av potentiella Sverigebesökare visar vilka delar av landet utländska turister helst vill besöka.
-
Hotel Tylösand och SAS i nytt samarbete – lanserar spapaket
Hotel Tylösand går nu samman med SAS för att lansera "Tylösand Takeoff". Ett komplett spapaket med flyg, transfer och övernattning.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Katrineholm söker efter en driven turismansvarig
Katrineholm är den lilla platsen som gör ett stort avtryck. Det ligger drygt en timme från Stockholm, och har ett...
-
Gårdsförsäljning – Stärk synligheten digitalt som dryckesproducent
Så stärker du din synlighet i digitala kanaler som småskalig dryckesproducent – med gårdsförsäljningen so...
-
SkiStar – nytt avtal med easyJet skapar fortsatt internationell tillväxt
Lågprisflygbolaget easyJet stärker sin närvaro i Skandinavien och lanserar två nya direktlinjer från Storbritanni...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2025
Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och ...
-
-
Gästbloggare
-