-
Klart för återstart av flyg mellan Trollhättan-Vänersborg och Bromma
Nybildade flygföretaget Västflyg AB återstartar det reguljära flyget mellan Trollhättan-Vänersborg flygplats och Bromma.
Är starkt förankrade i regionen
Ägare till bolaget är tre välkända entreprenörer med förankring i regionens näringsliv och breda engagemang i ett stort antal branscher. Preliminär återstart för flygtrafiken är den 7 mars 2022.
“När trafiken är i full gång blir det 14 avgångar till Bromma från söndag till fredag och lika många turer tillbaka.” Säger Västflygs VD, Jenny Iodlovsky Norrby. “Vi kommer att flyga med egna svenska besättningar och en Saab 340 med plats för 33 passagerare.”
Jenny Iodlovsky Norrby betonar vikten av att Västflygs ägare och styrelse är starkt förankrade i regionen.
“De har hjärta och intresse för vår del av Sverige. De vill bidra till att öka regionens attraktivitet ytterligare genom snabba och bra flygförbindelser med Stockholm i ett första läge, och eventuellt med andra destinationer framöver.”
Västflyg AB:s tre ägare är:
♦ Svante Andersson med bakgrund i västra Skaraborg och ägare till Stenhaga Invest.
♦ Per Arwidsson, uppväxt i Hällevadsholm och ägare till Arwidsro.
♦ Carl Silfverschiöld, ägare till Koberg Förvaltning AB med flera bolag.“Tillsammans representerar de en mängd branscher. De har omfattande nätverk och en tro på framtiden för flyget i vår region. Det är väldigt betydelsefullt.” Anser Jenny Iodlovsky Norrby. ”Även om digitala möten blivit allt vanligare, finns behov av att träffas fysiskt. För att göra fler fysiska möten möjliga krävs effektiva förbindelser. Tåget är bra, men resan tur och retur med flyg, från Trollhättan-Vänersborg till centrala Stockholm, går nästan fyra gånger snabbare. Det gör arbetslivet mer hållbart för dem i Västsverige som ofta reser till Stockholm och för stockholmare som pendlar till oss. Västflygs tidtabell är anpassad för att alla i vår region ska kunna resa Stockholm tur och retur över dagen, och omvänt.”
Tidsvinsterna jämfört med flyg från Landvetter blir också avsevärda. För hela Bohuslän och västra Skaraborg är Trollhättan-Vänersborgs flygplats den mest tidseffektiva för resor till och från Stockholm-Bromma. Hanteringen på flygplatsen är snabb och smidig och parkeringen gratis.
Aktiv i omställningen mot fossilfri flygtrafik
I Västflyg AB finns en uttalad inriktning att vara aktiv i den stegvisa omställningen mot fossilfri flygtrafik. Inledningsvis genom att tanka en högre andel biojetbränsle än vad reduktionsplikten kräver. I förlängningen finns el- eller vätgasdrivna flygplan.
På Trollhättan-Vänersborgs flygplats välkomnar man Västflyg.
“Att äntligen få starta om den reguljära trafiken har varit efterlängtat. Det finns ett jättestort behov av flygresor och jag hoppas verkligen att resenärerna sluter upp bakom det nya regionalt ägda Västflyg. Nu får vi resmöjligheterna tillbaka. Samtidigt är vi med på flygets omställning här hos oss.” Säger Anna Råhnängen, VD för Fyrstads Flygplats AB.
- Text: Trollhättan-Vänersborgs flygplats
- Foto: Trollhättan-Vänersborgs flygplats
-
Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender
Utvecklingen av cykelturismen drivs av internationella besökare. Sverige står sig starkt som en cykeldestination enligt Visit Sweden.
-
Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätter ökar och bokningsläget är starkt.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Besöksnäringens ledarforum för alla som vill driva på utvecklingen mot en snabbare omställning och möta likasinnade
-
Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
Visit Skaraborg lanserar en roadtrip på temat konst, vilket gör det enklare än någonsin att upptäcka destinationens kultur.
-
2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries
Nio nya restauranger i Norden har belönats med sin första MICHELIN-stjärna. Svenskar uppmärksammas i guiden.
-
SkiStars klimatarbete uppmärksammas i Europe’s Climate Leaders 2026
SkiStar har tagit plats på Europe's Climate Leaders 2026. Listan lyfter europeiska företag som gjort framsteg i sitt klimatarbete.
-
Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen
Efter år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt Marholmen klart i sommar.
-
Rörstrand 300 år – mer än ett jubileum, ett arbete med platsens berättelse
När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas Lidköping. Arbetet med jubileet har handlat om mer än ett firande.
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det är högtryck hos r360 som är marknadsledande leverantör av affärs- och bokningssystem för nordiska fjälldestinationer
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ko...
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det råder högtryck hos r360 Resort Systems AB. Som en marknadsledande leverantör av affärs- och bokningss...
-
SkiStar lanserar Sveriges bästa snögaranti
Fler garanterat öppna nedfarter ska göra det tryggare att boka skidsemester. Inför vintern 2026/2027 stärker
-
Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård
Under fyra intensiva majdagar fick Östergötlands skärgård finbesök. Sju utvalda journalister från Danmark, Tyskla...
-
-
Gästbloggare
-