-
Livrustkammaren är stockholmarnas favoritmuseum 2022
Den 24 februari delades priset ut till Livrustkammaren efter att ha utsetts till stockholmarnas favoritmuseum 2022. Förstapriset gavs i konkurrens med 37 av Stockholms största museer och konsthallar.
“Det känns otroligt roligt att Livrustkammaren har blivit stockholmarnas favoritmuseum 2022. De senaste årens pandemi har visat betydelsen av att vara ett museum på många olika sätt. När vi tvingats hålla museet stängt har vi i stället erbjudit en mängd digitala aktiviteter, inte minst i sociala medier där vårt arbete är mycket uppmärksammat. Jag tror att det har spelat roll. Men vi har också märkt att stockholmarna har valt att komma till oss fysiskt. Eftersom vi är ett museum med fri entré vill vi vara ett museum att besöka om och om igen.” Säger Malin Grundberg, museichef på Livrustkammaren.
Blir medvetna om sina styrkor och svagheter
Tävlingen är gjord av företaget Evimetrix och grundar sig på 1 500 slumpmässigt valda stockholmare som uttalat sig om sina relationer och omdömen om sina museibesök.
“Genom den här undersökningsrapporten får museerna möjlighet att se hur Stockholmarna värderar dem jämfört med deras kollegor i länet. De blir också medvetna om sina styrkor och svagheter. På så sätt kan de utveckla sin verksamhet och göra besökarna ännu nöjdare med sin upplevelse.” säger Evimetrix VD, Alf Brydolf-Berg.
Det är första gången på prispallen
På de övriga platserna bland de mest omtyckta museerna hos stockholmarna kom Prins Eugens Waldemarsudde som nummer två och Naturhistoriska riksmuseet på plats nummer tre. Det är värt att notera att både Livrustkammaren och Naturhistoriska riksmuseet hade premiär på prispallen.
“Inte överraskande är det i år hanteringen av covid-19 som är den allra viktigaste aspekten för att museibesökaren ska bli nöjd med sitt besök. Under icke-pandemiår har det tidigare varit utställningarna som varit viktigast och utställningarna kommer på andra plats i år.” Säger Peter Wissing som ansvarar för undersökningen på Evimetrix. “Men det räcker inte. Man måste också ha en trivsam miljö och den sociala medienärvaron behöver vara bra också.”
De museum som är bäst på det som skapar nöjda besökare är:
♦ Hanteringen av covid-19 – Medelhavsmuseet
♦ Utställningar – Nationalmuseum
♦ Trivsam miljö – Prins Eugens Waldemarsudde
♦ Sociala medier – LivrustkammarenTotalt diplomerades 13 museer i 8 kategorier.
Om undersökningen:
Undersökningen genomfördes mellan vecka 2 och 4, 2022, i Userneeds internetpanel.
Cirka 2 000 respondenter har tagit del av inbjudan och drygt 1 500 har besvarat enkäten. Alla har fått uttala sig om hur ofta man besöker vart och ett av de 37 undersökta museerna och de man besöker har man sedan fått fördjupande frågor om.
Totalt säger sig stockholmaren ha besökt 5,8 olika museer under de tre senaste åren. Mätningen täcker in allmänheten, över 18 år som är bosatta i Stockholms län.
- Text: Livrustkammaren
- Foto: Erik Lernestål, Statens historiska museer
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april
I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer
Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Allt fler campingplatser väljer att kvalitetssäkra sin verksamhet genom Svensk Camping nationella klassificering.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Fredagen den 8 maj 2026 invigde Finnlines tillsammans med Långnäs hamn en ny kryssningsterminal ...
-
-
Gästbloggare
-