-
Livrustkammaren är stockholmarnas favoritmuseum 2022
Den 24 februari delades priset ut till Livrustkammaren efter att ha utsetts till stockholmarnas favoritmuseum 2022. Förstapriset gavs i konkurrens med 37 av Stockholms största museer och konsthallar.
“Det känns otroligt roligt att Livrustkammaren har blivit stockholmarnas favoritmuseum 2022. De senaste årens pandemi har visat betydelsen av att vara ett museum på många olika sätt. När vi tvingats hålla museet stängt har vi i stället erbjudit en mängd digitala aktiviteter, inte minst i sociala medier där vårt arbete är mycket uppmärksammat. Jag tror att det har spelat roll. Men vi har också märkt att stockholmarna har valt att komma till oss fysiskt. Eftersom vi är ett museum med fri entré vill vi vara ett museum att besöka om och om igen.” Säger Malin Grundberg, museichef på Livrustkammaren.
Blir medvetna om sina styrkor och svagheter
Tävlingen är gjord av företaget Evimetrix och grundar sig på 1 500 slumpmässigt valda stockholmare som uttalat sig om sina relationer och omdömen om sina museibesök.
“Genom den här undersökningsrapporten får museerna möjlighet att se hur Stockholmarna värderar dem jämfört med deras kollegor i länet. De blir också medvetna om sina styrkor och svagheter. På så sätt kan de utveckla sin verksamhet och göra besökarna ännu nöjdare med sin upplevelse.” säger Evimetrix VD, Alf Brydolf-Berg.
Det är första gången på prispallen
På de övriga platserna bland de mest omtyckta museerna hos stockholmarna kom Prins Eugens Waldemarsudde som nummer två och Naturhistoriska riksmuseet på plats nummer tre. Det är värt att notera att både Livrustkammaren och Naturhistoriska riksmuseet hade premiär på prispallen.
“Inte överraskande är det i år hanteringen av covid-19 som är den allra viktigaste aspekten för att museibesökaren ska bli nöjd med sitt besök. Under icke-pandemiår har det tidigare varit utställningarna som varit viktigast och utställningarna kommer på andra plats i år.” Säger Peter Wissing som ansvarar för undersökningen på Evimetrix. “Men det räcker inte. Man måste också ha en trivsam miljö och den sociala medienärvaron behöver vara bra också.”
De museum som är bäst på det som skapar nöjda besökare är:
♦ Hanteringen av covid-19 – Medelhavsmuseet
♦ Utställningar – Nationalmuseum
♦ Trivsam miljö – Prins Eugens Waldemarsudde
♦ Sociala medier – LivrustkammarenTotalt diplomerades 13 museer i 8 kategorier.
Om undersökningen:
Undersökningen genomfördes mellan vecka 2 och 4, 2022, i Userneeds internetpanel.
Cirka 2 000 respondenter har tagit del av inbjudan och drygt 1 500 har besvarat enkäten. Alla har fått uttala sig om hur ofta man besöker vart och ett av de 37 undersökta museerna och de man besöker har man sedan fått fördjupande frågor om.
Totalt säger sig stockholmaren ha besökt 5,8 olika museer under de tre senaste åren. Mätningen täcker in allmänheten, över 18 år som är bosatta i Stockholms län.
- Text: Livrustkammaren
- Foto: Erik Lernestål, Statens historiska museer
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.
-
Regeringen – utredning föreslår handlingsplan för hållbara drivmedel
Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. April visar tillväxt i gästnätter trots en osäker omvärld.
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Den 30 maj öppnar besöksmålet Fenomenmagasinet igen i Linköping. Syftet är att främja intresset för naturvetenskap.
-
HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
Vill du vara med på HOUSE OF PEOPLE:s utvecklingsresa? Nu söker de en MICE säljare och en Bokning & Säljkoordinator.
-
2027 års Squaredance Convention kommer till Östersund
Nu står det klart att Östersund blir värdstad för Sveriges nationella Squaredance Convention 2027 den 6–9 maj.
-
Ny utställning om Absolut Vodka på Spritmuseum
Varumärket som sprängde gränserna mellan reklam och konst. En ny utställning på Spritmuseum visar Absolut Vodkas historia.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
Mest under Destination, Boende och Evenemang samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre
Inför sommaren lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya smidiga sommarpaket. Där boende och aktiviteter bokas tillsammans.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025
Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen. Årets vinnare är ...
-
Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk
Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Det är ett årligt återkommande event som bjuder på en för...
-
Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet
Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i et...
-
-
Gästbloggare
-