-
Motion ger rabatt på restaurangnotan
På Quality Hotels restauranger Brasserie X har man låtit gästerna få rabatt på restaurangnotan mot att gästen motionerar.
Projektet var en del av tävlingen Local EAT Award. Fokus är innovation inom mat, hälsa och hållbarhet.
”- Local EAT Award handlar om att hitta idéer kring hur vi kan äta god mat som både tar hänsyn till miljön och är hälsosam för våra kroppar. Vi drar nu därför igång en stegtävling, det vill säga du får betalt för din motion i form av rabatterbjudande på våra Brasserie X-restauranger”, säger Petter Stordalen, Nordic Choice Hotels ägare.
Så blir motion till rabatt på restaurangnotan
Gästen omvandlar sina egna steg per dag till rabatterbjudande. För de som promenerar mer än 10.000 steg på en dag under kampanjperioden får 25 procent rabatt i restaurangen. 10.000 steg är rekommenderad mängd daglig aktivitet enligt Världshälsoorganisationen (WHO).
”- I dag spenderar vi alltför mycket tid stillasittande och det är inte bra för oss. Vi hoppas därför att så många som möjligt sluter upp och deltar i vår tävling. Belöningen blir både trevlig social samvaro, en friskare kropp och inte minst en god måltid till ett reducerat pris”, säger Stordalen.
Den person som har gått flest steg i hela Sverige vinner en biljett till årets EAT Stockholm Food Forum. Evenemanget hålls den 12–13 juni inklusive hotell och resa.
Om Local EAT Award
Local EAT Award är en innovationstävling inom mat, hälsa och hållbarhet. Evenemanget arrangeras av Nordic Choice Hotels, EAT, Företagarna och NHO.
Källa: Quality Hotel
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Nordic Choice Hotels
-
Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
Grönska är viktigt för en stadskärna. Träd på vift är början på en serie inslag som kommer dyka upp i Kalmar framöver.
-
Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg
När Tillväxtverket redovisar den officiella inkvarteringsstatistiken så visar det att Trelleborg slog rekord i gästnätter 2025.
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.
-
DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm
En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
-
Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Trots världsläget, energipriser och den globala osäkerhet som råder.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytts Jakob Norrby och Isa Mörk på pressvisningen av Gröna Lund. Den nya ...
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturism är en av de starkaste reseanledningarna, nationellt och internationellt. Samtidigt står många...
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Sommarens högsäsong för turism närmar sig. Intresset för att resa till Sverige är högt. Detta trots världsläget, ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapp...
-
-
Gästbloggare
-