-
Nationalmuseum i Norr får beviljat stöd
Nationalmuseum Norr i Östersund har tilldelats 52 miljoner kronor av Tillväxtverket. Det EU-stöd som har beviljats till projektet kommer från det regionala strukturfondsprogrammet Mellersta Norrland
Museet har ritats av Henning Larsen Arkitekter i Köpenhamn och skall byggasByggnationen och verksamhetsplaneringen kan nu påbörjas.
Henrik Zipsane, Landsantikvarie och chef för Jamtli, och Berndt Arell, Överintendent vid Nationalmuseum med Prins Eugens Waldemarsudde, är båda mycket glada över beskedet. Genom att sammanföra Jamtlis prisbelönta pedagogik och Nationalmuseums samlingar finns alla förutsättningar för att kunna erbjuda regionen konst- och designupplevelser i världsklass.
Sedan tidigare har Nationalmuseum beviljats medel i regeringens budget för utökad regional verksamhet vilken riktas mot Nationalmuseum Norr.
Under projekttiden kommer museerna att vidareutveckla det konstpedagogiska och folkbildande arbetet och medverka till en uppbyggnad av kompetens kring design och konst. På detta sätt kan Nationalmuseum och Jamtli etablera ett Nationalmuseum Norr som får en ledande roll i samverkan mellan stat och region på konst- och designområdet.
Planen är att Nationalmuseum Norr invigs i februari–mars 2018.
Källa: Tillväxtverket
- Text: Maria Lindqvist
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Allt fler campingplatser väljer att kvalitetssäkra sin verksamhet genom Svensk Camping nationella klassificering.
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden lanserade i februari en tävling som ger vinnarna tillgång till fem små öar i Sverige. Nu har vinnarna korats.
-
Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award
Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev nominerad till ”Best Location - Natural” på Global Production Award.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka 6 som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.
-
Regeringen – utredning föreslår handlingsplan för hållbara drivmedel
Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Lördag den 30 maj öppnar Fenomenmagasinet igen. Nu i en ny specialbyggd fastighet vid Valla gård...
-
Ny utställning om Absolut Vodka på Spritmuseum
Varumärket som sprängde gränserna mellan reklam och konst. En ny utställning på Spritmuseum visa...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
-
Gästbloggare
-