-
Naturturismföretagen – kunskap stärker naturturismföretagande
Hållbar naturturism kräver kunskap och professionalitet. Genom utbildningar och konkreta verktyg stärker Naturturismföretagen sina medlemmar för att möta efterfrågan.
”Kompetensutveckling är grunden för växtkraft och kvalitet.” Säger Margareta Grape, projektledare för utvecklingsprojekt Nationellt nav för hållbar turism.
Har prioriterat att ta fram utbildningar
Som branschorganisation för natur-, kultur-, och ekoturismföretag i Sverige, är kompetensutveckling viktigt för att stärka företagen, inifrån och ut.
”Vi har under flera år har arbetat med att bygga upp föreningens kompetens, utveckla en bred plattform med konkreta verktyg och relevanta kompetensmoduler för att stärka företagens utveckling.” Säger Margareta.
Ett av resultaten är kompetensplattformen, som föreningen arbetat fram inom utvecklingsprojektet.
”Vi har prioriterat att ta fram kurser och utbildningar som ger mest nytta. Allt för att företagarna ska vara rustade för efterfrågan från den inhemska och internationella marknaden. Men också för att möjliggöra långsiktigt och hållbart företagande, samt att kunna erbjuda gäster genuina upplevelser av svensk natur och kultur, med hög kvalitet.”

Kurser för växtkraft och utveckling
Innehållet på kompetensplattformen har tagits fram i samarbete med medlemmar och utbildningsaktörer inom naturturism. Men även andra aktörer som också arbetar för att främja naturturismens utveckling i Sverige.
De flesta kurserna är digitala, kan göras när som helst och består av inspelade föreläsningar eller intervjuer. Deltagaren får, beroende på kurs, mallar, länklistor och i vissa kurser användbara checklistor.
”Några kurser är grundläggande för den som driver ett naturturismföretag, till exempel ”Hållbar naturturism grund” och ”Risk och säkerhet – produktsäkerhetslagen”. Båda ingår i medlemskapet och är gratis för medlemmar.”
Kurserna är efterfrågade av branschen
För den som vill ta entreprenörskapet till nästa nivå finns det också en hel del att ta del av.
”Resmålanalysen som verktyg är kärnan för en naturturismföretagares hållbarhetsarbete och en viktig grundsten i kvalitetsmärkningen Nature’s Best. I kursen, med samma namn, får deltagarna verktygen för att ta reda på mer om platsen de verkar på och analysera möjligheterna till att utveckla sitt erbjudande till gästen, med respekt för natur- och kulturvärden.” Säger Margareta.
I skrivande stund finslipas fler moduler som blir klara under inledningen av våren.
”Särskilt efterfrågad är kursen om paketreselagen och resegaranti.”
En fortbildning för lärare
Den andra omgången av lärarledda utbildningen ”Lärarfortbildning Naturturturism” pågår just nu. Den togs fram i ett tidigt skede av utvecklingsprojektet och riktar sig till lärare som undervisar i naturturism på gymnasienivå.
Syftet är att lärarna ska få fördjupade kunskaper för att kunna förbereda sina elever för ett framtida arbete inom naturturism. Förutom verktyg och litteratur får de också kontakter med verksamma naturturismföretagare. Som är en slags mentorer under utbildningen.
”Utbildningen har fått goda betyg av tidigare deltagare och vi hoppas kunna fortsätta med den framöver.” Säger Margareta.

Starkt medlemsvärde och inspiration för naturturism
Sista mars slutrapporteras utvecklingsprojektet ”Nationellt nav för hållbar turism”, där kompetensmodulerna är en del.
Efter projektet fortsätter Naturturismföretagen arbetet med att på olika sätt stärka branschen, företagen och att inspirera andra delar av besöksnäringen till en långsiktig hållbar utveckling.
”Genom fördjupade samarbeten med regioner och destinationer hoppas vi på att fler ska dra nytta av vår branschkompetens, så att vi tillsammans kan skapa en långsiktig, hållbar och framgångsrik bransch.” Avslutar Margareta Grape.
Här kan ni läsa mer om Naturturismföretagen på Turismnytt.

- Text: Naturturismföretagen
- Foto: Istock
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konk...
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analyse...
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend på Tylebäck Hotell & Konferens...
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping är en medlemsägd bransch- och marknadsföringsorganisation som samlar drygt 300 ca...
-
-
Gästbloggare
-