-
Nu öppnar naturum Hornborgasjön och Infocenter Trandansen
På lördag, den 15 mars, öppnar naturum Hornborgasjön och Café Doppingen intill för säsongen. Onsdag den 19 mars öppnar även Infocenter Trandansen.
”Vi hälsar besökare välkomna med vernissage och guidningar.” Säger Malin Herin, föreståndare på naturum Hornborgasjön. ”Missa inte att besöka både naturum Hornborgasjön och Infocenter Trandansen när du kommer till oss.”
Säsongen invigs med vernissage för tre utställningar
På östra sidan av sjön, vid Fågeludden, ligger naturum Hornborgasjön och Café Doppingen. Den 15 mars slår båda upp portarna för säsongen. Naturum välkomnar besökare med ett fullmatat program, med aktiviteter för vuxna och barn varje dag.
Säsongen invigs i år med vernissage för inte mindre än tre utställningar. I naturums lokaler ställer konstnären Susanne Nilsson ut sina keramikfåglar och Broddetorps förskola visar sina konstverk på temat däggdjur och deras spår. På Café Doppingen visar Billingens fotoklubb ett urval av sina bästa naturbilder. Samarbetet med lokala föreningar och aktörer är viktigt.
”Det är en fantastisk känsla att öppna för året. Vi har sett fram emot det här och det känns extra roligt att göra det med vernissage, de här utställningarna.” Säger Malin Herin. ”Vårt gedigna program är möjligt tack vare våra samarbeten med Visit Hornborgasjön, Falbygdens fågelklubb, Skövde fågelklubb, BirdLife Sverige och Svenska kyrkan.”
Infocenter Trandansen öppnar tidigt på morgonen
Men huvudrollen har förstås naturen, landskapet och fåglarna. Vårfåglar kommer nu till Hornborgasjön och tranorna börjar flockas. Tranorna samlas i den södra delen av Hornborgasjön, vid infocenter Trandansen. Det öppnar för säsongen på onsdag den 19 mars redan klockan åtta på morgonen. De magiska morgontimmarna vill man inte missa.
”Morgnarna vid Trandansen är något alldeles extra så här års. Tranflockarna fyller luften. Det är en unik naturupplevelse som du också kan uppleva under våra morgonguidningar.” Avslutar Malin Herin.
Besök Hornborgasjön – eller följ tranorna via webbkamera.
Här kan ni läsa mer om Hornborgasjön på Turismnytt.
- Text: Länsstyrelsen Västra Götaland
- Foto: Länsstyrelsen Västra Götaland
-
Boule-VM 2027 kommer till Göteborg och Scandinavium
Boule-VM kommer att avgöras i Göteborg den 2–5 september 2027. På Scandinavium kommer atleterna att tävla om världsmästartitlarna.
-
Pontus Frithiof at Bro Hof har öppnat – ny gastronomisk destination
Den nya restaurangen Pontus Frithiof at Bro Hof erbjuder en unik matupplevelse. Förstärkt med en ny destination för event.
-
Daftö Resort – sommarjobbande unga kompletteras av pensionärer
För att komplettera ungdomarnas insatser under sommaren söker Daftö Resort pigga seniorer. De vill skapa en inkluderande arbetsplats.
-
Skaraborg som konstdestination – 5 stora nyheter i sommar
I sommar blomstrar Skaraborg med fem nyskapande konstupplevelser. I form av tre nya besöksmål, en designikon och ett jubileum.
-
Utländska turister spenderar mer i Sverige än exportvärdet för järn och stål
Jämförs Sveriges exportsiffror för 2024 syns det att exportvärdet för Resor överstiger export av exempelvis järn eller malm.
-
Sporterna under SM-veckan 2025 i Norrköping – dag för dag
Nu släpps idrotternas tävlingsdagar och arenor till SM-veckan den 24–29 juni i Norrköping. Alla är välkomna till folkfesten.
-
Visita – Kent vände hotellmarknaden i mars
Antalet sålda hotellrum i Sverige ökade i mars med drygt 3 procent jämfört med samma månad förra året, enligt data från Visita.
-
SkiStar utvecklar ett nytt skidområde i Vemdalen
SkiStar meddelar att utbyggnaden av ett nytt skidområde, Hovde Syd i Vemdalen, har startat. Totalt skapas 11 hektar ny pistyta.
-
Årets höjdpunkt för fjälldestinationer – r360 kundträff på Idre fjäll
r360 Resort Systems AB är leverantör av bokningssystemet r360 för resorts och destinationer i nordiska fjällen
-
Smaka på Västsverige – Lantbruket i Centrum utökar med område
Den 15–16 maj samlas lantbruksbranschen i Lidköping för Lantbruket i Centrum 2025. Årets mässa utökas med ett nytt område.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – hit vill utländska turister helst resa i Sverige
Statligt ägda marknadsföringsbolaget Visit Swedens senaste, stora målgruppsanalys av potentiella Sverigebesökare ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Möten och Event, Mus...
-
Hotel Tylösand och SAS i nytt samarbete – lanserar spapaket
Ett av Sveriges mest ikoniska spahotell, Hotel Tylösand, går nu samman med flygbolaget S...
-
Sala 400 år – nominerat till två prestigefyllda priser i Gyllene Hjulet
Den 23 april är det Gyllene Hjulet-gala och Sala 400 år är nominerat i två kategorier: Årets hållbara eve...
-
-
Gästbloggare
-