-
Ny hotelldirektör, Clarion Hotel Plaza Karlstad
Lena Malmberg blir ny hotelldirektör för Clarion Hotel Plaza i Karlstad.
Hon kommer närmast från Karlstad CCC där hon arbetat som Operations Manager.
Lenas främsta uppgift blir att vidareutveckla hotellet som Karlstads mest levande mötesplats.
”- Lena är med sina tidigare erfarenheter och starka kännedom om lokalmarknaden tillsammans med hennes personliga, passionerade och resultatsugna ledarskap exakt vad vi behöver på Clarion Hotel Plaza. Tillsammans med personalen kommer hon att fortsätta vidareutveckla hotellet och ytterligare stärka Clarions position på destinationen som den levande mötesplatsen”, säger Henrik Berghult, Senior Vice President Clarion Hotel.
”- Jag ser det som en fantastiskt rolig utmaning. Clarion Hotel Plaza är ett fint hotell som med de senaste årens renoveringar skapat bra förutsättningar för ett långsiktigt arbete. Tillsammans med personalen vill jag ytterligare sätta fokus på servicen och gästmötet, för att behålla de fantastiska rankningar hotellet idag har och se till att överträffa dessa”, säger Lena.
Lena Malmberg tillträder sin nya tjänst under våren.
Källa: Clarion Hotels
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Simone Syversen Elomis
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen
Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar Östersund steg i arbetet för en mer hållbar destination.
-
Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige
Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.
-
Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line
Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En händelserik augusti drev efterfrågan och tillväxt.
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Under årets Captains Cruise med Nordic Tourism Collective diskuterades viktiga frågor för nordisk turism med skärgården som inramning
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
Grönländaren Lodge är en fristad för familjer och företag som längtar efter att utforska Funäsfj...
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...
-
Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination
Spritmuseum och Backstage Hotel Stockholm inleder ett nytt B2B-samarbete med målet att göra Djurgården mer attrak...
-
-
Gästbloggare
-