-
Ny köksmästare, Högberga gård
Högberga Gård har fått en ny köksmästare – Marcus Jansson.
Marcus kommer närmast från Sveriges ambassad i Haag, Holland. Han har en kandidatexamen i gastronomi och har tidigare arbetat på restaurang Bloom i Malmö och även på Pighuset Tapas och Cava på Gotland.
Enorm utvecklingspotential för Högberga Gård
”- Att vi förstärker med Marcus gör att vi kan fortsätta att utvecklas och leverera på en ännu högre nivå. Han har precis de egenskaper som vi efterfrågade. Han är ung, driven och har fortfarande enorm utvecklingspotential samtidigt som han har fina meriter från välkända restauranger. Det är en spännande tid vi har framför oss tillsammans”, säger Tommy Eriksson, gastronomisk ledare.
”- Jag har haft både givande och spännande år i Holland. Men nu kände jag att det var dags att flytta tillbaka och Högberga Gård är ett naturligt nästa steg i min karriär. Här hamnar jag på en plats som värnar om kvalitativa råvaror precis som jag gör och som har en gastronomisk filosofi som liknar min egen”, säger Marcus Jansson.
Om anläggningen
Högberga Gård ligger på en höjd på Lidingö i Stockholm. Härifrån kan man se ut över Stockholms inlopp och in till huvudstaden. Anläggningen byggdes av konstmecenaten Klas Fåhraeus år 1911.
Idag erbjuder anläggningen ytor för konferens, bröllop, weekends och fester. Här ligger också Sveriges första toscanska vinfabrik och Högberga Havsspa.
I restaurangen arbetar man för en hållbar matproduktion med så lite miljöpåverkan som möjligt. Därför väljer man råvaror från lokala producenter så långt som möjligt.
Anläggningen är Svanenmärkt och +KlimatPositiv, medlem i Svenska Möten samt i IACC .
Visionen är att erbjuda en sofistikerad, passionerad och alltid närvarande mötesplats. Man vill skapa ett passionerat värdskap med stolthet och relationsskpande som viktiga mervärden. Gästerna ska bli bortskämda under sitt besök här.
Vd är Johan Hjort och
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Högberga Gård
-
Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras
Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
-
Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland
Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.
-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken pekar mot att gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.
-
En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten
Tillväxtverkets statistik visar att antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10 procent i juni 2026 jämfört med 2025.
-
Fira in hösten med skaldjursvandring och kyrkomiddag i Västsverige
Västsverige presenterar två nya upplevelser. Grebbestad har en guidad skaldjursvandring och Kinnekulle erbjuder middag i en kyrka.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Mest om Destination, Evenemang och Museer/utställningar
-
Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Nu finns det plats för fler engagerade verksamheter.
-
Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige
Juli 2026 blir historisk - alla tiders rekordmånad för turism i Sverige enligt Visit Sweden. Men regionsvariationen är stor.
-
Det vi kan påverka – en hälsning från Hornborgasjön
Nytt samarbetsavtal för Visit Hornborgasjön har slutits mellan Skara, Falköping och Skövde, ett tillsvidareavtal som möjliggör långsiktighet
-
Glaskogen blir testbädd i ett innovationsprojekt inom naturturism
När besökstrycket ökar i naturen så ökar slitaget. I ett projekt ska Glaskogen i Värmland vara testbädd för innovativ naturvård.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige
14 249 923 gästnätter registrerades i Sverige under juli 2026 enligt Tillväxtverkets statistik. Det är 509 578 fl...
-
Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Här finn...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Mu...
-
Strömsken blev ett storslaget avslut på Augustifesten
Flera tusen personer samlades längs Strömmen den 15 augusti när Strömsken hade premiär under Augustifestens sista...
-
-
Gästbloggare
-