-
Nyrenoverade Hotel Montagne blir del av Countryside Hotels
Hotel Montagne, som har anor från 1800-talet och ligger utanför Örebro, blir nu en del av Countryside Hotels. Hotellet har genomgått en större renovering och slår officiellt upp portarna den första maj 2023. Redan nu blir man dock en del av medlemsorganisationen Countryside Hotels.
”Medlemsägda Countryside Hotels var vårt förstahandsval när vi sökte samarbete i samband med att vi slår upp portarna för det nyrenoverade hotellet. Vi ser fram emot erfarenhetsutbyte med andra som verkat länge i branschen.” Säger Johan Lundh, delägare och VD på Hotel Montagne.
Renoverats från grunden
Hotellet ligger i hjärtat av den gamla bruksorten Åmmeberg, en bit utanför Örebro. Hotellet har funnits sedan 1862 och tidvis varit både hotell och casino för utländska tjänstemän som besökt den gruva som finns i byn.
Nu har hotellet renoverats från grunden för att skapa ett boutique-hotell som erbjuder en familjär känsla. Det ska locka både de som söker ett aktivt äventyr med exempelvis sportfiske, golf eller vandring och de som önskar dagar med avkoppling och härlig atmosfär.
”Vi är oerhört glada över att vara förshandsvalet för Hotel Montagne. Deras omsorgsfullt inredda rum som alla är olika, passar perfekt in hos oss och det som våra gäster önskar, så vi ser mycket fram emot resan tillsammans.” Säger Anna Övergaard, marknadschef på Countryside Hotels.
Slår upp portarna i maj
Hotellet som har 12 rum och 31 bäddar slår officiellt upp portarna den 1 maj. Men de kommer ta emot en del konferensgrupper redan i april. Gäster kommer då också kunna njuta av den nya matsalen och uteplatsen för 50 personer. Den har vacker utsikt över sjön som ligger precis vid hotellet.
”Precis som de andra hotellen i Countryside Hotels älskar vi att erbjuda våra gäster en unik upplevelse i en lantlig miljö. Tillsammans med de andra hotellen kommer vi kunna inspirera varandra med nya perspektiv. Vi ser fram emot att fortsätta jobba mot att skapa det där lilla extra för våra gäster. En vision med själ och hjärta som delas av våra vänner inom Countryside Hotels.” Säger Johan Lundh.
Läs mer om Countryside Hotels på Turismnytt här.
- Text: Countryside Hotels
- Foto: Countryside Hotels
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april
I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer
Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Allt fler campingplatser väljer att kvalitetssäkra sin verksamhet genom Svensk Camping nationella klassificering.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Fredagen den 8 maj 2026 invigde Finnlines tillsammans med Långnäs hamn en ny kryssningsterminal ...
-
-
Gästbloggare
-