-
Nytt hotell och kulturhus i Skellefteå
Sedan Skellefteå kommun beslutade att bygga ett nytt kulturhus i centrum har man också sett behoven av ett nytt hotell för att erbjuda boende för nöjeslystna besökare i staden.
Kulturhuset skall stå klart år 2019 och får max kosta 490 miljoner kronor att bygga. Kommunen skall finansiera kulturhuset. Tanken är att bygga ett kulturhus för alla invånare.
Det nya hotellet skall ligga granne med kulturhuset och kommer att drivas av Hilding Holmqvist och Kristofer Lundström, båda hotellägare i Skellefteå. Antal arbetstillfällen på hotellet beräknas bli 50. Det skall bli ett högklassigt hotell på kanske 20 våningar med restaurang på översta våningen och ett spa. Vilken hotellkedja som hotellet skall ansluta sig till är inte klart.
Kostnaden för hotellet beräknas till 200-300 miljoner kronor och skall finansieras av Holmqvist och Lundström.
En arkitekttävling kommer att utlysas för både hotell och kulturhus under hösten 2015. Vinnande bidrag kommer att presenteras under våren 2015.I Skellefteå finns stora byggplaner sedan tidigare, man skall bygga ett nytt resecentrum, ett nytt torg med meraByggstart för kulturhus och hotell är beräknad att ske under 2017.
Källor: Skellefteå kommun och Norran
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 -25
Mest om Mat&Dryck, Konstateranden, beslut och rapporter samt Museer och utställningar
-
Junior VM i ishockey i Göteborg vinner Gyllene Hjulet
JVM i ishockey 2024, det första stora ishockeyevenemanget som hållbarhetscertifierades, utsågs till årets hållbara event i Gyllene Hjulet.
-
Gröna Lund premiär för Pumpen, Gnuttarna, Redhead-chips och Boba Tea
Den 26 april slog Gröna Lund upp portarna för sitt 142:a år – ett år som bjuder på en mängd roliga nyheter.
-
Spritmuseum lanserar middagsäventyret Tidsresan
Spritmuseum lanserar Tidsresan – en middagsupplevelse som fördjupar förståelsen för dryckens roll i svensk historia.
-
YH Akademin – lärande och matlagning med grön och blå mat
Tidigare i år besökte Turismnytt en klass från YH Akademin inom programmet Gastronomiledare framtidens mat och protein.
-
Tekniska museet är Årets museum 2025
Tekniska museet har utsetts till Årets museum 2025 av Sveriges Museer och ICOM. De förnyar bilden av vad ett museum kan vara.
-
Västflyg – nyetablering av flyglinje mellan Växjö Småland Airport och Bromma Stockholm Airport
Från och med juni kommer Västflyg att utöka sin verksamhet med en ny flyglinje som utgår från Växjö till Bromma i Stockholm.
-
Arknat bygger vindskydd i Nyköping – arkitektur och natur i harmoni
Arknat skapar platsunika och arkitektritade vindskydd längs Sörmlandsleden i sommar för allmänheten att nyttja.
-
Nobis Hospitality Group öppnar nytt hotell – Hagastrand
Vid Hagaparken tar ett hotell form, Hagastrand. Det är Nobis Hospitality Groups prestigeprojekt, en social wellness-destination.
-
Nästan 17 miljoner gästnätter på campingplatser 2024
Ny statistik visar att gästnätter på Sveriges campingplatser ökade till 16,7 miljoner 2024. Dessutom är det valet för europeiska turister.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang samt Konst...
-
YH Akademin – lärande och matlagning med grön och blå mat
Tidigare i år var Turismnytt och besökte YH Akademins klass Gastronomiledare framtidens mat och ...
-
Spritmuseum lanserar middagsäventyret Tidsresan
Spritmuseum lanserar Tidsresan – en middagsupplevelse som aktiverar alla sinnen, väcker minnen o...
-
Nobis Hospitality Group öppnar nytt hotell – Hagastrand
Beläget vid Brunnsviken i Hagaparken tar en ny destination form, Hagastrand. Här möts nordisk tr...
-
-
Gästbloggare
-