-
Nytt samarbete ska stärka Helsingborg som filmstad
Den svenska film- och tv-branschen är en miljardindustri. Nu ingår Helsingborg stad och Film i Skåne ett samarbete som ska stärka staden som inspelningsplats och bidra till lokal talangutveckling.
”Det här är en vinst på många plan, dels för branschen i Helsingborg dels för skånsk film- och tv-produktion. Samarbetet med Film i Skåne stärker vår position som kulturstad och skapar nya förutsättningar för tillväxt inom de kreativa näringarna”. Säger Mats Hallberg, kulturdirektör i Helsingborgs stad.
Tar ytterligare steg för att utveckla sin position som filmstad
Svensk film- och tv-produktion är sedan många år tillbaka en miljardindustri och exportsuccé. Branschen omfattar tusentals personer. I Helsingborg finns sedan tidigare BoostHBG som stöttar filmskapare med bland annat rådgivning och stipendier.
Nu tar staden ytterligare ett steg för att utveckla sin position som filmstad och ingår ett strategiskt samarbete med Film i Skåne med syfte att stärka staden som inspelningsplats.
Samarbetet är en långsiktig satsning från stadens sida
Film i Skåne är ett resurs- och produktionscenter som ägs av regionen. Samarbetet med staden innebär att de årligen bidrar med två miljoner kronor till Film i Skånes samproduktioner. I utbyte så åtar sig Film i Skåne att investera dubbelt så mycket, det vill säga fyra miljoner kronor, i produktioner som genomförs i staden eller av Helsingborgsbaserade produktionsbolag.
Därutöver ska Film i Skåne säkerställa att produktionerna kan ta emot praktikanter. För att på så sätt höja kompetensen hos stadens talanger och filmarbetare.
”Film- och tv-branschen är på uppgång. Samarbetet med Film i Skåne är en långsiktig satsning från stadens sida för att ge företag och invånare i Helsingborg en chans att utvecklas och skapa nya kontakter och affärsmöjligheter”. Säger Helena Wennerström, biträdande näringslivsdirektör i Helsingborgs stad.
Bidrar till att trygga tillgången till spetskompetens i framtiden
Avtalet omfattar även ett fördjupat samarbete kring utvecklingen av en regional mötesplats i Helsingborg för filmskapare med inriktning talangutveckling och filmiskt berättande, ett samarbete som ska ske i samråd med branschen och akademin.
”Film- och tv-branschen är en motor för den regionala utvecklingen och jag är glad över att vi nu ingår ett fördjupat samarbete med Helsingborgs stad. Det kommer att stärka Helsingborg och Skåne som produktionscentrum. Samtidigt som vi bidrar til attl trygga tillgången till regional spetskompetens i framtiden”. Säger Ralf Ivarsson, VD för Film i Skåne.
Avtalet mellan Helsingborgs stad och Film i Skåne börjar gälla den 1 januari 2025.
Här kan ni läsa mer om Helsingborg på Turismnytt.
- Text: Helsingborgs stad
- Foto: Helsingborgs stad
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 13 2026
Mest under Destination, Möten/Event samt Utmärkelser och Initiativ
-
Till salu: Fjällhotell i attraktivt läge – Tärnaby
Nu finns möjlighet att förvärva ett charmigt och välkänt fjällhotell i hjärtat av Tärnaby med närhet till skidbacke och storslagen fjällnatur
-
SkiStar – Påsken samlar familjeaktiviteter, tävlingar och afterski
På SkiStar destinationer i Sverige väntar ett brett påskprogram med vårskidåkning, familjeaktiviteter, tävlingar och livescener.
-
Här är de nominerade i Svenska Mötespriset 2026
De bästa av de bästa ska koras i Svenska Mötespriset. Syftet är att Svenska Möten vill lyfta mötesplatser och personer.
-
Vad gör egentligen en liten ort eller by attraktiv att bo och leva på?
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl och Fjällbyrån har tagit fram en enkät för att ta reda på varför vissa platser utvecklas bättre än andra.
-
Halmstad Tourist Center flyttar och blir Halmstad Turistinformation
Från och med april byter Halmstad Tourist Center namn till Halmstad Turistinformation och flyttar till Klammerdammsgatan 4.
-
Östersund lanserar ny strategi för framtidens platsutveckling
Östersund lanserar en ny strategi för upplevelse- och platsutveckling. Den tar avstamp i destinationens unika identitet.
-
Sveriges destinations-, evenemangs- och möteskompetens samlas i en gemensam förening
Svenska Destinationsföreningen samlar aktörer inom evenemang, möten och destinationsmanagement med målet att stärka Sveriges attraktionskraft som destination – både nationellt och internationellt
-
Färgstark konst och skådespel på Kalmar Slott i sommar
Stora färgstarka skulpturer som sprider tankeväckande budskap om lycka. Skådespel och guidade turer. Kalmar Slott laddar för sommaren.
-
Planerna för Ostindiefararen – nytt upplevelsecenter föreslås vid Masthuggskajen
Greencarrier presenterar planer på en permanent kajplats för Ostindiefararen Götheborg och ett upplevelsecenter i Göteborg.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Krönika: Besöksnäringen går från klarhet till klarhet
Den här veckan har vi i alla fall fått klarhet på några punkter. Det är klart med ny VD för Visita, Christer Foge...
-
Uteserveringen – därför blir den alltmer populär
Våren är på väg med vindens fart. Är din uteservering redo? Kunderna vill ha den – det visar statistiken...
-
Dragana Kusoffsky Maksimovic ny konsthallschef för Artipelag
Styrelsen i Artipelag har utsett Dragana Kusoffsky Maksimovic till ny konsthallschef. Hon tilltr...
-
-
Gästbloggare
-