söndag 18 maj 2025
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Säfsen satsar på sommaren – nya aktiviteter och samarbeten
    • Familjefest i Kungsträdgården under Ishockey-VM
    • Världens bästa sandskulptörer gästar Kalmar i juli
    • Junibacken satsar på en vuxenpublik i sommar
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 -25
    • Camping Västkust rekryterar 1000 personer till sommaren
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 7 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 6 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2025
    • Göteborg & Co söker Kommunikationsstrateg med pressansvar
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 51 -24
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Visit Swedens kampanj Sweden not Switzerland har fått ett genomslag i global media.
    2023-10-30 17:51

    Överraskande stort gensvar från världen på Visit Swedens nya kampanj

    Efter bara några dagar har marknadsföringskampanj Sweden not Switzerland fått ett genomslag i global media i fler än 35-tal länder. I enbart Visit Swedens egna digitala kanaler är räckvidden över en miljon personer under kampanjens första dagar. Med hundratals positiva och uppmuntrande kommentarer från schweizare och övriga världen.

    ”Vi är naturligtvis oerhört glada för det stora och positiva gensvaret som faktiskt har överrumplat oss lite.” Säger Susanne Andersson, VD för Visit Sweden. ”Vi visste att det var en bra kampanj med en kul twist. Men att den skulle mottas på här bra så snabbt…”

    Budskapet har skapat positivt engagemang från Schweiz

    I en första undersökning med 500 respondenter som sett kampanjen säger över 70 % att de nu är mer intresserade av att resa till Sverige än tidigare.

    Under kampanjens första dagar (kampanjen lanserades 23 oktober) har över 500 nyhetsartiklar publicerats om Sverige i över 35 länder i flera världsdelar. Utifrån Visit Swedens kampanj med sammanlagt miljontals läsare. Bland annat publicerades flertalet artiklar i Forbes, i franska Le Figaro, i italienska Corriere della Sera och i en av Schweiz största dagstidningar Neue Zuricher Zeitung.

    Kampanjens budskap har skapat väldigt positivt engagemang från schweizare och schweizisk media, ambassader och IKEA i Schweiz.

    ”Vi får mängder med positiva kommentarer och korta filmer där privatpersoner, influencers och medier nu gör egna listor och fördelningar av ländernas olika tillgångar. Bland annat tycker många att vi ska behålla surströmmingen för oss själva.” Skrattar Susanne.

    Skruvar upp kampanjens synlighet ytterligare ett steg

    Kampanjen har alltså nått långt fler än de tio länder som Visit Sweden denna gång fokuserat sin marknadsföring till. Tyskland, Nederländerna, Storbritannien, Frankrike, USA och Kina samt Schweiz, Norge, Danmark och Finland.

    Visit Sweden har efter det positiva gensvaret från världen, nu utökat och accelererat kampanjen. Med olika typer av digital annonsering enligt plan.

    ”Kollegor som arbetat för Visit Sweden i 20 år säger att ingen tidigare kampanj fått detta stora, positiva gensvar på så kort tid.” Berättar Susanne. ”Vi skruvar nu upp kampanjens synlighet ytterligare ett steg. För att maximera den positiva bild som kampanjen sprider om Sverige som turistdestination.”

    Till de ytterst få (uteslutande i Sverige) som ondgjort sig över Visit Swedens lite udda kampanjgrepp och tajming, hälsar Susanne:

    ”Vi i fantastiska, demokratiska Sverige med fritt ord, öppenhet och tolerans ska inte sitta tysta. I stället ska vi göra allt vi kan för att attrahera fler att komma hit och ta del av och inspireras av våra svenska värderingar och kanske ta med sig lite av dem hem efter en lyckad semester.”

    Några av de hundratals kommentarerna Visit Sweden fått under första dagen av kampanjen:

    “Abosutely love this campaign, Congrats Sweden! I hope that our Swiss authority will respond appropriately to your launch of negotiations.”

    “Well done Sweden, I love this! Tak from Switzerland, hoping to visit again.”

    “You have Stockholm – We have Stockhorn (mountain)”

    “Switzerland should support this division by launching the initiative „Switzerland (not Sweden).“

    “Switzerland get cheese and Sweden get osthyvel”

    “I would like to make it popular that, although the differences between Sweden and Switzerland are highlighted, we strive for fraternal cooperation. For example, Sweden has the furniture, Switzerland has the swiss army knife to put it together.”

    Läs mer om Visit Sweden på Turismnytt här.

    • Text: Visit Sweden
    • Foto: Visit Sweden
    Tweet
  • Säfsen Resort är en högklassig skidanläggning med bekvämt boende som sommartid erbjuder mängder med aktiviteter.
    2025-05-17 17:25

    Säfsen satsar på sommaren – nya aktiviteter och samarbeten

    Säfsen i Dalarna satsar på sommaren. Med ett utökat aktivitetsutbud, nya samarbetspartners och en omfattande byggnation av Hyttan.

  • Under Ishockey-VM ordnar Stockholms stad en gratis familjefest i Kungsträdgården.
    2025-05-17 14:03

    Familjefest i Kungsträdgården under Ishockey-VM

    I samband med Ishockey-VM i Stockholm öppnas en ny festzon i Kungsträdgården som bjuder på gratis aktiviteter för barn och vuxna.

  • Den tidigare vinnaren Calixto Molina Navarrete från Mexiko återvänder i sommar till Kalmar International Sandsculpture Festival 2025.
    2025-05-16 21:35

    Världens bästa sandskulptörer gästar Kalmar i juli

    Den 14–18 juli hålls Kalmar International Sandsculpture Festival. Nu är det klart vilka konstnärer som kommer att delta.

  • Junibacken satsar på en vuxenpublik i sommar och tar in Sabina Ddumba och Jung för exklusiva konserter.
    2025-05-16 21:10

    Junibacken satsar på en vuxenpublik i sommar

    I samarbete med Live Nation arrangeras två exklusiva konsertkvällar i augusti på Junibacken med Sabina Ddumba och Jung.

  • Ketty Engrund är ny VD för Lofsdalsfjällens Turistnäring.
    2025-05-15 19:06

    Ketty Engrund är ny VD för Lofsdalsfjällens Turistnäring

    Lokal styrka och samverkan är nyckeln till Lofsdalens långsiktiga framgång enligt Ketty Engrund, ny VD för Lofsdalsfjällens Turistnäring.

  • Det var en stark påskhelg för Göteborg. Bilden visar Seminarieparken med blommande körsbärsträd.
    2025-05-15 18:01

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2025

    Hur går det för besöksnäringen? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild. Det var en stark påskhelg för hotellen.

  • Intresset för att resa med Snälltåget nattåg till Jämtland och fjällen i sommar är stort.
    2025-05-15 15:52

    Snälltåget – stort intresse att ta tåget till Jämtland i sommar

    Intresset för att resa med Snälltåget till Jämtland i sommar är stort. Jämfört med 2024 har antalet bokningar ökat med över sextio procent.

  • Skistar går in i historisk allians med andra skidanläggningar
    2025-05-14 23:55

    Skidindustrin går samman i historisk allians – Global Sustainability Ski Alliance

    Den 7 maj lanserades Global Sustainability Ski Alliance. SkiStar och sju andra skidaktörer från Europa och Nya Zeeland är medlemmar.

  • Vy flygbussarna tar ett nytt kliv i sin långa tradition av hållbarhetsarbete och lanserar en elbusslinje mellan Stockholm Cityterminalen och Arlanda flygplats.
    2025-05-13 18:19

    Vy flygbussarna lanserar Sveriges första kommersiella elbusslinje till Arlanda

    Som första kommersiella aktör i Sverige har Vy flygbussarna lanserat en elbusslinje mellan Cityterminalen och Arlanda flygplats.

  • Pam's pool deck -besöksnäring
    2025-05-12 05:38

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 -25

    Mest under Destination, Boende samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ

  • Veckans profil

    Teres Gärdin, VD Jämtland Härjedalen Turism

    Teres Gärdin

    VD för Jämtland Härjedalen Turism

    Efter fem år på posten berättar Teres hur hon jobbar, vad som är viktigt för destinationen och var hon får sin energi

  • Nyheter från Tillväxtverket

    • Tillväxtverket

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet, 29 april

    • Film att använda: Så bidrar globala gäster till din affär

    • Vill du locka fler svenska gäster i sommar? 5 konkreta tips!

    • Digitala föreläsningar om den globala resenären

  • Händelser i branschen

    • Besöksnäringsforum – Destination Eskilstuna
      2025-05-22
      • Eskilstuna
      • form.apsis.one
    • Almedalsveckan 23-27 juni
      2025-06-23
      • Visby
      • www.almedalsveckan.info/
    • Svensk mountainbikekonferens – Platsutveckling med cykling som medel 1-2 september
      2025-09-01
      • Järvsö
      • cykelframjandet.se/svensk-mountainbike-konferens/
    • Kulturarvsdagen, 12–14 september
      2025-09-12
      • Hela Sverige
      • kulturarvsdagen-2025-kulturarv-och-bebyggelse-en-hyllning-till-vart-byggda-arv-56602
    • Besöksnäringsforum – Region Västerbotten Turism 1-2 oktober
      2025-10-01
      • Lycksele
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring 6-7 oktober (save the date)
      2025-10-06
      • Skaraborg
    • Turismdag – JHT (save the date)
      2025-10-16
      • Jämtland
    • Stockholm Beer & Whisky Festival, 24-25 oktober
      2025-10-24
      • Stockholm (Nacka Strand)
      • stockholmbeer.se/om-massan/
    • Visit Smålandsdagen – Save the date
      2025-11-06
      • Växjö
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2025-05-09 15:59

      Sjuhäradsrundan har invigts – ny regional cykelled i Västsverige

      Den 9 maj invigdes Sjuhäradsrundan, en ny regional cykelled som bjuder på fina upplevelser genom...

    • 2025-05-12 05:38

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 -25

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende samt Stöd/Ins...

    • 2025-05-09 17:01

      Destination Jönköping satsar på ett stärkt värdskap

      Nu nylanserar Destination Jönköping sin turistwebb, utbildar fler InfoPoints och tar fram inspir...

    • 2025-05-10 10:42

      Med hotell- och resortsystemet Moder får du allt i ett – Läs hur!

      I en bransch som traditionellt präglas av fragmenterade system och avdelningssilos framstår Moder som en banbryta...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har funderat mycket på vad det är som gör att vissa paket blir succé och andra blir liggande på en undangömd del av hemsidan....

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Så stärker du din synlighet i digitala kanaler som småskalig dryckesproducent – med gårdsförsäljningen som språngbräda ...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Besöksnäringen lyfts ofta fram som tillväxtmotor. Många är de kommuner och regioner som stångas med att formulera tillväxtstrategier för jus...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, trender och hållbara måltidskoncept

      Trenderna 2025 visar på en stark efterfrågan på autenticitet, hållbarhet och innovation. Genom att satsa på hyperlokala smaker, förstklassig...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2025 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet