-
Petter A. Stordalen hedras med internationellt designpris
Under prisutdelningen för AHEAD (the Awards for Hospitality, Experience and Design) tilldelades Petter A. Stordalen pris för sitt ”enastående bidrag” till resebranschen. Detta pris delas ut till en person varje år.
”Det är en ära att få ta emot det här priset, men det är först och främst väldigt glädjande att våra hotell väcker uppmärksamhet även utanför Norden. Genom att inreda hotellen med exklusiv konst och design tror vi att våra gäster blir inspirerade på ett oförglömligt sätt.” Säger Petter A. Stordalen, som är grundare av Nordic Choice Hotels.
Stor drivkraft och unika satsningar
Hotellkoncernen har valt att satsa på ett antal fristående hotell såsom Copperhill Mountain Lodge, Yasuragi, At Six och Hobo under paraplyorganisationen Nordic Hotels & Resorts. Men de satsar även på nya projekt i andra länder. I Oslo är två nya hotell på gång och nästa år öppnar boutiquehotellet Amerikalinjen vid centralstationen i Oslo. Hotellkoncernens utbredning och drivkraft har uppmärksammats i resten av Europa.
”Genom att välja Petter Stordalen som årets vinnare vill vi visa att vi värdesätter hans kreativa roll i skapandet av de många framgångsrika livsstilsbyggnaderna som finns i Nordic Hotels & Resorts portfolio. Det handlar om hotell som The Chief, Copperhill Mountain Lodge och At Six, som tidigare blivit belönade med AHEAD-priser. Men också om kommande projekt som Amerikalinjen och ombyggnaden av Centralposthuset i Köpenhamn. Juryn framhäver också hans otroliga energi, sinne för entreprenörskap, och hans etiska förhållningssätt till branschen som har gett honom möjligheten att göra Nordic Choice Hotels till en av Nordeuropas största hotellkoncerner.” Säger Matt Turner, grundare av AHEAD och chefredaktör för Sleeper Magazine.
- Text: Nordic Choice Hotels
- Foto: Nordic Choice Hotels
-
Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025
Birka Gotland har avslutat sitt första hela kalenderår i trafik, med drygt 570 000 resenärer. En ökning med 30 % jämfört med 2024.
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
Kan bli en ännu starkare reseanledning om vi utvecklar den
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Mest under Destination, Flyg, Museer och utställningar samt om helgernas oväder
-
Västerbottensföretag till resemässa i Nederländerna 8-11 januari
Rekordmånga företag från Västerbotten deltar på Vakantiebeurs i Utrecht
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance.
-
Transportföretagen: Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer
Swedavias årsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken jämfört med 2024, men låt sig inte luras, faran är långtifrån över
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig
-
Swedavias trafikstatistik för december och 2025: Stark efterfrågan
Flygets återhämtning fortsatte på Swedavias flygplatser under december. Året 2025 präglades av efterfrågan på utrikes- och inrikesresor.
-
Nu bildas Statens museer för maritim-, transport- och försvarshistoria – till lands, till sjöss och i luften
Statens maritima och transporthistoriska museer och Statens försvarshistoriska museer har slagits ihop
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 01 2026
Mest under Nöjesparker/Skidanläggningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 01 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Nöjesparker/Skidanläggning...
-
Nu bildas Statens museer för maritim-, transport- och försvarshistoria – till lands, till sjöss och i luften
Den 1 januari 2026 blev Statens maritima och transporthistoriska museer och Statens försvarshistoriska museer en ...
-
Swedavias trafikstatistik för december och 2025: Stark efterfrågan
Flygets återhämtning fortsatte på Swedavias tio flygplatser under december och antalet passagera...
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig. I Postmuseums nya utställning Ett litet hörn av ...
-
-
Gästbloggare
-