-
Rekordstor ökning av de svenska gästnätterna på Sveriges campingplatser 2021
Ny statistik från SCB/ Tillväxtverket visar att rekordmånga svenska gäster bodde på Sveriges campingplatser under 2021. Totalt uppgick antalet gästnätter på Sveriges campingplatser till 15,5 miljoner, en ökning med 21 procent.
De svenska gästnätterna ökade med 13 procent till 13,8 miljoner och de internationella gästerna strömmade till under slutet av sommaren. Under augusti och september hade Sveriges campingplatser fler gäster från Tyskland och Nederländerna än samma period före pandemin.
“Att så många nya svenska gäster hittade till Sveriges campingplatser under 2021 är fantastiskt. Det internationella resandet påverkades av pandemin, men även här såg vi ett stort intresse för Sverige så fort möjligheterna att resa hit infann sig.” Säger Peter Jansson, tf VD SCR Svensk Camping.
Husvagn är det populäraste campingboendet
Camping fortsätter att vara Sveriges största semesterboende. Under sommarperioden juni till augusti är 44 procent av Sveriges alla turistövernattningar på en campingplats.
Den ökade försäljningen av husvagnar och husbilar bidrar till ökad efterfrågan och branschens investeringar i produktutveckling och marknadsföring till att allt fler väljer campingboendet.
När det kommer till boende på camping så är husvagn fortfarande det populäraste alternativet med 68 procent. Husbil ligger på 13 procent och tält står för 5 procent av alla campingboenden. De som bor i stugor är 14 procent.
Intresset för camping och svensk turism ökar
Gästnätterna i alla svenska län har återhämtat sig väl efter pandemin. Områden som drabbades extra hårt under pandemin kom tillbaka mycket starkt under 2021, inte minst Kronoberg/Småland där gästnätterna ökade med 81 procent jämfört med 2020. De tre största campingregionerna är Västra Götaland, Kalmar/Öland och Halland.
“Vi ser att intresset för camping och svensk turism fortsätter att öka. Branschen är motorn för turismen på väldigt många svenska destinationer under sommarmånaderna och för många gäster är campingplatsen i sig den enskilt viktigaste reseanledningen. Inför 2022 ser vi ett fortsatt stort intresse från alla marknader. Extra roligt är att vi ser att de norska gästerna nu kommit tillbaka för att planera och boka sin semester på Camping.se.” Säger Peter Jansson.
Den internationella turismen har stor potential framöver
Den internationella turismen med Norge, Tyskland och Nederländerna kom delvis tillbaka 2021. Framför allt gällde det resor från Tyskland och Nederländerna mot slutet av sommaren. De internationella gästnätterna uppgick till 1,7 miljoner jämfört med 580 000 under 2020.
Potentialen framöver är dock mycket stor och det finns fortfarande stora volymer att återhämta. SCR har under 2022 förstärkt sin marknadsföring i Tyskland och genomför flera digitala marknadsföringsaktiviteter tillsammans med motor- och turistorganisationen ADAC för att få fler tyska turister att upptäcka Sverige.
Här hittar ni den sammanfattade branschrapporten.
- Text: SCR Svensk Camping
- Foto: SCR/Anna Hult
-
Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter
Sigtuna Möte är en uppskattad sensommarmarknad har sina rötter från 1912. Traditionen återupplivades 1972 och har sedan dess vuxit varje år
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Det är dags för Sveriges största triathlonvecka, med tre fartfyllda lopp. Höjdpunkten är huvudloppet Ironman Kalmar, som går på lördagen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?”...
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En klassisk slängg...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är även denna präglad av semestertid och där...
-
-
Gästbloggare
-