-
Ryanair lanserar ny direktlinje från Visby och Luleå inför sommaren 2022
Ryanair fortsätter att expandera och satsa på den svenska marknaden och lanserar inför sommarsäsongen en direktlinje till Visby med tre avgångar per vecka. Flygbolaget lanserar även en direktlinje till Luleå med sju avgångar per vecka inför sommarsäsongen.
Totalt ger Ryanairs nya satsning 35 nya linjer och över 140 avgångar per vecka från Arlanda.
“Det känns fantastiskt att ett av Europas allra största bolag nu även väljer att flyga till Gotland och Visby Airport. Tillgängligheten till och från Gotland och är helt avgörande för Gotlands tillväxt. Nu finns ytterligare ett alternativ när det gäller trafiken till och från Visby Airport. Med både fler fastboende på Gotland och ett växande intresse för Gotland som besöksdestination är den ökade kapaciteten ett välkommet tillskott.” Säger Gunnar Jonasson, Flygplatschef, Visby Airport.
En fortsatt expansion på Arlanda
I samband med invigningen av Ryanairs etablering och tjugotre nya linjer från Stockholm Arlanda Airport inför vintersäsongen, annonserar det irländska lågprisbolaget en fortsatt expansion av tolv nya linjer inför sommarsäsongen 2022. Varav två inrikes, Visby och Luleå.
Ryanair placerar totalt fyra flygplan på den nya basen och öppnar inom ett halvår totalt 35 nya linjer vilket ger över 140 avgångar från Arlanda per vecka. Det är värt att nämna att de vinter 21 flyger inrikes till Göteborg, Malmö och Skellefteå.
“Det är självklart väldigt glädjande att vårt gemensamma arbete med att ytterligare förbättra tillgängligheten till vår expansiva region bär frukt. En väl fungerande infrastruktur är en förutsättning för att möta den tillväxt och utveckling som sker inom besöksnäringen och inom näringslivet kopplat till den gröna omställningen i regionen och inte minst för att möta det ökande privata resandet i spårat av pandemin. Vi hälsar Ryanair varmt välkomna till Luleå Airport.” Säger Ann-Christin Viklund, flygstationschef Luleå Airport.
- Text: Swedavia & Isa Mörk
- Foto: Daniel Asplund, Swedavia
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Evene...
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
-
Gästbloggare
-