-
Så är det nya Vikingamuseet
Under lördagen, den 29 april 2017, öppnar Sveriges första museum om vikingatiden – Vikingaliv – på Djurgården i Stockholm.
I en av de gamla hamnbyggnaderna, på drygt 2.000 kvadratmeter, har det i det tysta pågått förberedelser inför öppningen av museet.
För besökaren väntar en tur i vagnar, Ragnfrids Saga, där man färdas genom vikingen Ragnfrids liv. Färden är rekommenderad från sju år men vår juniorreporter, som var 10 år, tyckte det stundtals var för läskigt. Hela färden är 11 minuter och man erbjuder resan på flera språk.
Efter färden väntar en utställningsdel, en ganska interaktiv sådan, där det finns mycket kunskap att hämta genom många ipads som är utplacerade vid föremålen. Här kan man lära sig om vad barnens och kvinnornas roll var på vikingatiden, hur man bodde, vad man odlade med mera. Det enda man kunde önska är att utställningen skulle vara ännu större.
För den hungrige och kräsna väntar matupplevelser på Anna Bloms restaurang Glöd som ligger i samma lokaler. Här kan man se ut över Stockholms inlopp samtidigt som man njuter av noga utvalda råvaror. All mat är inspirerad av nordiska smaker och i lagom portioner. Här serverar man grytor, vegetariska rätter, smörgåsar och sallader men också lokala drycker, bland annat en utsökt Äppelmust.
Innan man går hem får man inte glömma att titta in i museishopen. Här säljer man saker för alla vikingaintresserade.
Privat finansiering
Bakom museet står fyra personer – Staffan Götestam, Fredrik Uhrström, LG Nilsson och Ulf Larsson. Den största investeraren är Olof Stenhammar. Andra stora ägare är Per Falck/SLG och Björn Sundeby/IST. Startkapitalet uppgick till cirka 110 miljoner kronor från 100 aktieägare och budgeten höll!

Staffan Götestam Fredrik UhrströmGötestam är ansvarig för regi och manus på museet, Uhrström är arbetande styrelseordförande, Nilsson ansvarig för gestaltning och scenografi och Larsson är Vd.
Ny Vd
I samband med öppningen tillträder Elin Karlsson som Vd. Elin har en lång erfarenhet av kultur, konst och historia. Hon har bland annat arbetat som musei- och teaterchef för Junibacken men kommer närmast från Akademibokhandeln där hon har arbetat med personal-, sälj- och förändringsprocesser.”- Vikingaliv är ett starkt historiskt tillskott i Stockholms kulturliv. Vikingar förknippas med Sverige över hela världen och nu gäller det att etablera detta fantastiska museum där fakta och saga möts på ett spännande sätt”, säger Elin Karlsson, nytillträdd Vd för Vikingaliv.
Nu återstår det att se hur museet tas emot av allmänheten.
Källa: Vikingaliv
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Vikingaliv
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka 6 som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.
-
Regeringen – utredning föreslår handlingsplan för hållbara drivmedel
Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. April visar tillväxt i gästnätter trots en osäker omvärld.
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Den 30 maj öppnar besöksmålet Fenomenmagasinet igen i Linköping. Syftet är att främja intresset för naturvetenskap.
-
HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
Vill du vara med på HOUSE OF PEOPLE:s utvecklingsresa? Nu söker de en MICE säljare och en Bokning & Säljkoordinator.
-
2027 års Squaredance Convention kommer till Östersund
Nu står det klart att Östersund blir värdstad för Sveriges nationella Squaredance Convention 2027 den 6–9 maj.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025
Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen. Årets vinnare är ...
-
Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet
Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i et...
-
SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre
Inför sommaren 2026 lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya paketerade sommarupplevelser. Där boend...
-
-
Gästbloggare
-


