-
Så blir det nya hotellet i Sickla
I Sickla, Nacka utanför Stockholm, ligger en byggnad som har använts som en tapetfabrik av Kåbergs Tapetfabrik och som servicebyggnad för Atlas Copco. Nu byggs tapetfabriken om till hotell.
Sickla – ett expansivt område
Sickla är ett område där det både finns nya och gamla byggnader, arbetsplatser och bostäder. Här ligger också ett av Stockholms största köpcentrum och en biograf. Hit går både spårvagn, lokalbana och bussar, cirka 10 minuter från Slussen med bil. Om några år skall Sickla få en egen tunnelbanestation.
Historiskt hotell
Det är Nordic Choice Hotels och Clarion Collection Hotel som skall driva hotellet, arkitekt är White arkitekter Aktiebolag och fastighetsägare Atrium Ljungberg AB.
Hotellet kommer att inrymma 156 hotellrum och en 2.000 kvadratmeter stor lobbyyta med restaurang, evenemangsytor, konferenslokaler och ett garage. Hotellmiljön ska spegla historien i byggnaden. Fasaden kommer att återuppbyggas av originaltegel.
”- Jag älskar byggnader med historia! I tapetfabriken kan man formligen känna doften av den gamla tapettillverkningen. Det här kommer att bli ett hotell som kommer att knocka besökarna med all atmosfär. För mig blir det oemotståndligt! Potentialen för hotellet är fantastisk och med kommande infrastruktursatsningar i området så kommer det här utvecklas till ett oerhört attraktivt område”, säger Nordic Choice Hotels ägare Petter A Stordalen.
Hotellet tillför kvalité
”- Sickla är en av våra mest prioriterade platser där vi har en stor andel av vår projektportfölj”, säger Annica Ånäs vd på Atrium Ljungberg. Hon fortsätter: ”- I samverkan med en mycket välrenommerad partner lägger vi nu nästa pusselbit till staden Sickla. Ett hotell är en inbjudande mötesplats som tillför Sickla kvaliteter i form av lounge och restaurang som även andra än hotellgäster kan utnyttja. Det är en del i vår strategi för staden med tio goda skäl att vara på en plats”.
Hotellet öppnar under våren 2020.
Källa: Nordic Choice Hotels
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Atrium Ljungbergh
-
Tekniska museet är Årets museum 2025
Tekniska museet har utsetts till Årets museum 2025 av Sveriges Museer och ICOM. De förnyar bilden av vad ett museum kan vara.
-
Västflyg – nyetablering av flyglinje mellan Växjö Småland Airport och Bromma Stockholm Airport
Från och med juni kommer Västflyg att utöka sin verksamhet med en ny flyglinje som utgår från Växjö till Bromma i Stockholm.
-
Arknat bygger vindskydd i Nyköping – arkitektur och natur i harmoni
Arknat skapar platsunika och arkitektritade vindskydd längs Sörmlandsleden i sommar för allmänheten att nyttja.
-
Nobis Hospitality Group öppnar nytt hotell – Hagastrand
Vid Hagaparken tar ett hotell form, Hagastrand. Det är Nobis Hospitality Groups prestigeprojekt, en social wellness-destination.
-
Nästan 17 miljoner gästnätter på campingplatser 2024
Ny statistik visar att gästnätter på Sveriges campingplatser ökade till 16,7 miljoner 2024. Dessutom är det valet för europeiska turister.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
Mest under Destination, Evenemang samt Konstateranden, beslut och rapporter.
-
Boule-VM 2027 kommer till Göteborg och Scandinavium
Boule-VM kommer att avgöras i Göteborg den 2–5 september 2027. På Scandinavium kommer atleterna att tävla om världsmästartitlarna.
-
Pontus Frithiof at Bro Hof har öppnat – ny gastronomisk destination
Den nya restaurangen Pontus Frithiof at Bro Hof erbjuder en unik matupplevelse. Förstärkt med en ny destination för event.
-
Daftö Resort – sommarjobbande unga kompletteras av pensionärer
För att komplettera ungdomarnas insatser under sommaren söker Daftö Resort pigga seniorer. De vill skapa en inkluderande arbetsplats.
-
Skaraborg som konstdestination – 5 stora nyheter i sommar
I sommar blomstrar Skaraborg med fem nyskapande konstupplevelser. I form av tre nya besöksmål, en designikon och ett jubileum.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Växjö & Co söker efter en destinationsutvecklare
Det är kontrasterna som definierar Växjö. Å ena sidan puls, shopping och nöjesliv. Å andra sidan mysiga gränder, ...
-
Utländska turister spenderar mer i Sverige än exportvärdet för järn och stål
Jämförs Sveriges exportsiffror för 2024 som presenteras av Statistiska Centralbyrån, SCB, och Ekonomifakta.se, sy...
-
Årets höjdpunkt för fjälldestinationer – r360 kundträff på Idre fjäll
r360 Resort Systems AB är leverantör av bokningssystemet r360 för resorts och destinationer i nordiska fjällen. T...
-
SkiStar utvecklar ett nytt skidområde i Vemdalen
SkiStar kan med glädje meddela att utbyggnaden av ett nytt skidområde, Hovde Syd i Vemdalen, har...
-
-
Gästbloggare
-