söndag 31 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?
    • Tillväxtverket – vinterturismen till Sverige fortsätter öka visar statistik
    • Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången
    • Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • 2017-03-02 15:29

    Så har vi skapat vår mötesstad

    I Västerås har man förstått vikten av att ge en totalupplevelse till dem som deltar i olika slags konferenser, möten och kongresser.

    Västerås Convention Bureau arbetar på stadens och besöksnäringens uppdrag med att marknadsföra Västerås som mötesstad. Och utvecklingen pekar uppåt, fler och fler söker sig till mötesstaden Västerås när det är dags att planera möten. Här genomförs många möten och inte minst kongresser ockuperar ofta staden.

    Ta professionell hjälp
    Man uppmanar arrangörer att ta hjälp av en PCO (Professsional Congress Organizer) som ordnar med allt det praktiska. Då skapar man de bästa förutsättningarna för att man skall få ut det mesta av sitt möte. En PCO hjälper till med projektplan, budget, fakturering, webbplats, trycksaker, anmälningar boende med mera.

    Glöm inte bort hållbarhet
    Hållbarhet i fokus
Västerås har länge satsat på att erbjuda hållbara möten. Här finns många miljöcertifierade hotell och möteslokaler. Stadens kongresshus, Aros Congress Center, var första kongresshus i Sverige med en Svanenmärkning.

    Västerås Convention Bureau uppmuntrar, stödjer och ger tips till både dem som vill arrangera ett hållbart möte i staden och till dem som driver företag inom besöksnäringen på orten.

    Västerås är enligt den internationella benchmarkingen GDS-Index den åttonde mest hållbara mötesstaden i världen. Bland svenska städer är det bara Göteborg och Uppsala som slår Västerås på listan.

    Mötesplatserna i fokus
    Den största mötesplatsen i Västerås är Aros Congress Center. Här finns möjligheter att anordna möten i olika storlekar och former. Huset har ett 40-tal möteslokaler varav den största rymmer 1 007 personer.

    Andra populära mötesplatser är:

    • Saluhallen slakteriet – Det gamla andelsslakteriet är en trivsam och inspirerande mötesplats för alla matälskare.
    • Kungsbyn djurpark – En djurpark med hjärta för djur och möten, här kan grupper i olika storlekar kombinera mötet med aktiviteter nära djurens värld.
    • Dream Valley – En kreativ mötesanläggning för grupper som vill släppa sina sinnen fria och skapa nya framgångar.

     

    Viktigt att erbjuda aktiviteter
    I Västerås finns ett stort utbud av aktiviteter när man söker ett avbrott från mötet. Några exempel på populära aktiviteter är isskulptering, långfärdsskridskor, RIB-båt och matupplevelser. De två etablerade aktivitetsbolagen i Västerås är Puls och SjöEvent. Båda företagen erbjuder skräddarsydda aktivitetsupplevelser till grupper i olika storlekar, både på land och på Mälaren.

    Bra boende måste till
    
I Västerås finns cirka 1 000 hotellrum fördelade på 13 hotell, de flesta inom gångavstånd till city och centralstationen. Flera av hotellen är nyrenoverade och ytterligare hotell är på gång. Comfort Hotel öppnar ett nytt hotell med 150 rum intill centralstationen i januari 2018.

    Så har vi skapat vår mötesstad
    The Steam Hotel 

    Men det alla talar om är The Steam Hotel som öppnar i augusti 2017. Hotellet kommer att ha 18 våningar, 227 rum, 800 kvm stort spa och 15 möteslokaler. Den största möteslokalen kommer att ha plats för 55o personer. Bakom The Steam Hotel står ESS Group. Hotellet kommer att erbjuda en totalupplevelse – en destination i sig byggd på värdskap och bemötande.

    Så har vi skapat vår mötesstad
    First Hotel Plaza

    En annan stor hotellnyhet är First Hotel Plaza som inom kort byter namn till Best Western Plus Hotel Plaza. Hotellet med sina 25 våningar genomgår just nu slutet på en renovering av alla 203 rum och öppnar inom kort spakonceptet SkySpa. På våning 23 och 25 kommer SkySpa erbjuda Västeråsare och besökare en spaupplevelse utöver det vanliga med panoramautsikt över hela Västerås.

     

    Källa: Västerås Convention Bureau
    Fotograf The Steam Hotel och First Hotel Plaza: Linda Heplinger

    • Text: Maria Lindqvist
    • Foto: Pia Nordlander
    Tweet
  • Grant Thornton bistår gärna med rådgivning gällande det nya lönetransparensdirektivet.
    2026-05-30 22:25

    Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?

    Lönetransparensdirektivet från EU träder i kraft nästa år. Det kommer ställa ökade krav på företag. Grant Thornton erbjuder rådgivning.

  • Vinterturismen till Sverige fortsätter att öka visar ny statistik från Tillväxtverket.
    2026-05-29 23:23

    Tillväxtverket – vinterturismen till Sverige fortsätter öka visar statistik

    Under vintern 2025–2026 registrerades det 22,1 miljoner gästnätter i Sverige enligt Tillväxtverket. Det visar att vinterturismen ökar.

  • Jeanette Helgeroth och Honey. För första gången arrangeras Agility-SM i Jönköping.
    2026-05-28 21:54

    Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången

    Jönköping är värdstad för ett av Sveriges största hundsportevenemang när Agility-SM avgörs den 25–28 juni.

  • Anna Wallén, näringspolitisk chef på Visita. Martin Kits, chef för näringspolitik och opinionsbildning på Svensk Handel. De kommenterar glädjande på Länsstyrelsens beslut att upphäva Miljözon 3 i Stockholm.
    2026-05-27 21:36

    Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm

    Länsstyrelsen har upphävt beslutet om att införa miljözon 3 i Stockholms innerstad. Det välkomnas av besöksnäringen.

  • En efterlängtad comeback - 1000-metersliften återvänder till SkiStar Åre i vinter.
    2026-05-27 20:22

    SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter

    SkiStar har beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften i Åre inför kommande vintersäsong.

  • Invite Guest Technology levererar teknisk infrastruktur till Strawberrys Lynraprojekt
    2026-05-27 09:50

    Invite Guest Technology blir strategisk teknologileverantör för Strawberry Livings nya satsning

    Ett av Nordens största boendeprojekt för anställda inom byggindustrin tar i bruk Invites norskutvecklade gästportallösning

  • Sedan år 2015 har antalet gästnätter ökat betydligt snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt en rapport från Visit Sweden.
    2026-05-26 21:20

    Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast

    Sedan 2015 har antalet gästnätter ökat snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt Visit Sweden.

  • Den 28–31 maj riktas idrotts ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
    2026-05-25 21:05

    Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan

    Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.

  • Göta Kanal - barnfamiljer -besöksnäring
    2026-05-25 04:43

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026

    Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ

  • Bussresa - Resegarantisystemet
    2026-05-24 22:52

    Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet

    I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-05-24 00:15

      Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?

      I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala f...

    • 2026-05-24 17:39

      Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”

      Swedish Workshop 2026 genomfördes i Kiruna den 21-22 april. Det samlade cirka 200 deltagare från...

    • 2026-05-24 18:17

      Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping

      Den 20 maj invigdes Ljungleden. Det är en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping. Med sina...

    • 2026-05-24 22:52

      Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet

      Nu har det gått en dryg månad sen det nya resegarantisystemet trädde i kraft och effekterna av den nya lagen, har...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet