-
Samarbeten skapar möjligheter
Vad heter du och vad arbetar du med till vardags?
Jag heter Ewa Thunberg och arbetar som Turismutvecklare på Karlskoga Näringsliv & Turism AB i Karlskoga.Hur många är ni som arbetar med besöksnäring på bolaget?
Vi är fyra personer som arbetar i bolaget: VD Dan-Åke Widenberg, Turismansvarig Martina Björk, Turismassistent Anna-Lena Elg och så jag Turismutvecklare Ewa Thunberg.Hur ser era arbetsuppgifter ut?
Vår VD Dan-Åke svarar för näringslivsfrågorna i stort.Vi andra jobbar med: turism och centrumutveckling.
Det innebär att vi:
- driver en helårsöppen turistbyrå
- producerar vårt eget marknadsföringsmaterial, bland annat en turistguide, till tryckfärdigt material
- kommunicerar med kommunens förvaltningar med frågor som rör turismen
- försöker att locka event till Karlskoga
Jag jobbar med turismutveckling och ekonomi och min vardag kan innehålla allt från grovarbete bland kartongerna i källarförrådet till att dra på sig långklänningen och gå på galamiddagar – omväxlande och kul!
Hur finansieras er verksamhet?
Karlskoga kommun köper tjänster inom näringslivsområdet från oss enligt upphandling.Bolaget har funnits i knappt 2 år och ägs av Karlskoga kommun och näringslivet tillsammans.
Vilka är era fokusområden?
Förutom turistbyrå, marknadsföring och utveckling satsar vi en del resurser på stora event, t ex Karlskoga Motorsportvecka.Fiske är en stor besöksanledning i vårt område. På fiskeföreningarnas och entreprenörernas begäran, har vi jobbat extra med deras frågor i år och filar nu på en projektansökan för utveckling av fisket.
Vilket samarbete har ni med företagarna i ert område?
Vi har många fantastiska människor som driver besöksnäringsföretag i vårt område, de är engagerade och har många idéer som de gärna delar med sig av. Vår uppgift är att skapa arenor för kontakt och fånga upp frågor så att de inte hamnar mellan stolarna. Vi behöver ständigt uppdatera oss för att ha en god överblick över de turistiska produkter som finns, dels för gästernas skull men även för att knyta kontakter mellan företagen. Ett bra samarbete med företag är A och O.Ni har bjudit in företagare till olika möten i höst – vad är syftet?
I samband med vår omorganisationen tappade vi lite fart i vårt utvecklingsarbete men nu har vi startat en process för utveckling via Region Örebro län, med uppstartshjälp av konsultföretaget Graffman.Ett möte hölls med besöksnäringen i våras och under sommaren har djupintervjuer ägt rum. Enkäter har funnits på besöksmålen för att samla in gästernas synpunkter och intryck. Utifrån svaren skall vi upprätta en plan för det fortsatta arbetet. Det som hittills har visat sig i arbetet är att besöksnäringen har en gemensam mognad för att jobba med utvecklingsfrågor, vilket är en god grund för att arbetet ska bli lyckat.
Syftet med processen är att se sig själv och sin organisation i förhållande till andra besöksmål, att hitta en god nivå för kvalitet och hur man säkrar den. Att man ska våga samverka och lita på att andra levererar en likvärdig kvalitet som den man själv står för. Min önskan är att alla ska vara bekväma med att ta kontakt med någon annan som kan ha en produkt som matchar den egna, eller utveckla något nytt, på egen hand eller tillsammans.
Vad är era tips de som vill utveckla sina turismverksamheter?
Jag tycker att turismföretagen ska utveckla sig själva i sin egen takt. Man kan se potential för tillväxt bland företagen men man kan inte tvinga en företagare att anställa någon eller utöka sin verksamhet. Bland turismföretagen finns en hel del livsstilsföretagare, man jobbar med sitt intresse och tycker att det är bra så. Å andra sidan finns det företag som vill utvecklas på olika sätt och då är vi en part att diskutera med. Det viktigaste är att vi ser helheten och att vi har en bra dialog tillsammans. Vi ska samla, hitta vägar till samarbete, ta in information och sprida den vidare – vara spindeln i nätet helt enkelt.Har ni några samarbeten med andra kommuner, regioner eller organisationer?
Vi har under ett antal år samarbetat tätt med Degerfors kommun under namnet ”Visit Karlskoga Degerfors”. Två orter på ett avstånd av 10 km, som kompletterar varandra väldigt bra.Vårt samarbete består av turistbyråverksamheten, marknadsföringen samt turismutvecklingen. Infrastrukturen är också viktig, vi delar på sjön Möckeln som ger oss långa sköna sandstränder, fiske och stora ytor för aktiviteter, bland annat två fina golfbanor.
Våra viktigaste samarbetspartners är som sagt besöksnäringen, som inte bara består av företag utan också en hel del föreningar. Ibland glömmer man bort det stora ideella arbete som görs för att besökare, och även invånare, ska få en upplevelse. Musik, teater, modellflyg, kolarvecka, hembygdsgårdar, motorsport, naturupplevelser, stadsorientering och mycket annat finns att välja på.
Fler samarbetspartners som vi har är de närliggande kommunerna, bland annat i föreningen ”Värmlands Bergslag för turism” som på olika sätt lyfter besöksnäringen och dess produkter i lite större sammanhang. Föreningen är också bra på att driva större turistiska projekt.
Vi har också samverkan med två regioner, Värmland och Örebro län samt kommunerna i regionerna. Det ger oss input i vårt arbete och vi kan dela med oss av våra idéer. Via regionerna marknadsförs våra turistiska produkter på utlandsmarknaden, oftast tillsammans med VisitSweden. Därifrån får vi också veta vilka produkter som efterfrågas och kan ta med oss det tillbaka till besöksnäringen.
Vad är utmaningarna framöver?
Utmaningarna är att lämna den negativa sidan av bruksmentaliteten bakom oss. Nyinflyttade säger att de valde Karlskoga för att det är fint här och att man blir vänligt bemött. Vi ska ta till oss det som är positivt. Vi ska gärna minnas vår historia, vara stolta över den och berätta om den – men inte gråta över att de gamla husen vid torget ersattes med ett köpcentrum på 1970-talet.Vad arbetar ni med just nu?
Just nu startar vi upp planeringen för arbetet under det kommande året. Vi ser över marknadsplan tillsammans med Degerfors kommun, filar på projektidéer och lämnar plats i kalendern för att kunna träffa hela besöksnäringen i enskilda möten.- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Karlskoga Näringsliv och Turism AB
-
Debattartikel – Rädda Bohusläns stränder från Europas skräp
En debattartikel från Bohusläns kustkommuner och Västkuststiftelsen om att det statliga anslaget för strandstädning har minskat drastiskt.
-
Fotbollsfest i Göteborg – EM-matcher visas på storbild i sommar
När fotbolls-EM för damer avgörs i Schweiz i juli kan göteborgare följa det på storbild gratis på Ullevi Plaza och i Hammarkullen.
-
Svenska regionala flygplatser – Gärna utredningar men nu behövs beslut
Arlandautredningen är klar. Samtidigt görs ytterligare utredningar. Vad flygplatserna behöver är beslut enligt Svenska regionala flygplatser.
-
Nu ska Lidköping och Linköping stoppa förväxlingen av städerna
Många blandar ihop Lidköping och Linköping. Tillsammans lanserar destinationsbolagen en kampanj för att reda ut förväxlingen mellan städerna.
-
Branäsgruppen vinner Värmlands Turismpris 2025
Visit Värmland är stolta över att utse Branäsgruppen som årets vinnare av Värmlands Turismpris 2025.
-
Nu blir det enklare att boka upplevelser i Halmstad
Vill du boka en cykeltur i vildmarken eller biljetter till Hearts Festival? Nu kan du göra detta direkt via Destination Halmstad.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 -25
Mest om Destination, Evenemang och Transport/Infrastruktur/Mobilitet
-
Arkösunds Hotell – en året-runt mötesplats i skärgården
Arkösunds Hotell, ett anrikt besöksmål i Norrköping, har återtagit sin plats som skärgårdens självklara mötesplats.
-
Världens första Svanenmärkta evenemang är i Stockholm
Nordiska Ministerrådets nordiska turismkonferens om framtidens turism är det första Svanenmärkta evenemang i världen.
-
Hemlängtan gjorde att Jennifer startade Mid Scandinavia Tours
Med hjälp av JHT:s projekt Välkommen åter har nyföretagaren Jennifer Kristensson etablerat sitt turismföretag Mid Scandinavia Tours.
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Marcus Ståhl: Nu har du chans att maxa intäkterna så du kan chilla i höst
Många är ni besöksnäringsföretagare som nu går in i högsäsong, många jobbar snart dygnet runt och får upp näsan ö...
-
Hemlängtan gjorde att Jennifer startade Mid Scandinavia Tours
I JHT:s export-projekt Välkommen åter har bolaget följt unga nyföretagaren Jennifer Kristensson. De har tagit del...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang och Transp...
-
Transportföretagen – Arlandautredningen klar, handlingskraft krävs
Transportföretagen välkomnar att Arlandautredningen nu är färdig. Samordnaren har lagt fram sitt...
-
-
Gästbloggare
-