-
Satsning på golfanläggning
Kristianstads golfklubb har länge dragits med ekonomiska problem. Till slut var det så illa att man inte hade råd att betala kostnader för att driva anläggningen.
Lösningen blev att man nu har sålt golfanläggningen till de tre entreprenörerna Jan Bengtsson, Carl-Henrik Dahlqvist och Klas Arvidsson. Alla tre är medlemma i golfklubben. Carl-Henrik Dahlqvist går in som VD och Jan Bengtsson står för den största delen av köpesumman som är på 30 miljoner kronor.
Det var främst kärleken till hemmagolfbanan och stödet från de andra medlemmarna som gjorde att vi köpte anläggningen säger Carl-Johan Dahlqvist.
Bengtsson har tidigare arbetat inom H&M, Dahlvist som fondförvaltare och Arvidsson inom Gambro.
Trion har planer på att utveckla banorna, anställa mer personal. De har redan investerat i nya maskiner och planer finns att bygga en ny maskinhall.
Banan skall göras ljusare och höja sig en klass. En av banorna skall bli mer lättspelad, den andra tuffare.
Men planerna slutar inte där trion vill också bygga ett nytt klubbhus och ett mindre hotell.
På längre sikt vill de också bygga bostäder längs golfbanan.
Men att utöka antal medlemmar vill de inte. Högst 2000 medlemmar, att jämföra med dagens 1700.
Trots de stora satsningar så tror de nya ägarna att anläggningen kommer att gå med vinst om några år.
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
Mest om Destination, Flyg, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 2
Som ni såg i del 1 blir det inte något analytiskt långt redaktionellt mästerverk med journalistisk höjd om årets Almedalsvecka utan en sammanställning av anteckningarna från de olika seminarierna. Lit...
-
Läckö-Kinnekulle söker Operativ Marknadskommunikatör och Vikarierande Destinationsutvecklare
Destination Läckö-Kinnekulle söker två nya kollegor. En operativ marknadskommunikatör och en vikarierande destinationsutvecklare.
-
Swedish Lapland – Norrbottniska smakvägar synliggör matdestinationer
Norrbottens livsmedelsstrategi; Nära Mat och Swedish Lapland Visitors Board krokar arm i ett projekt för att öka matproducenters synlighet.
-
Katrineholm syns i Stockholms tunnelbana igen
I sommar är Katrineholm återigen synlig på reklam i Stockholms tunnelbana – denna gång för att lyfta fram boendemöjligheter.
-
Nöjda besökare och goda effekter av Ishockey-VM i Stockholm
Stockholm får högt betyg som värdstad för Ishockey-VM. En ny rapport visar att den turismekonomiska effekten var 729,9 miljoner kronor.
-
Fem nya reseguider gör det enklare att hitta sitt Järvsö
Nu har det blivit enklare att hitta rätt i Järvsö. Med fem nya reseguider vill destinationen göra det roligare att planera sin vistelse.
-
The Crane Hotel – ett nytt hotellkoncept i Hudiksvall
Där den första hydrauliska kranen uppfanns i Hudiksvall växer The Crane Hotel fram. Ett hotell med fokus på gemenskap och återhämtning.
-
Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus
Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning från YH Akademin har nu fått ett positivt beslut från Myndigheten för yrkeshögskolan.
-
Krönika: OS i Göteborg – Starten för framgångssagan om evenemangsstaden
Stefan Gadd, fram till nyligen presschef på Göteborg & Co, berättar minnen från destinationens resa till det den är idag
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Vi gör det enkelt. Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan som aldrig blir klart eller bl...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende, Evenemang, H...
-
SkiStar och Kairos Future samlar branschen kring framtidens resande
Under Almedalsveckan samlade SkiStar och Kairos Future branschen i ett rundabor...
-
Jämtland Härjedalen – värdet av infrastrukturen i naturen
Vandringen i Jämtland Härjedalen är den största reseanledningen inom besöksnäringen och sannolikt den viktigaste ...
-
-
Gästbloggare
-