-
Scandic Arlandastad slår upp dörrarna
Scandic Arlandastad har öppnat sina dörrar efter att Scandic i november 2020 tecknat avtal om att ta över hotellet. Med sina 150 rum i skandinavisk design, ligger hotellet nästgårds med Arlanda Airport och har mötesarenan Scandinavian XPO som granne.
En god investering för hotellkedjan
Beläget i den snabbt växande flygplatsstaden, Arlanda Airport City har hotellkedjan för första gången på bolagets svenska marknad öppnat ett hotell i nära anslutning till en av Swedavias flygplatser.
Hotellet öppnades i november 2016 av en annan hotelloperatör. Det står nu redo att i Scandics regi, välkomna gäster från världens alla hörn oavsett om man ska påbörja sin resa eller arbete i närområdet.
”Vi har över tid haft en önskan om att etablera oss på eller i nära anslutning till Arlanda Airport. Då vi nu har hittat en bra lösning mellan oss och fastighetsägaren genom ett omsättningsbaserat hyresavtal. Med en rimlig riskfördelning och ett hotell som är i mycket gott skick, är det en god investering att göra.” Säger Peter Jangbratt, chef för Scandic Sverige.
Kommer stärka kedjans position
På Scandic Arlandastad kan gäster påbörja sin semester redan dagen innan med att samla sitt resesällskap, slappna av i en lugn och skön hotellmiljö, för att sedan avsluta med ett besök i bastun.
När gästerna dagen efter ska transportera sig till Arlanda Airport stannar transferbussen utanför hotellentrén och är kostnadsfri för hotellets gäster.
”Jag är mycket glad över att Scandic Arlandastad under lång tid framöver kommer vara en viktigt del i att stärka kedjans position i Stockholmsområdet och en viktigt beståndsdel i utvecklingen av näringslivet kring Arlanda Airport City. Men framför allt ser jag fram emot att få välkomna nya och återkommande gäster till ett nytt Scandic Arlandastad”. Säger Petra Lindholm, Hotelldirektör, Scandic Arlandastad.
Hårda miljökrav och tillgänglighetsanpassat
Precis som på alla kedjans hotell står tillgänglighet i fokus. Av hotellets 150 rum finns 18 tillgänglighetsanpassade rum samt en dedikerad handikapparkering.
Scandic Arlandastad kommer under sommaren 2021 att genomgå prövning för de nya, hårda miljö- och klimatkrav i syfte att erhålla Nordens officiella miljöcertifiering, Svanenmärkt. Totalt är 83 av 85 Scandichotell i Sverige Svanenmärkta.
- Text: Scandic Hotels Group AB
- Foto: Scandic Hotels Group AB
-
Tekniska museet är Årets museum 2025
Tekniska museet har utsetts till Årets museum 2025 av Sveriges Museer och ICOM. De förnyar bilden av vad ett museum kan vara.
-
Västflyg – nyetablering av flyglinje mellan Växjö Småland Airport och Bromma Stockholm Airport
Från och med juni kommer Västflyg att utöka sin verksamhet med en ny flyglinje som utgår från Växjö till Bromma i Stockholm.
-
Arknat bygger vindskydd i Nyköping – arkitektur och natur i harmoni
Arknat skapar platsunika och arkitektritade vindskydd längs Sörmlandsleden i sommar för allmänheten att nyttja.
-
Nobis Hospitality Group öppnar nytt hotell – Hagastrand
Vid Hagaparken tar ett hotell form, Hagastrand. Det är Nobis Hospitality Groups prestigeprojekt, en social wellness-destination.
-
Nästan 17 miljoner gästnätter på campingplatser 2024
Ny statistik visar att gästnätter på Sveriges campingplatser ökade till 16,7 miljoner 2024. Dessutom är det valet för europeiska turister.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
Mest under Destination, Evenemang samt Konstateranden, beslut och rapporter.
-
Boule-VM 2027 kommer till Göteborg och Scandinavium
Boule-VM kommer att avgöras i Göteborg den 2–5 september 2027. På Scandinavium kommer atleterna att tävla om världsmästartitlarna.
-
Pontus Frithiof at Bro Hof har öppnat – ny gastronomisk destination
Den nya restaurangen Pontus Frithiof at Bro Hof erbjuder en unik matupplevelse. Förstärkt med en ny destination för event.
-
Daftö Resort – sommarjobbande unga kompletteras av pensionärer
För att komplettera ungdomarnas insatser under sommaren söker Daftö Resort pigga seniorer. De vill skapa en inkluderande arbetsplats.
-
Skaraborg som konstdestination – 5 stora nyheter i sommar
I sommar blomstrar Skaraborg med fem nyskapande konstupplevelser. I form av tre nya besöksmål, en designikon och ett jubileum.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Utländska turister spenderar mer i Sverige än exportvärdet för järn och stål
Jämförs Sveriges exportsiffror för 2024 som presenteras av Statistiska Centralbyrån, SCB, och Ekonomifakta.se, sy...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang samt Konst...
-
Skaraborg som konstdestination – 5 stora nyheter i sommar
I sommar blomstrar Skaraborg i Västsverige med fem nyskapande konstupplevelser i form av tre nya...
-
Sporterna under SM-veckan 2025 i Norrköping – dag för dag
Nu släpps idrotternas tävlingsdagar och arenor till SM-veckan 24–29 juni i Norrköping! Dags att ...
-
-
Gästbloggare
-