-
Sjuhäradsrundan har invigts – ny regional cykelled i Västsverige
Den 9 maj invigdes Sjuhäradsrundan, en ny regional cykelled som bjuder på fina upplevelser genom Västsveriges skogar, sjölandskap och levande landsbygd. Med sina drygt 150 kilometer binder den samman charmiga orter, kulturmiljöer och naturen. Här blir det enkelt att semestra på cykel – både för den som bor i närheten och för långväga gäster.
Sträckningen går till största del på gamla banvallar. Men också på grusvägar och lågtrafikerade landsvägar genom Borås, Ulricehamn, Tranemo och Svenljunga. Det ger både variation och trygghet för den som trampar fram. Sjuhäradsrundan är godkänd som regional cykelled av Trafikverket. Vilket innebär att den lever upp till krav på säkerhet, standard och tydlig skyltning.
Tillsammans för tillgängligt friluftsliv
Bakom initiativet finns ett nära samarbete mellan de fyra kommunerna och flera regionala aktörer. Västkuststiftelsen, Västra Götalandsregionen, Turistrådet Västsverige och Trafikverket. Ambitionen har varit att lyfta fram det breda utbudet av natur- och kulturupplevelser som området erbjuder – från kaféer och gårdsbutiker till badplatser, konsthallar och vildmarksnära campingar.
”Att leden är en rundslinga och till stor del följer gammal banvall gör den både trygg och smidig att cykla. En kombination som verkligen bjuder in fler att ge sig ut. Det är ett fint exempel på hur vi kan sänka tröskeln till naturen och göra friluftslivet mer tillgängligt för fler.” Säger Linus Kron, VD för Västkuststiftelsen, som är huvudman för leden och samordnar arbetet mellan kommunerna.
Sjuhäradsrundan är en del av det växande nätverket av regionala cykelleder som gör Västra Götaland till en ledande cykeldestination – både för turism och vardagsnära friluftsliv.
Invigning med cykeltur i varje kommun
Invigningsdagen uppmärksammades med en symbolisk cykeltur längs hela sträckan. Louis Monville, projektledare för cykelleder på Västkuststiftelsen, cyklade hela varvet och stannade i varje kommun. Vid stoppen lämnades en ledskylt över till lokala politiker som tack för deras engagemang och insatser i arbetet. Starten var i Borås och gick vidare till Svenljunga – Tranemo -Ulricehamn och avslutades i Borås.
Här kan ni läsa mer om Västsverige på Turismnytt.
- Text: Västkuststiftelsen
- Foto: Västkuststiftelsen
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april
I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer
Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Sv...
-
-
Gästbloggare
-