onsdag 15 april 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
    • Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
    • Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • World Snow day
    2022-01-10 20:14

    SkiStar satsar på aktiva fjällupplevelser: Deltar i World Snow day

    SkiStars mål är att få fler människor i rörelse och att aktivera sig. Som ett led i arbetet bjuds därför alla kommuninvånare på SkiStars destinationer i Sverige och Norge in till en dag med skidåkning på internationella snödagen, World Snow day, den 16 januari.

    Det bjuds på gratis SkiPass och skidhyra under hela dagen. En möjlighet att få ta del av vad hela SkiStar och destinationen erbjuder vintertid.

    “Vi ger redan i dag gratis säsongspass till alla kommunens barn och unga upp till 16 år och vi vill också att fler ska få uppleva alla möjligheterna som våra fjällanläggningar har att erbjuda. Därför bjuder vi in alla invånare på våra destinationer till en skiddag på självaste World Snow day den 16 januari.” Säger Stefan Sjöstrand, VD och koncernchef för SkiStar.

    Att bidra till aktivering och rörelse är viktigt

    SkiStars mål om att få fler i rörelse och att vara aktiva är lika aktuellt vare sig det gäller tillresta gäster eller lokalbefolkningen.

    Att bidra till mer aktivering och rörelse är en viktig fråga på alla SkiStars destinationer och kommuner med aktiviteter i t.ex lokala idrottsklubbar, skolor och fritidsaktiviteter.

    De senaste vintersäsongerna har det varit ett ökat intresse bland kommuninvånarna som också vill tillbringa mer tid i anläggningarna genom skidåkning.

    SkiStar arbetar med aktivering och rörelse för kommuninvånare och unga via flera olika initiativ. De samarbetar med lokala slalom- och skidklubbar samt med skolor kring exempelvis friluftsdagar på orten. SkiStar ger rabatt på sina säsongskort till alla från 16 år och de erbjuder även barn gratis säsongskort. Valles vinterveckor i mellanperioder har gratis skidskola och skidhyra för barn t.o.m 6 år. Kommuninvånare får också rabatt på sina SkiPass.

    Bolaget vill få så många som möjligt att upptäcka fjällens alla roliga aktiviteter.

    Fakta om SkiStars skiddag 16 januari

    ♦ Alla SkiStars destinationer erbjuder gratis SkiPass och gratis skidhyra.

    ♦ Inbjudan gäller alla kommuninvånare som är skrivna i kommunen och har ett intyg på detta. För att ta del av erbjudandet måste du registrera dig på hemsidan här.

    ♦ Alla destinationer har öppet som vanligt för alla besökare under dagen.

    “Det är underbart att se alla som uppskattar att vara ute och aktivera sig i skidbacken med vänner och familj. Detta är en viktig dag som riktar sig till alla som vi prova på alpin skidåkning oavsett tidigare erfarenhet och ambitioner för både stora och små. Vi ser fram emot att välkomna alla till fina förhållanden, varierande skidåkning och med fokus på trygghet och säkerhet för alla som besöker oss.” Säger Niclas Sjögren Berg, operationell direktör på SkiStar.

    Självklart följer SkiStar fortsatt alla myndigheters riktlinjer och rekommendationer. Läs mer om bolagets försiktighetsåtgärder med anledning av covid-19 här.

    Fakta om World Snow Day

    World Snow Day är ett årligen återkommande internationellt evenemang för att ge så många som barn som möjligt chansen att uppleva glädjen med snö. Dagen är en del i FIS, det internationella skidförbundets kampanj för att uppmuntra de nationella förbunden att främja snösporten i det egna landet.

    World Snow Day firas i år den 16 januari 2022, för elfte gången. Läs mer om evenemanget här.

    • Text: SkiStar AB & Isa Mörk
    • Foto: SkiStar AB
    Tweet
  • Custom Motor Show 2026 - besöksnäring
    2026-04-13 01:51

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026

    Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ

  • Hotell i Malmö. Visita såg en fortsatt ökning på hotellmarknaden under mars.
    2026-04-12 17:06

    Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars

    I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.

  • Två av Spritmuseums utmärkelser - Stockholmarnas favoritmuseum
    2026-04-12 17:05

    Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum

    1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café

  • SummerSki i Hammarbybacken erbjuder en modern och hållbar lösning för skidåkning utan snö.
    2026-04-11 19:44

    Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken

    SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.

  • Anslagen för friluftsliv och naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det gör det svårare att uppleva naturen (vandringsleder exempelvis) eftersom den inte kan underhållas ordentligt.
    2026-04-11 19:25

    STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden

    Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.

  • 2026-04-10 16:58

    Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3

    Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare

  • Sedan trafikstarten har över 200 000 passagerare rest på Finnlines direktlinje mellan Polen och Sverige.
    2026-04-09 15:45

    Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige

    Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.

  • Svensk Camping i Göteborg söker en digital produktägare som vill vara med och forma framtidens digitala tjänster inom campingbranschen.
    2026-04-09 15:28

    Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg

    Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.

  • Niklas Lindgren sitter med i juryn för deltävlingen i SM i utomhusmatlagning som äger rum i Halmstad.
    2026-04-08 21:44

    SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras

    Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.

  • Lunch på Landsort i Stockholm skärgård. Visit Swedens marknadsföring ger resultat.
    2026-04-07 16:18

    Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring

    Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-04-15
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-digitala-kanaler-2/
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-04-22
      • Stockholm
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-04-28
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-den-maltidsintresserade-globala-resenaren-2/
    • Visitadagen
      2026-05-04
      • Stockholm
    • Göteborg & Co:s Destinationsdag
      2026-05-05
      • Göteborg
      • goteborgco.se/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-04-06 15:03

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...

    • 2026-04-07 16:18

      Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring

      Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konk...

    • 2026-04-10 16:58

      Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analyse...

    • 2026-04-08 21:44

      SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras

      Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend på Tylebäck Hotell & Konferens...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet