-
SkiStar satsar på aktiva fjällupplevelser: Deltar i World Snow day
SkiStars mål är att få fler människor i rörelse och att aktivera sig. Som ett led i arbetet bjuds därför alla kommuninvånare på SkiStars destinationer i Sverige och Norge in till en dag med skidåkning på internationella snödagen, World Snow day, den 16 januari.
Det bjuds på gratis SkiPass och skidhyra under hela dagen. En möjlighet att få ta del av vad hela SkiStar och destinationen erbjuder vintertid.
“Vi ger redan i dag gratis säsongspass till alla kommunens barn och unga upp till 16 år och vi vill också att fler ska få uppleva alla möjligheterna som våra fjällanläggningar har att erbjuda. Därför bjuder vi in alla invånare på våra destinationer till en skiddag på självaste World Snow day den 16 januari.” Säger Stefan Sjöstrand, VD och koncernchef för SkiStar.
Att bidra till aktivering och rörelse är viktigtSkiStars mål om att få fler i rörelse och att vara aktiva är lika aktuellt vare sig det gäller tillresta gäster eller lokalbefolkningen.
Att bidra till mer aktivering och rörelse är en viktig fråga på alla SkiStars destinationer och kommuner med aktiviteter i t.ex lokala idrottsklubbar, skolor och fritidsaktiviteter.
De senaste vintersäsongerna har det varit ett ökat intresse bland kommuninvånarna som också vill tillbringa mer tid i anläggningarna genom skidåkning.
SkiStar arbetar med aktivering och rörelse för kommuninvånare och unga via flera olika initiativ. De samarbetar med lokala slalom- och skidklubbar samt med skolor kring exempelvis friluftsdagar på orten. SkiStar ger rabatt på sina säsongskort till alla från 16 år och de erbjuder även barn gratis säsongskort. Valles vinterveckor i mellanperioder har gratis skidskola och skidhyra för barn t.o.m 6 år. Kommuninvånare får också rabatt på sina SkiPass.
Bolaget vill få så många som möjligt att upptäcka fjällens alla roliga aktiviteter.
Fakta om SkiStars skiddag 16 januari
♦ Alla SkiStars destinationer erbjuder gratis SkiPass och gratis skidhyra.
♦ Inbjudan gäller alla kommuninvånare som är skrivna i kommunen och har ett intyg på detta. För att ta del av erbjudandet måste du registrera dig på hemsidan här.
♦ Alla destinationer har öppet som vanligt för alla besökare under dagen.
“Det är underbart att se alla som uppskattar att vara ute och aktivera sig i skidbacken med vänner och familj. Detta är en viktig dag som riktar sig till alla som vi prova på alpin skidåkning oavsett tidigare erfarenhet och ambitioner för både stora och små. Vi ser fram emot att välkomna alla till fina förhållanden, varierande skidåkning och med fokus på trygghet och säkerhet för alla som besöker oss.” Säger Niclas Sjögren Berg, operationell direktör på SkiStar.
Självklart följer SkiStar fortsatt alla myndigheters riktlinjer och rekommendationer. Läs mer om bolagets försiktighetsåtgärder med anledning av covid-19 här.
Fakta om World Snow Day
World Snow Day är ett årligen återkommande internationellt evenemang för att ge så många som barn som möjligt chansen att uppleva glädjen med snö. Dagen är en del i FIS, det internationella skidförbundets kampanj för att uppmuntra de nationella förbunden att främja snösporten i det egna landet.
World Snow Day firas i år den 16 januari 2022, för elfte gången. Läs mer om evenemanget här.
- Text: SkiStar AB & Isa Mörk
- Foto: SkiStar AB
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli
Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)
-
Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland
Genom ett Interreg-projekt får gäster på cykelleden Unionsleden smidig transport tillbaka till startpunkten i ett samarbete initierat av Visit Värmland
-
Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset
Nu står det klart att Höga Kusten Friluftsteater är Västernorrlands kandidat till Stora turismpriset 2026.
-
De vann Placebrander of the Year 2026
Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms skärgård.
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för svenska hotell enligt statistik från Visita.
-
Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras
Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
-
Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland
Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.
-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken pekar mot att gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.
-
En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten
Tillväxtverkets statistik visar att antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10 procent i juni 2026 jämfört med 2025.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Mu...
-
Fira in hösten med skaldjursvandring och kyrkomiddag i Västsverige
Västsverige bjuder på två nya upplevelser för dem som vill upptäcka regionens lokala smaker och ...
-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter liten dipp 2025 ser Jönköping återigen ut att gå mot rekordsiffror för boendeanläggningarna. Den preliminär...
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
De svenska hotellens logiintäkter ökade med 12 procent i augusti, jämfört med samma månad förra året. Den starka ...
-
-
Gästbloggare
-