-
SkiStar satsar på framtidens fjällanläggningar – visioner fram till 2030
De senaste åren har SkiStar transformerats från att vara ett vinterbolag med fokus på lift och pist, till ett bolag som skapar minnesvärda fjällupplevelser året runt. Nu tas ett viktigt steg i tillväxtresan då bolaget konkretiserar sin vision för framtiden.
SkiStar planerar att ytterligare utveckla bolagets fjällanläggningar i Sverige, bland annat genom ett nytt skidområde i Vemdalen samt nya liftar i Åre och Sälen.
Bolaget är i ständig rörelse för en hållbar utveckling
SkiStar har tidigare kommunicerat att man satsar över en halv miljard i år för att förbättra och utveckla samtliga av bolagets destinationer. Inte minst genom modernare liftsystem, bättre nedfarter och effektivare snöproduktion. Under kommande år fortsätter satsningarna.
”På SkiStar är vi ständigt i rörelse. Med gästerna i fokus vill vi utveckla hållbara destinationer och erbjuda boende, aktiviteter och tjänster av högsta kvalitet. Därför satsar vi nu på att utveckla framtidens fjällupplevelser. Idag kan vi stolt presentera våra framtidsvisioner inför 2030 på samtliga destinationer.” Säger Stefan Sjöstrand, VD och koncernchef på SkiStar AB.
Ni kan se filmen om SkiStars framtidsplaner nedan.
En sammanfattning per destination:
SkiStar Sälen: I Lindvallen är planen att bland annat utveckla lift- och pistområdet runt Söderåsen samt vid Experium. Vid Norrbackarna i östra Tandådalen finns planer på ett nytt område med lift, nedfarter och boende. Intill Trolldalen i Hundfjället finns det skisser på flera nya liftar och nedfarter.
Se filmen med Sälens framtidsplaner.
SkiStar Vemdalen: I Klyftberget finns planer på ett helt nytt skidområde i direkt anslutning till Skalspasset i Vemdalsskalet. Dessutom vill man utveckla ytterligare ett nytt område i Vemdalsskalet, Hovde Syd, med nya nedfarter och liftar.
Se filmen med Vemdalens framtidsplaner.
SkiStar Åre: I centrala Åre planeras för att ersätta kabinbanan med en Skutgondol och i högzon planeras för en ersättning av den tidigare 1000-metersliften. Fler liftar vill bolaget utveckla i Sadeln för att knyta ihop Åre Björnen med centrala Åre och väster om VM8:an är planen en ny sexstolslift samt att utveckla fler liftar och nedfarter i Rödkullen. Det finns även planer för nya bomöjligheter så att fler ska ha möjlighet att bo lift- och backnära.
Se filmen med Åres framtidsplaner.
”Med dessa ambitiösa framtidsplaner vill vi stärka SkiStars position som den ledande semesterarrangören för Skandinavien året runt och leverera ännu fler minnesvärda fjällupplevelser för våra gäster.” Avslutar Stefan Sjöstrand.
- Text: SkiStar AB
- Foto: SkiStar AB
-
SkiStar samarbetar med OKQ8 för att minska gästernas klimatavtryck
SkiStar och OKQ8 vill göra det billigare att tanka förnybar diesel på vägen till fjällen
-
Bakslag för nattågstrafiken till Norrbotten
Trafikverket har aviserat att Norrbotten framöver ska trafikeras av ett nattåg, i stället för två som i dagsläget
-
Naturturismföretagen stärker ekonomin – redo att möta Jordbruksverket i rätten
Föreningens likviditet är nu säkrad inför rättsprocessen mot Jordbruksverket
-
Stora Karlsö vinnare av Stora turismpriset 2025
En av världens äldsta naturskyddade platser – och samtidigt en modell för framtidens hållbara besöksnäring
-
Marcus Eldh bloggar: Guiden som resurs för levande vandringsleder
De som inte har så stor vana av naturen behöver guider
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 49 2025
Mest under Destination, Boende, Tåg samt Konstateranden, beslut och rapporter
-
Hällsnäs storsatsar – 32 nya rum med naturen som inspiration
Hällsnäs utanför Göteborg fortsätter att utvecklas. 32 nya hotellrum har byggts med naturen som inspirationskälla.
-
Besöksnäringen i arktiska Sverige kliver fram – Arctic Sweden Visitors Board AB bildas
Swedish Lapland Visitors Board går från att vara en ekonomisk förening till ett regionalägt bolag: Arctic Sweden Visitors Board AB.
-
Förenklade och förbättrade regler för delägare i fåmansföretag – Hur berörs du?
Från årsskiftet införs nya regler - Om du undrar om och hur du påverkas finns svaren här
-
Debatt – Enklare tillstånd kan få camping att blomstra ytterligare
Trots alla positiva effekter som svensk camping ger ser Camping nätverket i Riksdagen, HRF, SCR och First Camp hinder som skapats i onödan.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Stena Line, SkiStar och Sembo lanserar nya skidsemesterlösningar
De senaste åren har danskarna i allt högre grad valt de svenska fjällen som sin vinterfavorit. Nu gör Ste...
-
Förenklade och förbättrade regler för delägare i fåmansföretag – Hur berörs du?
När börjar de nya reglerna gälla? Riksdagen har nu beslutat att anta ny lagstiftning för delägare i fåma...
-
Outdoor Festival satsar på destinationer och naturturism i Sverige
Outdoor Festival går nu in på sitt femte år på Djurgården i Stockholm och tar samtidigt ett strategiskt k...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 49 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Tåg s...
-
-
Gästbloggare
-