-
Strömma – Våren spirar på historiska Birka
Våren är här, och det är dags att upptäcka Birka – Sveriges första stad och ett unikt världsarv. Med start den 3 maj välkomnar Birka alla nyfikna besökare till en ny säsong fylld av historia, natur och kulturupplevelser. Med allt från guidade turer och hantverksdemonstrationer till spännande evenemang som tatueringsfestival och styrketävlingen Starke Viking, finns det något för hela familjen att se fram emot.
Birka bjuder in till upptäcktsfärder
Under maj månad håller Birkamuseet, Restaurang Särimner och den rekonstruerade vikingabyn är öppet torsdag till söndag i takt med att säsongen smygstartar. Säsongsstarten bjuder in till upptäcktsfärder bland fornlämningar, spontana möten med vikingar och möjligheten att uppleva ön innan sommarens stora besöksflöde.
”Vi vill att fler ska få uppleva den magiska vårkänslan på Birka. Att gå bland blommande ängar och höra historiens vingslag är något alldeles särskilt. I år ser vi särskilt fram emot vår internationella Birka Historical Tattoo Fest – en unik mötesplats för historiskt intresserade från hela världen, mitt ute i Mälaren.” Säger Veronica Björkman, verksamhetsansvarig på Birka.
Birka nås med Strömmas klassiska turbåtar från Stockholm, Hovgården och andra platser kring Mälaren. De har ansvarat för Birkas publika verksamhet sedan 2008 på uppdrag av Riksantikvarieämbetet.
Säsongens höjdpunkter under vår och försommar:
◆ 3 maj – Säsongsöppning
Njut av våren med ett besök i vikingarnas fotspår – Birkas museum, Restaurang Särimner och vikingaområdet öppnar för säsongen.
◆ 8 maj–13 juni – Möt våren på Birka
Upplev försommaren i lugn och ro med guidade turer, vikingar i byn och nyheter i museibutiken.
◆ 29 maj–1 juni – Birka Historical Tattoo Fest
Fyra dagar med tatueringskonst, musik, workshops och vikingamarknad i en unik historisk miljö och deltagare från hela världen. Möt världsartister från den historiska, nordiska, keltiska, baltiska och ornamentaliska tatueringsscenen – med både elektriska och traditionella tekniker.
På marknaden kan gäster köpa hantverk, spå sig i runor, skjuta pilbåge, träffa vikingar och uppleva ett traditionellt blot. Det finns även möjlighet att delta i workshops inom växtfärgning, ringbrynjetillverkning, trumbygge, sång, magiska örter och mycket mer.
◆ 14–15 juni – Fornkungar i historia och ohistoria
Ta del av föreläsningar med författaren och professorn Daniel Sävborg, gå en guidad tur och lyssna till berättelser om några av Sveriges mest mytomspunna kungar. Helgen bjuder på hur historier om våra fornkungar vuxit fram, förändrats över tid och inspirerat både konst och litteratur.
För den som vill göra sitt besök till Birka ett ännu större äventyr finns det möjlighet att glampa på ön. En natt i stilfullt tält med sjöutsikt över Mälaren och närhet till natur och vikingaliv.
Här kan ni läsa mer om Strömma på Turismnytt.
- Text: Strömma
- Foto: Amanda Jona
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Mest är det om Destination, Hållbarhet/Tillgänglighet, Marknadsföring samt Konstateranden/Rapporter
-
Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell
Kirsty Mitchells utställning Wonderland kommer till Kalmar slott 2027. Dessutom har hennes nya projekt Quiescence världspremiär.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...
-
Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning
Järvsö stärker sin position som en destination för återhämtning, naturupplevelser och välbefinnande när S...
-
Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell
Den brittiska konstfotografen Kirsty Mitchell utställning Wonderland har berört människor globalt. Våren 2027 pre...
-
-
Gästbloggare
-