-
Tångkrydda från Grebbestad utmärkt både i mat och i lokal mattävling
I hård konkurrens med lokala bohusprodukter kammade Bohus Furikake hem segern i Bohusläns Matverk 2016. Därmed går mixen av svensk tång, ekologiska sesamfrön och japansk soja vidare till finalen på Forum Nyköping den 27 till 28 januari.
Bohus Furikake är en färgstark kryddblandning med grön tång, soya och svarta sesamfrön. Magin sker när kryddan läggs på varm och fuktig mat, då väcks smaken till liv. I Japan lägger man ofta tångkrydda av olika slag på ris men det är lika gott i ett mos av potatis och rotsaker eller över en ugnsbakad lax.
Linnea Sjögren och Jonas Pettersson driver Catxalot, som från början var ett dyk- och kajakföretag. Då var tång en bisyssla, idag är det tvärtom. Det hela började när Linnea blev nyfiken på tång efter ett matreportage i Gourmet år 2008. Jonas, som är marinbiolog, visste vilken slags tång som var godast.
– Tången, eller algen som det egentligen är, plockas i havet utanför Grebbestad, säger Jonas Pettersson. Det är samma art som i haven utanför Japan.
En ny tradition i det nordiska köket
Även om många tångarter är goda och ingen är giftig, ingår inte tång i det traditionella svenska köket. I Norge har tången använts till grisfoder. Genombrottet kom år 2014 då kocken Tommy Myllimäki ville ha svensk tång till kock-EM och hittade Catxalot. Dessutom vann han tävlingen. Alla, från den finaste Michelinkrog till ICA Buffé, ville plötsligt ha tång.
– Det är redan stor efterfrågan på Bohus Furikake och vårt lager är snart tomt, säger Jonas Pettersson. Tången är ju som bäst under våren och försommaren, så vi får vänta ett tag på nästa leverans.
Rebeca Bacolod är teamets unga formgivare och kommunikatör och hon har tagit fram en burk där man ser lite av kryddan.
-Designen är stilren, vi supernöjda, säger Jonas Pettersson.
”Stor marknadspotential för en unik produkt.”
Bohusläns matverksjury bestod av Per Karlsson, Matlandsambassadör Bohuslän, Ida Pettersson, Lokala smaker, Monica Andersson Skall, HS Väst och Anna Bengtsson Kock/SPVambassadör. Det här är dettas motivering till vinsten:
”Bohus Furikake är en innovativ produkt som höjer det kulinariska i det egna köket och på exklusiva restauranger. Produkt och tillverkning ligger rätt i tid med stor miljömässig hänsyn. Produkten lyfter fram de unika regionala/lokala naturresurserna där produktutveckling och storytelling går hand i hand. Stor marknadspotential för en unik produkt.”
Uppskattad jury och fadderskap
Cecilia Faktus från Lokalproducerat i Väst har tillsammans med kollegan Sven-Erik Larsson drivit Matverk Bohuslän har även haft hand om tävlingarna i Dalsland och Västergötland.
-Det är väldigt roligt att de tre vinnarna i Västra Götaland har en tydlig ekologisk profil. Det ska bli roligt att se om det gäller även på riksnivå, säger Cecilia Faktus från Lokalproducerat i Väst. Extra spännande var att det över lag är hög nivå på de tävlande produkterna.Alla som är med och tävlar får en fadder som bedömer vad just den här produkten vore bäst hjälpt av. Vem kan hjälpa bidraget framåt? Vad behöver företaget? Många väljer att tävla just för att få sin produkt bedömd av en kompetent jury.
- Text: Gastronomiska samtal
- Foto: Catxalot
-
1 359 250 personer besökte Vasamuseet år 2025
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december. När besökssiffrorna för 2025 räknas ihop landar det på 1 359 250 personer.
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
För en växande internationell målgrupp är det upplevelser som kombinerar smak, plats och mänskliga möten som avgör valet av resmål
-
Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
Även skidskolan drar igång.
-
Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025
Birka Gotland har avslutat sitt första hela kalenderår i trafik, med drygt 570 000 resenärer. En ökning med 30 % jämfört med 2024.
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
Kan bli en ännu starkare reseanledning om vi utvecklar den
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Mest under Destination, Flyg, Museer och utställningar samt om helgernas oväder
-
Västerbottensföretag till resemässa i Nederländerna 8-11 januari
Rekordmånga företag från Västerbotten deltar på Vakantiebeurs i Utrecht
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance.
-
Transportföretagen: Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer
Swedavias årsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken jämfört med 2024, men låt sig inte luras, faran är långtifrån över
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Swedavias trafikstatistik för december och 2025: Stark efterfrågan
Flygets återhämtning fortsatte på Swedavias tio flygplatser under december och antalet passagera...
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig. I Postmuseums nya utställning Ett litet hörn av ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Flyg, Museer ...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och ...
-
-
Gästbloggare
-