-
Tångkrydda från Grebbestad utmärkt både i mat och i lokal mattävling
I hård konkurrens med lokala bohusprodukter kammade Bohus Furikake hem segern i Bohusläns Matverk 2016. Därmed går mixen av svensk tång, ekologiska sesamfrön och japansk soja vidare till finalen på Forum Nyköping den 27 till 28 januari.
Bohus Furikake är en färgstark kryddblandning med grön tång, soya och svarta sesamfrön. Magin sker när kryddan läggs på varm och fuktig mat, då väcks smaken till liv. I Japan lägger man ofta tångkrydda av olika slag på ris men det är lika gott i ett mos av potatis och rotsaker eller över en ugnsbakad lax.
Linnea Sjögren och Jonas Pettersson driver Catxalot, som från början var ett dyk- och kajakföretag. Då var tång en bisyssla, idag är det tvärtom. Det hela började när Linnea blev nyfiken på tång efter ett matreportage i Gourmet år 2008. Jonas, som är marinbiolog, visste vilken slags tång som var godast.
– Tången, eller algen som det egentligen är, plockas i havet utanför Grebbestad, säger Jonas Pettersson. Det är samma art som i haven utanför Japan.
En ny tradition i det nordiska köket
Även om många tångarter är goda och ingen är giftig, ingår inte tång i det traditionella svenska köket. I Norge har tången använts till grisfoder. Genombrottet kom år 2014 då kocken Tommy Myllimäki ville ha svensk tång till kock-EM och hittade Catxalot. Dessutom vann han tävlingen. Alla, från den finaste Michelinkrog till ICA Buffé, ville plötsligt ha tång.
– Det är redan stor efterfrågan på Bohus Furikake och vårt lager är snart tomt, säger Jonas Pettersson. Tången är ju som bäst under våren och försommaren, så vi får vänta ett tag på nästa leverans.
Rebeca Bacolod är teamets unga formgivare och kommunikatör och hon har tagit fram en burk där man ser lite av kryddan.
-Designen är stilren, vi supernöjda, säger Jonas Pettersson.
”Stor marknadspotential för en unik produkt.”
Bohusläns matverksjury bestod av Per Karlsson, Matlandsambassadör Bohuslän, Ida Pettersson, Lokala smaker, Monica Andersson Skall, HS Väst och Anna Bengtsson Kock/SPVambassadör. Det här är dettas motivering till vinsten:
”Bohus Furikake är en innovativ produkt som höjer det kulinariska i det egna köket och på exklusiva restauranger. Produkt och tillverkning ligger rätt i tid med stor miljömässig hänsyn. Produkten lyfter fram de unika regionala/lokala naturresurserna där produktutveckling och storytelling går hand i hand. Stor marknadspotential för en unik produkt.”
Uppskattad jury och fadderskap
Cecilia Faktus från Lokalproducerat i Väst har tillsammans med kollegan Sven-Erik Larsson drivit Matverk Bohuslän har även haft hand om tävlingarna i Dalsland och Västergötland.
-Det är väldigt roligt att de tre vinnarna i Västra Götaland har en tydlig ekologisk profil. Det ska bli roligt att se om det gäller även på riksnivå, säger Cecilia Faktus från Lokalproducerat i Väst. Extra spännande var att det över lag är hög nivå på de tävlande produkterna.Alla som är med och tävlar får en fadder som bedömer vad just den här produkten vore bäst hjälpt av. Vem kan hjälpa bidraget framåt? Vad behöver företaget? Många väljer att tävla just för att få sin produkt bedömd av en kompetent jury.
- Text: Gastronomiska samtal
- Foto: Catxalot
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
Maj var en ljummen hotellmånad för Sverige enligt statistik från Visita. Omvärldsläget skapar större osäkerhet i prognoser.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida VD. Tjänsten erbjuder en chans att leda en unik anläggning in i framtiden.
-
Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
I sommar får Finnlines passagerare sällskap av den nya maskoten Stella. Hon är en del av rederiets satsning på barnfamiljer.
-
Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.
-
Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks
För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.
-
Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet
Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
När Stockholm Outdoor Festival arrangeras 2027 lanseras för första gången Outdoor Summit – en ny internationell B...
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på läns- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska...
-
Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätterna ökar, bokningsläget inför somma...
-
-
Gästbloggare
-