-
Tiina Mykkänen blir ny VD för Örebrokompaniet
Nu är det klart med ny VD för Örebrokompaniet. Den 1 december tillträder Tiina Mykkänen, under många år VD för Destination Uppsala.
“Det är med stor glädje vi hälsar Tiina välkommen till Örebro. Hennes stora och breda erfarenhet kommer att vara en stor tillgång i Örebrokompaniets arbete med att marknadsföra Örebro.” Kommenterar bolagets styrelseordförande, Ullis Sandberg.
Under Tiinas ledning ökade antalet gästnätter
Tiina kommer närmast från VD-posten på Aurora kultur och kongress i Kiruna. Under åren 2011-2018 var hon VD för det kommunala destinationsbolaget Destination Uppsala. Under hennes ledning vann bolaget bland annat priset för årets bästa turistwebb och flera kampanjer nominerades till olika nationella priser. Samtidigt ökade antalet gästnätter i kommunen nästan dubbelt så mycket som i Sverige i genomsnitt och antalet internationella kongresser ökade till att tävla om näst flest i landet efter Stockholm.
Hon har även bland innehaft VD-tjänsterna i AirGotland och i Gotlands Media AB och har dessutom arbetat med tillväxtfrågor för näringslivet under många år. I grunden har hon en magisterexamen i företagsekonomi med inriktning mot internationell marknadsföring och företagande.
Glad över att återvända till besöksnäringen
Ullis Sandberg ser mycket positivt på rekryteringen:
“Med Tina Mykkänen får Örebro en erfaren VD med passion för platsmarknadsföring. Hon har bred erfarenhet av att tillsammans med andra aktörer skapa förutsättningar för både tillväxt och attraktivitet och kommer vara en spännande drivkraft att leda arbetet för att ytterligare vässa bilden av Örebro.”
Nu ska en glad Tiina Mykkänen hitta en lägenhet i staden och snart börja sin nya tjänst. Hon känner sig tacksam för att få komma tillbaka till besöksnäringen som hon älskar.
“Efter en imponerande professionell rekryteringsprocess och med ägare, styrelse och medarbetare som har en tydlig passion och samstämmig vision för sin stadsutveckling, är jag idag väldigt glad och ödmjukt tacksam för att få komma tillbaka till den bransch som ligger mig närmast hjärtat, besöksnäringen.” Säger Tiina Mykkänen. ”Det ska bli spännande att lära känna Örebro och alla sakägare som tillsammans med oss på Örebrokompaniet vill fortsätta utveckla vårt gemensamma platsvarumärke.”
- Text: Örebrokompaniet
- Foto: Örebrokompaniet
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
Maj var en ljummen hotellmånad för Sverige enligt statistik från Visita. Omvärldsläget skapar större osäkerhet i prognoser.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida VD. Tjänsten erbjuder en chans att leda en unik anläggning in i framtiden.
-
Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
I sommar får Finnlines passagerare sällskap av den nya maskoten Stella. Hon är en del av rederiets satsning på barnfamiljer.
-
Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.
-
Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks
För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.
-
Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet
Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
När Stockholm Outdoor Festival arrangeras 2027 lanseras för första gången Outdoor Summit – en ny internationell B...
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på läns- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska...
-
Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätterna ökar, bokningsläget inför somma...
-
-
Gästbloggare
-