-
Trelleborg och Sydkusten är tyskarnas favorit i Skåne
När SCB:s officiella inkvarteringsstatistik redovisar resultatet för augusti månad kan besöksnäringen i Trelleborgs kommun fira stora tyska framgångar. Destinationen har nämligen avancerat till att ha den högsta andelen tyska gästnätter i hela Skåne. Närmare bestämt 19,1% att jämföra med fjolårets 12,9% för samma period.
Därutöver är även antalet tyska gästnätter med 25 344 högst bland Skånes kommuner (storstadskommunen Malmö undantaget). Vilket gör att rekordet på helårsbasis från ifjol på 23 256 redan har passerats.
Framgången är tack vare kontinuitet
Trelleborg, med sitt strategiska läge vid Skånes sydkust, välkomnande atmosfär och viktiga färjeförbindelser med kontinenten, har länge varit ett uppskattat resmål för tyska besökare. Årets ökning av antalet tyska gästnätter bekräftar att destinationens utbud och upplevelser har potential att locka ännu fler resenärer framöver.
Visit Trelleborgs VD, Maarja Edman, pekar på betydelsen av långsiktighet när det gäller att öka utländska målgruppers kännedom om vad destinationen har att erbjuda.
”Vi är uppstickardestinationen som i stabil och hållbar takt fortsätter att attrahera fler och fler tyskspråkiga besökare till vår del av landet. Självklart har den låga kronkursen också spelat roll just i år. Men det har varit prisvärt i hela Skåne och ändå toppar andelen tyska övernattningar hos just oss. Vilket är ett extra bra betyg för företagens utbud, upplevelsen på plats och vår gemensamma marknadsföring.”
Även danskar har hittat till Trelleborg i större utsträckning
Även danskar har hittat till Trelleborg i större utsträckning än tidigare. Där antalet gästnätter hittills i år har ökat med 56,4%.
Bakomliggande faktorer för dessa internationella framgångar spås vara kombinationen av besöksnäringsföretagens idoga arbete med att utveckla sina produkter och tjänster tillsammans med Sydkustens ökade mediala exponering och riktade marknadsföring som återigen har gett tydliga resultat.
Visit Trelleborg och destinationens företag ser nu fram emot att fortsatt välkomna fler besökare från Tyskland, Danmark och andra delar av världen.

Inkvarteringsstatistiken kommer från SCB/Tillväxtverket och avser enbart kommersiella övernattningar på hotell, stugbyar, vandrarhem och camping. Dagbesök, övernattningar i fritidshus, besök hos släkt och vänner eller privat hyrda boenden via exempelvis Airbnb ingår inte.Läs mer om Trelleborg på Turismnytt här.
- Text: Visit Trelleborg
- Foto: Visit Trelleborg
-
Vinnare av Svenska Campingpriset och Campers’ Choice 2026
Svensk Camping tillgännagav vinnarna av Svenska Campingpriset 2026 och Campers' Choice 2026 på årskonferensen i Göteborg igår.
-
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholm uppmärksammas internationellt
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholms skärgård har utsetts till en av 2026 års Global Vision Honorees av tidskriften Travel + Leisure.
-
Hela Sverige till Norrköping för Svenska Destinationsdagarna
Rekordmånga deltagare kommer till södra Sverige när Norrköping är värd för Svenska Destinationsdagarna den 19 – 20 mars.
-
Christer Fogelmarck blir ny VD för Visita
Christer har lång erfarenhet inom den svenska besöksnäringen och kommer närmast från rollen som VD och koncernchef på Parks and Resorts
-
SAS satsar på Kiruna med nattstopp och fler avgångar
SAS inför nattstopp i Kiruna med start oktober. Samt ökar avgångarna från Köpenhamn till Kiruna för att möta ett växande intresse.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer/Utställningar samt Utmärkelser/Initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i februari
I februari ökade antalet belagda hotellrum med drygt 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Destinationsdagen Jönköping 2026 – människor, mod och framtidstro i fokus
Hur skapar man en attraktiv plats där människor vill bo, arbeta, investera i och besöka? Frågor som diskuterades under dagen.
-
SRF – förödande när flyglinjer hotas av nedläggning
Flera flyglinjer (och därmed flygplatser) hotas av nedläggning enligt ett förslag från Trafikverket. SRF är kritiska till beslutet.
-
Februari blev rekordmånad för Wasaline – Iskryssningar populära
Flera grupper från Europa har valt att resa med Wasaline för att uppleva vinterlandskapet i Kvarkenregionen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Styrelsen för Turistrådet Västsverige har utsett Marie Linde till ny verkställande direktör för Turistrådet Västs...
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort i Strömstad har nyligen utsetts till en av de absolut högst klassade campingplatser...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Mu...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
-
Gästbloggare
-