-
Turismutvecklaren Erik vandrar 14 mil för att utveckla besöksnäringen
Destination Jönköpings turismutvecklare, Erik Johnson, ger sig ut på en 14 mil lång 7 dagars-vandring genom kommunen. Syftet är att uppmärksamma trenden kring naturturism och vilka affärsmöjligheter inom detta område som finns för besöksnäringen i kommunen.
Det finns goda förutsättningar för naturturism i Jönköping
Destination Jönköping arbetar med destinationsutveckling och identifierar dels vilka trender som finns inom turism och besöksnäring, dels vilka förutsättningar platsen Jönköping har för att möta dessa.
Naturturism har varit en stark trend sen en tid tillbaka och växte dessutom ytterligare under pandemin. I Jönköping med omnejd finns det goda förutsättningar för just naturturism. Bland annat närheten mellan stad och natur, många fina vandrings- och cykelleder, sjöarna och det kuperade landskapet, trolska Bauerskogar och inte minst alla platser med milsvid utsikt.
Uppmärksamma affärsmöjligheter kopplat till en hållbar naturturism
Hur kan aktörerna i besöksnäringen på ett hållbart sätt dra nytta av den unika naturen runt hörnet? Tanken är att inplanerade nedslag och ”happenings” i samband med vandringen ska belysa vilka möjligheter som finns för entreprenörer, vilka möjligheter som finns för just dem att utveckla sin verksamhet på platsen, och inom området naturturism. Något som har potential kan till exempel vara fler boendeanläggningar längs vandringsleder och vandringspaket.
”Syftet är även att passa på att uppmärksamma de kommande och redan befintliga satsningar som görs. Såsom vandringscentrum Taberg, kommunens planer på att vidareutveckla A6 naturområde, nya mtb-satsningar på huskvarnaberget med fler.” Berättar Erik Johnson.
Välkomnar press, besöksnäring och allmänhet att slå följe
Erik kommer att vandra delar av Smålandsleden. Mer specifikt två av kommunens mest välkända vandringsleder, Södra Vätterleden och John Bauerleden.
Han startar sin vandring i Mullsjö den 29 juli, går i mål i Gränna 6 augusti och välkomnar både press, besöksnäring och allmänhet att slå följe hela eller delar av vandringen. Schemat för vandringen ser ni nedan.
Vill man följa vandringen på avstånd kommer man kunna se uppdateringar längs med vägen på Destination Jönköpings instagramkonto.
Schema:
◈ 29/7 Mullsjö Hotell – Matsegården
◈ 30/7 Matsegården – Skinnarebo
◈ 31/7 Skinnarebo – Hotell Taberg
◈ 1/8 Hotell Taberg – A6 Golfklubb
◈ 2/8 A6 Golfklubb – Brunstorps Gård
◈ 3/8 Brunstorps Gård – Smålands Staffanstorp (air bnb)
◈ 4/8 Staffanstorp – Bunn/Bauergården
◈ 5/8 Bunn/Bauergården – Grännagården
◈ 6/8 Grännagården – GrännabergetLäs mer om Jönköping på Turismnytt här.
- Text: Destination Jönköping
- Foto: Destination Jönköping
-
Vänersamarbetet – stort intresse för strand- och stadsnära fiske
2021 publicerades en digital fiskekarta för Vänern. Den har passerat 1 miljon visningar, vilket visar att det finns ett stort intresse för fiske.
-
Katrineholm – sommarkonserter med Marit Bergman och Jonathan Johansson
Katrineholm satsar på två gratiskonserter i sommar. Det ska bidra till att stärka kommunens attraktionskraft.
-
Stua AB inleder planerad avveckling av verksamheten
Efter 23 år som en kraft för besöksnäringen i Sörmland, har styrelsen för Stua beslutat att inleda en planerad avveckling av verksamheten.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering och Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ Destination Nu bli...
-
Svensk semester behöver en omstart – för både personer och platser
I denna debattartikel tar Linda Vismer upp att vi behöver tänka på ett annat sätt när det gäller semester.
-
Nature Travels erbjuder paket hos Nordic Husky Farm
Det brittiska företaget Nature Travels har introducerat ett nytt paket. Tack vare kontakt med svenska Nordic Husky Farm via JHT:s projekt Välkommen åter.
-
Krönika: Hur gör vi turismen till något större?
I en krönika ställer Anna-Paula Jonsson den närmast filosofiska frågan.
-
Debattartikel – Rädda Bohusläns stränder från Europas skräp
En debattartikel från Bohusläns kustkommuner och Västkuststiftelsen om att det statliga anslaget för strandstädning har minskat drastiskt.
-
Fotbollsfest i Göteborg – EM-matcher visas på storbild i sommar
När fotbolls-EM för damer avgörs i Schweiz i juli kan göteborgare följa det på storbild gratis på Ullevi Plaza och i Hammarkullen.
-
Svenska regionala flygplatser – Gärna utredningar men nu behövs beslut
Arlandautredningen är klar. Samtidigt görs ytterligare utredningar. Vad flygplatserna behöver är beslut enligt Svenska regionala flygplatser.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenska regionala flygplatser – Gärna utredningar men nu behövs beslut
Arlandautredningen är klar. Samtidigt ges direktiv för ytterligare en utredning för övriga flygplatser. Men vad F...
-
Nu ska Lidköping och Linköping stoppa förväxlingen av städerna
Svenska och internationella besökare, studenter och till och med Abba-Benny – det är många som blandar ihop Lidkö...
-
Svensk semester behöver en omstart – för både personer och platser
Sverige stänger ner i juli. Varje år tar en majoritet av svenskarna sin semester just då, ofta i ett enda långt s...
-
Krönika: Hur gör vi turismen till något större?
Det låter kanske som en filosofisk fråga. Ändå är det just den frågan jag ofta hör – även om den kanske oftare fo...
-
-
Gästbloggare
-