-
Turisterna kan äntligen komma tillbaka till Göta kanal
Turerna på kanalen har varit inställda de senaste två åren till följd av pandemin. När de åter har öppnats ser Stromma ett kraftigt bokningstryck. Beläggningen är högre än innan pandemin och särskilt tyskarna vill åka på Göta kanal i sommar.
“Äntligen kan vi åter välkomna gäster till kanalen. Längtan har varit stor och vi ser ett stort intresse där bokningarna ligger på högre nivå än motsvarande tid året innan pandemin.” Säger Peter Henricson, Sverigechef på Stromma som äger Rederi AB Göta Kanal.
Stort intresse från Tyskland, Schweiz och Danmark
Under de senaste två åren har de utländska turisterna, som är en stor del av gästerna på kanalen, haft svårt att komma till Sverige. Nu har restriktionerna släppt och de kan resa som tidigare.
“Att resa på Göta kanal är vad man kallar en Once in a lifetime-upplevelse för gästerna. För tyskarna är kanalen väldigt speciell eftersom den bland annat visats i en TV-dokumentär. Vid sidan av tyskarna ser vi också ett stort intresse från främst Schweiz och Danmark.” Säger Peter Henricson.
Bokningsläge Göta kanal-turer v 10, 2022:
Kryssning 2022 2 dgr Lilla kanalresan 39 % 3 dgr Göta kanals pärlor 48 % 4 dgr Klassiska kanalresan 77 % 6 dgr Stora Sverigeresan 81 % Härifrån kommer turisterna, fem i topp-länder
- Tyskland
- Schweiz
- Danmark
- Norge
- USA
- Text: Stromma
- Foto: Almerängfoto
-
Floriane lever sin barndomsdröm – Horses of Taiga är årets ekoturismpristagare
Ekoturismpriset delas ut av Naturturismföretagen i samband med Grand Travel Award
-
Hertz Sverige avslutar 2025 med tillväxt i nästan alla segment
Hertz summerar 2025 med en stabil omsättning om ca 1,48 miljarder SEK. Omsättningen ökar i samtliga segment utom ett.
-
Sverige stärker sin attraktionskraft som turistland i Global Soft Power Index 2026
Sverige placerar sig på plats 13 globalt och behåller sin position som Nordens starkaste nation inom soft power
-
Destination Läckö-Kinnekulle i toppskiktet när svenskarna rankar Sveriges resmål
I den nationella undersökningen Resa i Sverige 2025 hamnar Läckö-Kinnekulle på plats 6 av totalt 42 destinationer i Sverige
-
Nordfjord Hotell visar vägen: smart energistyrning och digital gästresa ger mer tid till gästen
Med hjälp av Invite har hotellet effektiviserat sina rutiner, minskat energiförbrukningen och frigjort värdefull tid som nu kan läggas på värdskap och upplevelser
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 4 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter och Stöd/Insatser/Initiativ/Utmärkelser
-
Polska vinterresenärer upptäcker Skellefteå
Genom Ryanairs linje mellan Gdansk och Skellefteå har polacker fått möjlighet att upptäcka Skellefteå och allt som erbjuds där
-
Visita: Fortsatt ökning på hotellmarknaden i december
Antalet belagda hotellrum ökade med knappt 8 procent jämfört med motsvarande månad 2024
-
Utländska besökare och turism – Sveriges fjärde största tjänsteexport: +39% sedan år 2019
Utländska besökare spenderade 93,3 miljarder i Sverige på nio månader
-
Sälen efter snöfallet – starka förutsättningar inför sportlovet och ända fram till påsk
Djup snö i Sälen ger goda förutsättningar för fin skidåkning nu och resten av säsongen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Trender inom turism – Går det förutsäga framtidens resande?
Ska vi tro svensk och internationell forskning kan man förutsäga framtidens resande, även om det bör ske me...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 4 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Sälen efter snöfallet – starka förutsättningar inför sportlovet och ända fram till påsk
De senaste veckorna har det fallit rikligt med nysnö i Sverige, och prognosen pekar på fortsatt vintervä...
-
Utländska besökare och turism – Sveriges fjärde största tjänsteexport: +39% sedan år 2019
När Sveriges export till och med kvartal tre 2025 sammanställs, är besökare och turister från utlandet Sv...
-
-
Gästbloggare
-