-
Turistlyft för Göta kanal – kraftig ökning av utländska gäster
Intresset för Göta kanal är stort och många utländska turister väljer att återvända till kanalen i sommar. Antalet bokningar av kanalbiljetter med internationella fritidsbåtar ökar med över 200 procent jämfört med 2021.
Därtill uppger rederier, destinationer och uthyrare längs kanalen om ett högt bokningstryck redan vid säsongsöppningen den 3 maj.
Har satsat på extra personalresurser
Hemestertrenden i Sverige ser ut att vara här för att stanna. 25 procent av svenskarna uppger att de kommer lägga mer av sin semester på hemmaplan framöver, det visar en Sifo-undersökning genomförd av Göta kanal.
Dessutom har fler utländska turister visat intresse för en semester längs kanalen i sommar. Antalet bokningar av kanalbiljetter med internationella fritidsbåtar ökar med 225 procent jämfört med 2021 och 283 procent mer än 2019.
“De internationella båtarna återvänder till Göta kanal i sommar efter två år av restriktioner och rekommendationer. Det är framför allt turister från Tyskland och Danmark som vill besöka oss. Vi har satsat på extra personalresurser och längre öppettider för att bemöta den ökade efterfrågan på service.” Säger Roger Altsäter, VD på Göta kanalbolag.
Ett intensivt bokningsläge
Flera stora kryssningsfartyg ska sättas i trafik igen efter två år av inställda turer. Antalet bokningar av Strömmas kryssningar ökar med 93 procent 2022 jämfört med 2021 och 50 procent mer än 2019. Men även destinationer och uthyrare längs kanalen vittnar om ett intensivt bokningsläge.
“Vi ser att det är fortsatt många svenskar som vill semestra på hemmaplan i sommar. Kriget i Ukraina och svårigheterna med att boka en passtid har gjort det praktiskt krångligt att åka utomlands. Därför ser vi att många vill ha samma upplägg på sin hemester som en utlandssemester. Det handlar om paketupplevelser som inkluderar aktiviteter under flera dagar.” Säger Lotta Karlsson, VD på Svecia Travels.
- Text: Göta kanalbolag AB
- Foto: Göta kanalbolag AB
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrott och profilresor och arrangerade träningsläger i Trelleborg som genererade över 1.000
-
Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering
Genom att koppla samman r360, Inlet och LivionKey har Branäs minskat det manuella arbetet och skapat ett säkrare mer skalbart ankomstflöde
-
Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter
Sigtuna Möte är en uppskattad sensommarmarknad har sina rötter från 1912. Traditionen återupplivades 1972 och har sedan dess vuxit varje år
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Det är dags för Sveriges största triathlonvecka, med tre fartfyllda lopp. Höjdpunkten är huvudloppet Ironman Kalmar, som går på lördagen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Den här veckan gästas Kalmar av tusentals triathleter från olika delar av världen. Det är dags för Sverig...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är även denna präglad av semestertid och där...
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Efter två dagar där tillgänglighet allt tydligare seglat upp som en av besöksnäringens stora framtidsfrågor blev ...
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
AI-utvecklingen går med rasande fart. En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många s...
-
-
Gästbloggare
-