-
Turistrådet hjälper den västsvenska besöksnäringen att behålla anställda
Turistrådet Västsverige har tagit fram flera kraftfulla riktade insatser till besöksnäringen i regionen.
Den största satsningen är ett utbildningspaket som ger besöksnäringsföretagen möjlighet att behålla personal och sätta dem i utbildning (webbaserad) under åtta veckor där Turistrådet, tillsammans med Västra Götalandsregionen, står för hela kostnaden.
Man har också inrättat två företagslotsar som kan hjälpa företagen med alla frågor kring stöd och bidrag genom regeringens olika paket. Dessutom delar man ut stöd till de lokala turistorganisationerna så att de kan betala tillbaka medlemsavgifter till företagen för att lätta på den ekonomiska bördan.
Nedan kan ni läsa hela pressmeddelandet från Turistrådet Västsverige.
Turistrådet hjälper den västsvenska besöksnäringen att behålla anställda
Som ett sätt att hjälpa den västsvenska besöksnäringen genom coronakrisen startar Turistrådet Västsverige den 14 april en åtta veckor lång webbaserad utbildning där deltagarna får 70% av lönekostnaderna finansierade under utbildningstiden. Utbildningen ska bidra till att företagen utvecklas och förbereda dem för tiden efter pandemin.
Satsningen omfattar drygt 10 miljoner kronor, och finansieras av Turistrådet Västsverige och regionuvecklingsnämnden inom Västra Götalandsregionen. Utbildningen riktar sig till privata besöksnäringsföretag med max 20 anställda, och inbjudningar har redan gått ut till berörda företag.
”Vi arbetar vanligtvis med marknadsföring och utveckling av Västsverige som destination. Nu har vi med anledning av coronakrisen ställt om hela verksamheten till att fungera som krisstöd för våra fantastiska besöksnäringsföretagare som går igenom ett riktigt stålbad just nu. Den här utbildningen ska hjälpa dem att kunna behålla personal och vara förberedda för bättre tider när det väl vänder.” Säger Fredrik Lindén, VD för Turistrådet Västsverige.
Hoppas kunna bidra till utveckling
På programmet, som består av en kombination av självstudier och webbaserade föreläsningar står bland annat hållbarhet, värdskap, marknadsföring och digitalisering. Turistrådet erbjuder cirka 200 utbildningsplatser, och fördelar en betald plats per företag.
”Turistrådet Västsverige är vårt helägda bolag för besöksnäringsfrågor. Denna långsiktiga satsning innebär att det nu finns resurser som kan riktas till en krisinriktad verksamhet. Tillsammans med de medel som Västra Götalandsregionen förfogar över hoppas vi kunna lindra effekterna något och samtidigt bidra till kompetensutveckling och företagsutveckling på lång sikt.” Säger Helena Starfelt, näringlivschef Västra Götalandsregionen.
Verksamhetsstöd och specialwebbplats
Förutom den webbaserade utbildningen stöttar Turistrådet också med fler åtgärder. De har valt att lägga ca 3 miljoner av sin budget för 2020 på att erbjuda verksamhetsstöd till lokala turistorganisationer. Detta för att de skall kunna återbetala årets medlemsavgifter till besöksnäringsföretagen.
Turistrådet har också inrättat två så kallade företagslotsar som hjälper företagen att ta del av de stöd som staten erbjuder och byggt en speciell webbplats med corona-relaterad information avsedd för besöksnäringsföretagen
Du hittar den speciella hemsidan här.
- Text: Turistrådet Västsverige
- Foto: Henrik Trygg
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Norrland från december 2026 till 2028.
-
Fullsatt – Visit Värmlands välbesökta dejtingevent i Malmö
Visit Värmlands dejtingsatsning för att motverka ensamhet väckte engagemang. När det genomfördes var det rekordstort intresse.
-
Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste
Lars-Börje ”Bulan” Eriksson tror i denna replik att han och Visita kan vara överens om att det är en ny finansieringsmodell som behövs
-
Sverige saknar en modern mötesplats för eventbranschen – nu lanseras Sweden Event Expo
Sweden Event Expo är den nya mötesplatsen för utvalda leverantörer och särskilt inbjudna beslutsfattare i ett nytt fokuserat format
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
-
Gästbloggare
-