tisdag 6 oktober 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
    • Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
    • Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism
    • Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Gränslandet erbjuder mycket. Exempelvis flytande igloos utanför Årjäng. Krappeto i norska Haldenkanalen. Eller vandring i Finnskogen.
    2025-05-07 14:12

    Två länder på en resa: Gränslandet – där Norge och Sverige möts

    Gränslandet är området där Norge och Sverige smälter samman, och som lockar till en resa på båda sidor om gränsen! Vad sägs om att bo i en flytande igloo på en stilla insjö, cykla genom charmiga slussamhällen och paddla genom kristallklara kanaler? Eller upplev kulturen och vildmarken i den mystiska Finnskogen?

    Här kommer tips till en gränsöverskridande resa med unika boenden och livsnjutning i naturen. Här finns glittrande sjöar, djupa skogar, idylliska kanaler och historiska slussar. En plats där upplevelserna är lika varierade som landskapet.

    Bo unikt – mitt i naturen

    I Gränslandet är själva boendet en upplevelse i sig. På sjön Västra Silen kan du låta dig vaggas till sömns i flytande igloos hos Yggdrasil. Eller bo vid sjökanten på FLO i Aremark. För en natt i höjden väntar Haukenestårnet, ett ombyggt brandtorn med panoramautsikt över skog och sjö. På den stilla ön Lurö i Vänerns skärgård kan du bo i den charmiga gamla fyrmästarbostaden – omgiven av vatten och historia.

    Vill du somna under stjärnorna, erbjuder Hvilepust genomskinliga skogstält i Aurskog-Høland. I Årjäng kan du kliva ombord i gamla SJ-tåg som gjorts om till bekväma sovkupéer. Mitt i skogen väntar också unika boenden som Naturbyn utanför Säffle eller Krappeto på norska sidan. Utan el eller rinnande vatten i samklang med naturen.

    Det goda livet – i långsamt tempo

    I Gränslandet finns det även små boutiquehotell, herrgårdar med historia och spaanläggningar. Som Sahlströmsgården, Rømskog spa och Finnskogstoppen. Området är perfekt för slow travel där målet för dagen är att upptäcka lokala producenter, kulturupplevelser och mathantverkare. Njut av lokala smaker i Saluhallen Grön Ko. Eller upplev inredningsbutik och kafé i de stämningsfulla miljöerna på Wiksfors Bruk utanför Säffle.

    I det lilla slussamhället Ørje i Østfold lockar lokala matupplevelser och charmig, unik shopping. I de historia miljöerna på Lokstallen hittar du ett levande kulturhus med konserter, konst och kafé. Det är en mötesplats för både lokalbor och besökare.

    Två länder på en resa: Gränslandet – där Norge och Sverige möts
    Foto: Jonas Ingstad-Halden Regionalparl, Visit Säffle & Visit Årjäng.

    Friluftsliv eller kulturresa – valet är ditt

    Gränslandet passar lika bra för den äventyrslystne som för den kulturintresserade. Besökare kan paddla genom sjösystem och kanaler, cykla längs vägar eller upptäcka fästningar och kulturmiljöer som berättar om ett gemensamt historiskt arv. Med närhet till Oslo och stora delar av Østlandet är området lättillgängligt för både dagsutflykter och helgresor.

    Finsk mystik och vattenvägar

    För naturälskare är Gränslandet ett litet vildmarksparadis. På båda sidor av gränsen finns kanalerna Haldenkanalen och Dalslands kanal. Där man kan paddla eller resa med historiska ångbåtar genom slussarna.

    I öster breder Vänern ut sig med sin skärgård och natursköna vyer. Finnskogen som går genom både Värmland och Norge bär på ett rikt arv från de finska invandrare som slog sig ner här på 1600-talet. Området består av djupa skogar, sjöar, myrar och höjder. Det kan upplevas till fots längs den 24 mil långa Finnskogleden, som går från Morokulien till Søre Osen i Trysil. Stigen korsar gränsen flera gånger och passerar badplatser, gamla finngårdar, matställen och övernattningsmöjligheter.

    Den skogsfinska kulturen – med rökbastu, svedjebruk och naturmystik – lever kvar än idag. Det är en av Norges fem erkända nationella minoriteter.

    Om Gränslandet

    Området Gränslandet består av värmländska kommunerna Årjäng, Säffle och Torsby samt norska Marker, Aremark, Grue och Aurskog-Høland. Det är ett gränsöverskridande destinationssamarbete. Gränslandet lockar med unika boenden, lokala mat-och kulturupplevelser, vackra vattenvägar och naturupplevelser.

    Här kan du läsa mer om Gränslandet.

    • Text: Nordest
    • Foto: Hanne Marit Tobiassen, Jan Petter Dahl & Visit Torsby.
    Tweet
  • Besöksnäring Blekinge
    2026-10-05 03:25

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026

    Mest om Flyg, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Destination samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering

  • 25 ljudberättelser som tillsammans bildar tre historiska stadsvandringar i Jönköping och Huskvarna. Genom att skanna QR-koder på elskåp kan besökare lyssna på dem.
    2026-10-04 18:00

    Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia

    Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön via QR-koder på utsmyckade elskåp.

  • 2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.
    2026-10-04 17:10

    Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism

    2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.

  • För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenvärlden Oceana kommer att upplevas av framtida badgäster.
    2026-10-03 15:51

    Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld

    För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenupplevelsen Oceana kommer att kännas för framtida gäster.

  • Antalet gästnätter på svenska campingplatser uppgick till 12 711 144 under juni–augusti 2026.
    2026-10-03 15:21

    Nya toppnoteringar för svenska campingplatser 2026

    Gästnätter på svenska campingplatser var 12 711 144 under sommaren. En ökning med tre % jämfört med 2025 enligt Svensk Camping.

  • Den 29 september lanserade Visit Sweden sin nya globala marknadsföringskampanj - The Introvert Travel Agency.
    2026-10-03 15:01

    Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta

    Den 29 september lanserade Visit Sweden sin globala marknadsföringskampanj. Denna gång är det en resebyrå för introverta.

  • Flygplan på en av alla Sveriges flygplatser
    2026-09-30 11:34

    Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer

    Den statliga utredningen om våra flygplatser och flyget som transportslag är klar och lämnad till regeringen - Här får ni sammanfattningen och kommentarer

  • Augustiupplagan av Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan.
    2026-09-29 16:42

    Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras

    Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.

  • Göteborg fortsätter stärka sin position som en av världens främsta hållbara destinationer.
    2026-09-29 14:04

    Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer

    När destinationer världen över jämförs i GDS-Index finns Göteborg återigen med i toppskiktet - närmare bestämt på andra plats.

  • Sjöfartsverket kryssningsfartyg - besöksnäring det också
    2026-09-28 05:03

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026

    Mest om Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Stora Turismpriset 2026 – Prisutdelning och mingel – Tillväxtverket
      2026-12-01
      • Stockholm
      • tillvaxtverket.se/tillvaxtverket/seminarierochnatverk/evenemang/storaturismprisetprisutdelningochmingel2026.12940.html
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-27 18:36

      De driver utvecklingen av svensk besöksnäring – Stora Turismpriset 2026

      Efter en stark sommar för svensk turism så har Tillväxtverket nu presenterat alla läns nominerin...

    • 2026-09-28 05:03

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Mat och dryck, Hållbarhet/Til...

    • 2026-09-30 11:34

      Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer

      Den sedan länge emotsedda statliga utredningen om våra flygplatser, och för all del också flyget som transportsla...

    • 2026-09-27 20:38

      Sveriges bästa handelskommun – Här pratar vi starka besöksanledningar

      Här kommer lite intressant läsning om de tre finalisterna i Årets Handelskommun, som visar dels att shopping/hand...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

        Foto: Gustaf Björlin. Blåmussla aromatiskdressing, Hängmörad öring, sikrom, wasabi, Venusmussla, sockertång, räka. Framtide...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet