-
Två profiler startar eget och producerar utställningar
Ett nytt bolag, Nordic Exhibitions AB, som ska producera och arrangera utställningar för den nordiska marknaden med kända varumärkeskoncept inom områdena: underhållning, lärande, historia, vetenskap och mode har startats.
Det är de två profilerna Stefan Papangelis som närmast arbetat som VD på Louis de Geer och Upplev Norrköping och Johan Bergerfalk som har arbetat som evenemangsansvarig på Upplev Norrköping som startat det nya bolaget.
”- Jag har haft 12 fantastiska år på Louis De Geer och Upplev Norrköping och har haft förmånen att arbeta med otroligt duktiga kollegor. Tillsammans har vi satt Norrköping på den nationella och internationella evenemangskartan genom mängder av projekt som vi genomfört under alla dessa år. Personligen håller jag processen med vår positionering av kommunens besöksnäring som den stora höjdpunkten i arbetet. Tillkomsten av Flygeln, Bråvallafestivalen, Harry Potter-utställningen och årets SM-vecka är enskilda evenemang som haft stor betydelse för Norrköping och dess utveckling av besöksnäringen och mig personligen”, säger Stefan Papangelis.
”- Det är med blandade känslor jag nu tar ett nästa steg i min yrkeskarriär. Under alla år har jag fått uppleva och producera 100-tals evenemang och aktiviteter i kommunens regi. Den positivism och engagemang stadens företag, föreningar, kommun och privatpersoner visat under åren kommer jag alltid bära med mig. Att få vara en del av att skapa den bästa SM-Veckan någonsin känns som en härlig avslutning”, säger Johan Bergenfalk.
”- Stefan och Johan har betytt extremt mycket för besöksnäringen i Norrköping som har utvecklats mycket positivt de senaste åren, men även för utvecklingen av besöksnäringen i hela vår region#, säger Reidar Svedahl, ordförande i Upplev Norrköping AB. ”- Lika viktigt har deras fina insatser varit i fråga om att få Norrköpingsborna att älska sin stad och att dessutom framgångsrikt göra detta tillsammans med vårt lokala näringsliv. Jag och 138 000 invånare i vår kommun är skyldiga dem ett stort tack och jag önskar dem all lycka till framgent och tror att även deras nya projekt kan gynna vår stad”, avslutar Reidar Svedahl.
Det nya bolaget kommer att använda lokal kompetens inom design, visualisering, teknik och scenografi för att skapa intressanta utställningar genom upplevelser och berättelser. Initialt kommer tre personer anställas i bolaget: Stefan Papangelis som VD, Johan Bergerfalk som evenemangsproducent och en marknadsassistent.
Ägare tillika styrelse för företaget Nordic Exhibitions AB är Stefan Papangelis, Johan Bergenfalk, Mats Olsson, Mattias Zingmark, Magnus Malm och Pelle Dahllöf.
Källa: Upplev Norrköping AB
- Text: Maria Lindqvist
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling
-
Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten
Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett starkt värdskap formas i varje möte mellan människor. I Destination Sigtuna pågår ett långsi...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
-
Gästbloggare
-