lördag 6 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
    • Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård
    • Krönika: Handel och turism driver svensk tillväxt
    • Ny kommunikatör hos Sveriges Bussföretag – Cathrin Merino
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • 2016-08-08 16:53

    Två profiler startar eget och producerar utställningar

    Ett nytt bolag, Nordic Exhibitions AB, som ska producera och arrangera utställningar för den nordiska marknaden med kända varumärkeskoncept inom områdena: underhållning, lärande, historia, vetenskap och mode har startats.

    Det är de två profilerna Stefan Papangelis som närmast arbetat som VD på Louis de Geer och Upplev Norrköping och Johan Bergerfalk som har arbetat som evenemangsansvarig på Upplev Norrköping som startat det nya bolaget.

    ”- Jag har haft 12 fantastiska år på Louis De Geer och Upplev Norrköping och har haft förmånen att arbeta med otroligt duktiga kollegor. Tillsammans har vi satt Norrköping på den nationella och internationella evenemangskartan genom mängder av projekt som vi genomfört under alla dessa år. Personligen håller jag processen med vår positionering av kommunens besöksnäring som den stora höjdpunkten i arbetet. Tillkomsten av Flygeln, Bråvallafestivalen, Harry Potter-utställningen och årets SM-vecka är enskilda evenemang som haft stor betydelse för Norrköping och dess utveckling av besöksnäringen och mig personligen”, säger Stefan Papangelis.

    ”- Det är med blandade känslor jag nu tar ett nästa steg i min yrkeskarriär. Under alla år har jag fått uppleva och producera 100-tals evenemang och aktiviteter i kommunens regi. Den positivism och engagemang stadens företag, föreningar, kommun och privatpersoner visat under åren kommer jag alltid bära med mig. Att få vara en del av att skapa den bästa SM-Veckan någonsin känns som en härlig avslutning”, säger Johan Bergenfalk.

    ”- Stefan och Johan har betytt extremt mycket för besöksnäringen i Norrköping som har utvecklats mycket positivt de senaste åren, men även för utvecklingen av besöksnäringen i hela vår region#, säger Reidar Svedahl, ordförande i Upplev Norrköping AB. ”- Lika viktigt har deras fina insatser varit i fråga om att få Norrköpingsborna att älska sin stad och att dessutom framgångsrikt göra detta tillsammans med vårt lokala näringsliv. Jag och 138 000 invånare i vår kommun är skyldiga dem ett stort tack och jag önskar dem all lycka till framgent och tror att även deras nya projekt kan gynna vår stad”, avslutar Reidar Svedahl.

    Det nya bolaget kommer att använda lokal kompetens inom design, visualisering, teknik och scenografi för att skapa intressanta utställningar genom upplevelser och berättelser. Initialt kommer tre personer anställas i bolaget: Stefan Papangelis som VD, Johan Bergerfalk som evenemangsproducent och en marknadsassistent.

    Ägare tillika styrelse för företaget Nordic Exhibitions AB är Stefan Papangelis, Johan Bergenfalk, Mats Olsson, Mattias Zingmark, Magnus Malm och Pelle Dahllöf.

     

     

    Källa: Upplev Norrköping AB

    • Text: Maria Lindqvist
    Tweet
  • r360 på mässa i Norge
    2026-06-05 16:15

    r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap

    Det är högtryck hos r360 som är marknadsledande leverantör av affärs- och bokningssystem för nordiska fjälldestinationer

  • Under fyra majdagar fick Östergötlands skärgård besök. Sju journalister från flera olika länder bjöds in för att uppleva regionens natur och kultur.
    2026-06-04 21:37

    Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård

    Under fyra majdagar fick Östergötlands skärgård besök av sju utländska journalister. De upplevde regionens natur och kultur.

  • Shopping i Göteborg Haga. Handeln är en mycket viktig del av Sveriges turism.
    2026-06-04 21:07

    Krönika: Handel och turism driver svensk tillväxt

    Sommaren närmar sig - årets höjdpunkt för svensk turism. En bra tidpunkt att belysa handelns viktiga roll inom turismnäringen.

  • En kommunikatör hos Sveriges Bussföretag har rekryterats internt från Transportföretagen - Cathrin Merino.
    2026-06-03 18:46

    Ny kommunikatör hos Sveriges Bussföretag – Cathrin Merino

    Sveriges Bussföretag har fått en ny kommunikatör. Cathrin Merino har rekryterats internt från Transportföretagen.

  • TV-programledaren Chris Parente från amerikanska Denver i Colorado är en bonusvinnare i Visit Swedens marknadsföringkampanj.
    2026-06-03 18:20

    En bonusvinnare i Visit Swedens globala ö-tävling

    Visit Sweden tävlade nyligen ut fem svenska öar globalt, via en marknadsföringskampanj. Nu har en bonusvinnare, utsetts.

  • En rekordstor satsning på snöproduktion säkrar fler öppna nedfarter redan till jul. Det ger en kraftig snögaranti på alla SkiStars destinationer.
    2026-06-02 22:04

    SkiStar lanserar Sveriges bästa snögaranti

    Fler garanterat öppna nedfarter och snögaranti ska göra det tryggare för SkiStars gäster att boka skidsemester.

  • Crystal sauna, Nu i Skellefteå
    2026-06-01 04:47

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026

    Mest under Destination, Evenemang, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Utmärkelser/Initiativ

  • Sörboleden i Lundsbrunn. Visit Skaraborg lanserar nya greppet "Vandra med barn i Skaraborg".
    2026-05-31 19:32

    Visit Skaraborg lanserar ”Vandra med barn i Skaraborg”

    Visit Skaraborg har lanserat ett nytt spår inom sitt etablerade vandringskoncept. Vandra med barn i Skaraborg.

  • Mikaela tillsammans med sin tvillingbror Lukas. De startade företaget Clean Sea, som ESS Group nu samarbetar med och är minoritetsägare i.
    2026-05-31 18:36

    ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast

    Ett brev från ESS Group som handlar om något viktigt de bestämt sig för att göra. Något som de uppmanar andra att hänga på.

  • Forum för naturturism - Johan Engström talar i taltet
    2026-05-31 18:34

    Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt

    Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och utvecklande diskussioner

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-01 04:47

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ko...

    • 2026-05-30 22:25

      Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?

      Lika lön för lika arbete kan kännas som en självklarhet – men verkligheten ser tyvärr inte alltid ut så. Det är o...

    • 2026-05-27 21:36

      Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm

      Länsstyrelsen beslutade den 19 maj att upphäva Stockholms stads beslut om att införa miljözon 3 i Stockholms inne...

    • 2026-05-27 20:22

      SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter

      En av de mest efterfrågade liftarna i Åre är på väg tillbaka. SkiStar har nu beviljats bygglov f...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet