-
Utbildning för fjällvandrare startas
De senaste åren har intresset ökat bland unga för att fjällvandra. Men det har visat sig att problem uppkommer då många fjällvandrare ger sig ut i fjällvärlden utan några som helst förkunskaper. Detta vill STF, Svenska Turistföreningen, ändra på och startar en fjällintroduktion för unga – Fjälluffa.
”- I våra tidigare projekt med unga har vi märkt att det finns en stor osäkerhet om fjällvandring bland friluftsintresserade unga, samtidigt som det är en prisfråga för många. Med Fjälluffa vill vi öka kunskapen, sänka trösklar och ge fler möjlighet att fjällvandra”, säger Nicklas Winbom, fjällchef STF.
Utbildningen ska skapa tryggare fjällvandrare
I utbildningen får man prova på att bo i en ”prova-på” fjällstuga, STF Abiskojåkka. Under sex dagar får deltagarna vandra i Lapplandsfjällen – detta efter en eftermiddag och kväll av fjällintroduktion.
Förutom första natten i Abiskojåkka görs övernattningar i fjällstugorna Abiskojaure, Alesjaure, Sälka och Singi. Vandringen avslutas med en natt på Kebnekaise fjällstation. Efter introduktionen ger man sig ut på fjällvandringen på egen hand eller med vänner.”- På fjällintroduktionen får man lära sig om fjällsäkerhet, hur det fungerar att vandra längs markerade leder och bo i fjällstugor, och hur man använder karta och kompass. Alla som är med kommer att få råd om vad man ska ha med sig inför Fjälluffar-äventyret i god tid i förväg. Vi hoppas att Fjälluffa kommer få fler att upptäcka fjällen”, säger Nicklas Winbom.
Kraven för att få deltaga
För att få deltaga i utbildningen så måste man vara mellan 18-25 år och aldrig ha vandrat och bott i fjällstugor och fjällstationer.
Utbildningen har 12 personer i varje grupp och sker trettio gånger.
Vill du veta vilka utbildningar som finns inom svensk besöksnäring? Klicka här!
Källa: STF
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Anette Andersson
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april
I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer
Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Allt fler campingplatser väljer att kvalitetssäkra sin verksamhet genom Svensk Camping nationella klassificering.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Fredagen den 8 maj 2026 invigde Finnlines tillsammans med Långnäs hamn en ny kryssningsterminal ...
-
-
Gästbloggare
-