tisdag 14 april 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
    • Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
    • Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Halmstad
    2023-02-07 19:18

    VÄV2022 i Halmstad gav 18,5 miljoner i turistomsättning

    Vävmässan som genomfördes den 22-24 september 2022 blev ett mycket lyckat evenemang. Det stärkte Halmstad position som kulturdestination och gav ringar på vattnet via olika lokala och regionala projekt.

    Ett dreamhack för vävare av alla slag

    Tusentals besökare – lokala, nationella och internationella – hittade till Halmstad när världens största handvävarmässa hölls på Halmstad Arena. Det var ett dreamhack för vävare av alla slag! Med 150 utställare, föredrag och workshops kunde alla vänner av design och textilt hantverk få sitt lystmäte.

    Arrangörer var Svenska Vävrådet i samarbete med Kultur i Halland – Slöjd/Region Halland och Destination Halmstad AB. I samband med mässan tog Destinationen fram en webbsida om Halmstads vävhistoria.

    Ovanligt med mätning av kulturevenemang

    För att mäta värdet av evenemanget genomfördes en turistekonomisk undersökning av Upplevelseinstitutet på uppdrag av Destination Halmstad AB. Undersökningen tog sin utgångspunkt i det tillflöde av turister och den konsumtion som annars inte skulle ägt rum. Ett annat syfte var att utvärdera vad besökarna tyckte om evenemanget ur ett upplevelseperspektiv.

    Enligt Upplevelseinstitutet var just denna mätning av ett kulturevenemang ett ovanligt, och intressant uppdrag. Det vanliga är att idrottsevenemang och konserter mäts. Nu har Halmstad tagit ett första steg i att titta på betydelsen av kulturevenemang för den lokala och regionala näringen. Upplevelseinstitutet hoppas att fler destinationer följer efter.

    Stärkt position och lokala kringeffekter

    Vävmässan bidrog till att stärka Halmstads position och varumärke som kulturdestination på den nationella och internationella marknaden. För Halmstad Arena var det ett sätt att visa på anläggningens potential för att utöver idrottsevenemang och konserter även kunna ta emot stora mässor.

    Pandemin gjorde att VÄV2022 fick flyttas fram två år. Det ledde till att flera projekt kopplade till vävmässan genomfördes långt före evenemanget eftersom det redan var inplanerat. Men mycket gjordes också i anslutning till mässan. Här nedan är bara några exempel på allt som hände i Halmstad och Halland.

    ◆ Små barn på Engelbrekts förskola vävde i rockringar. Eller som 5-årige Malcolm sa – vi ”garnar”. 400 barn mellan 3-18 år fick även ”väva sin värld” och deltog i en digital utställning på mässan.

    ◆ På Hallands Konstmuseum genomfördes bland annat två spännande utställningar. Den om Märta Måås-Fjetterström besöktes dessutom av Kungen och Drottningen. På Halmstads konsthall pågick utställningen ”Där linet växer”

    ◆ Den halländska textiltraditionen belystes bokstavligen på Österbro där vackra broderade blommor sedan 2021 fortfarande syns kvällstid. St. Nikolai kyrka visade också sina textilier och besökarna gavs möjlighet att klättra upp i klocktornet.

    Sammanfattning av den turistekonomiska mätningen

    När man sammanfattar undersökningen av den turistekonomiska mätningen av evenemanget VÄV2022 ser man många viktiga resultat.

    ◆ ROI (Return of investment) tillbaka: 18,5 miljoner kronor i turistekonomisk omsättning.

    ◆ Det totala antalet besökare uppgick till 7 200, varav 5 100 av dem var unika. En annan intressant notering är att de som besökte evenemanget var i huvudsak högutbildade kvinnor 56+ år.

    ◆ Av besökarna var turistandelen 88% (besökare som inte bor i Halmstads kommun). Av dessa var exportandelen 18% (bor permanent i utlandet). 12% av besökarna kom från hemkommunen.

    ◆ 56% av de svenska turisterna var dagpendlare medan 33% övernattade kommersiellt och 11% övernattade icke-kommersiellt. Bland de utländska turisterna utgjorde dagpendlarna 13% medan de som övernattade kommersiellt var 72% respektive icke-kommersiellt 15%.

    ◆ Turisterna var relativt aktiva i samband med besöket till Halmstad. 53% av dagpendlarna gjorde/utförde en eller flera aktiviteter i samband med besöket. Motsvarande siffra bland övernattarna var 89%. De populäraste aktiviteterna var ”gått på restaurang”, ”tittat på/besökt kulturanläggning”, ”besökt utflyktsmål/sevärdhet” och ”shoppat/handlat”.

    ◆ Besökarna var genomgående mycket nöjda med intrycket av besöket/vistelsen i Halmstad och gav ett medelvärde om 4,5. Bäst betyg fick destinationen för ”service & bemötande”, ”säkerhet/trygghet” och ”natur & friluftsliv”.

    ◆ Evenemanget fick mycket bra betyg av besökarna. De viktigaste parametrarna ”helhetsintryck” (4,5) och ”valuta för pengarna” (4,1) låg båda på mycket bra nivå. Bäst betyg fick man för ”stämning & atmosfär”, ”känslomässig upplevelse” och ”kvaliteten på utställarna/montrarna” som samtliga fick 4,6.

    ◆ 63% av de som besökte Halmstad har varit där tidigare, medan 37% var där första gången i och med VÄV2022. En stor andel vill komma tillbaka som turist till Halmstad; 52% svarade ”ja absolut” medan 40% svarade ”ja kanske”.

    Långsiktigt arbete för att värva evenemang

    Destinationens syfte var att med evenemanget som motor skapa såväl affärer som bestående avtryck. Linda Hellring som är projektledare på Halmstad Convention Bureau på Destination Halmstad har aktivt deltagit i processen fram till själva genomförandet av VÄV2022;

    ”Vävmässan värvades redan 2017 så det är verkligen ett långsiktigt arbete innan vi når fram till slutmålet, själva evenemanget. Nu gjorde ju pandemin att det tog ännu längre tid. Men det viktiga är att det blev av. För evenemang av den här digniteten gagnar inte bara Halmstad utan hela Halland. Det omsätts pengar till besöksnäringen via exempelvis övernattningar, restaurangbesök och shopping. Pengar som inte kommit in om vi inte hade värvat vävmässan till regionen. Vävmässan ska arrangeras igen 2025 och under mässdagarna besökte flera svenska destinationer Halmstad Arena, för att se på möjligheter att sälja in sin stad.”

    Cirkeln för vävarmässan slöts efter 36 år

    Premiären för världens första och största handvävarmässa var faktiskt i Halmstad 1986 på Halmstads Teater. Självaste Prins Bertil, Hertig av Halland, invigde den tillsammans med Prinsessan Lilian. 36 år senare var det äntligen dags igen. Och det blev en riktigt lyckad mässa!

    ”De lokala aktörerna, utvecklarna för slöjd och konsthantverk i Region Halland och Destination Halmstad har gjort ett fantastiskt arbete för att VÄV2022 blev en lyckad Vävmässa. Vi i Svenska Vävrådet är mycket glada för samarbetet och det mottagande vi har fått under hela processen, från beslut att anordna Vävmässan i Halmstad, fram till att Vävmässan kunde genomföras. Den turistekonomiska mätningen är ett kvitto på det vi nu har upplevt. Tusentals människor kom till evenemanget, många av dessa reste långt och i mätningen kan avläsas att många har upptäckt Halmstad och vill komma tillbaka. Deras positiva upplevelser gör dem även till ambassadörer för kommande Vävmässor.” Säger Tina Ignell, ordförande i Svenska Vävrådet.

    • Text: Destination Halmstad
    • Foto: Destination Halmstad
    Tweet
  • Custom Motor Show 2026 - besöksnäring
    2026-04-13 01:51

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026

    Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ

  • Hotell i Malmö. Visita såg en fortsatt ökning på hotellmarknaden under mars.
    2026-04-12 17:06

    Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars

    I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.

  • Två av Spritmuseums utmärkelser - Stockholmarnas favoritmuseum
    2026-04-12 17:05

    Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum

    1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café

  • SummerSki i Hammarbybacken erbjuder en modern och hållbar lösning för skidåkning utan snö.
    2026-04-11 19:44

    Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken

    SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.

  • Anslagen för friluftsliv och naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det gör det svårare att uppleva naturen (vandringsleder exempelvis) eftersom den inte kan underhållas ordentligt.
    2026-04-11 19:25

    STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden

    Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.

  • 2026-04-10 16:58

    Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3

    Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare

  • Sedan trafikstarten har över 200 000 passagerare rest på Finnlines direktlinje mellan Polen och Sverige.
    2026-04-09 15:45

    Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige

    Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.

  • Svensk Camping i Göteborg söker en digital produktägare som vill vara med och forma framtidens digitala tjänster inom campingbranschen.
    2026-04-09 15:28

    Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg

    Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.

  • Niklas Lindgren sitter med i juryn för deltävlingen i SM i utomhusmatlagning som äger rum i Halmstad.
    2026-04-08 21:44

    SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras

    Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.

  • Lunch på Landsort i Stockholm skärgård. Visit Swedens marknadsföring ger resultat.
    2026-04-07 16:18

    Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring

    Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-04-15
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-digitala-kanaler-2/
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-04-22
      • Stockholm
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-04-28
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-den-maltidsintresserade-globala-resenaren-2/
    • Visitadagen
      2026-05-04
      • Stockholm
    • Göteborg & Co:s Destinationsdag
      2026-05-05
      • Göteborg
      • goteborgco.se/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-04-06 15:03

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...

    • 2026-04-05 23:20

      Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor

      Sammanfattning av r360 Kundträff 2026 i Stöten Den 24–25 mars 2026 samlades representanter från ...

    • 2026-04-05 16:36

      Utländska turister spenderade 121,7 miljarder i Sverige 2025

      Sveriges turismexport (utländska besökares konsumtion i Sverige) är en ljuspunkt i svensk export 2025, med en ökn...

    • 2026-04-07 16:18

      Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring

      Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konk...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet