lördag 4 april 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Publikrekord gav många övernattande besökare till Halmstad
    • AI som operatör – skapa mer utrymme för värdskap
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Ny trendspaning från Visit Sweden visar ett förändrat resebeteende
  • Platsannonser:
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • ett fartyg från Viking Line
    2023-06-26 16:44

    Viking Line lanserar biobränsle som tillval för resenärerna

    Viking Line lanserar som första rederi på Östersjön en möjlighet att köpa förnybart biobränsle som motsvarar resans förbrukning. Detta minskar resans utsläpp med närmare 90 procent.

    Biogasen som tillverkas av europeiskt avfall levereras av Gasum till fartygen Viking Glory och Viking Grace, som avgår dagligen från Stockholm till Åland och Åbo.

    En betydande milstolpe på rederiets hållbarhetsresa

    Från och med den 21 juni 2023 kan Viking Lines resenärer på linjen Stockholm-Åland-Åbo köpa biogas i proportion till sin resas förbrukning. På en kryssning mellan Stockholm och Åbo är pristillägget ca 50 kronor.

    Genom tillägget minskar resenären sitt klimatavtryck med närmare 90 procent jämfört med en resa där flytande naturgas (LNG) används. Mängden flytande biogas (LBG) som köps baseras på den genomsnittliga bränsleförbrukningen per passagerare.

    ”Det här är en betydande milstolpe på vår över fyrtioåriga resa mot hållbarhet. Vi är det första rederiet på Östersjön som erbjuder passagerare möjligheten att minska sitt klimatavtryck genom att ersätta LNG med förnybart biobränsle. Många av våra passagerare har efterfrågat ett sådant alternativ, och vi är mycket glada att nu kunna engagera dem ännu mer i vårt arbete för miljön och Östersjön.” Säger Dani Lindberg, hållbarhetschef på Viking Line.

    Övergången till biobränsle kommer minska utsläppen

    Viking Glory och Viking Grace är Viking Lines nyaste fartyg, konstruerade för att kunna drivas med biogas och syntetiska bränslen som producerats av förnybar energi. Normalt drivs fartygen av flytande naturgas, som också är en lågutsläppskälla jämfört med oljebaserade bränslen. Kväveutsläppen från LNG är 85 procent lägre än vid användning av oljebränslen, vilket motverkar övergödning och försurning av Östersjön. Svavel- och partikelutsläpp genereras praktiskt taget inte alls.

    Övergången till biobränsle kommer i sin tur särskilt att minska utsläppen av växthusgaser.

    ”Våra investeringar på totalt 450 miljoner euro i Viking Glory och Viking Grace har möjliggjort användning av flytande naturgas och att vi nu kan introducera biogas. Att arbeta för en lägre miljöpåverkan kräver visioner, engagemang och betydande insatser i ny teknik.” Säger Dani Lindberg.

    Biogasproduktion främjar en cirkulär ekonomi

    Vid biogasproduktion används bland annat mat- och jordbruksavfall, vilket främjar en cirkulär ekonomi. Vid varje leverans av biogas erhåller Viking Line ett hållbarhetscertifikat, som berättar var och hur gasen har producerats. Produktionsmetoden för gasen påverkar i sin tur den slutliga utsläppsminskningen.

    I praktiken köper Viking Line biogas med tilläggen betalda av resenärerna. Biogasen som tankas ombord blandas med LNG.

    ”Tillgången på biogas är ännu begränsad jämfört med efterfrågan. Till exempel används all biogas som produceras i Finland för närvarande av industrin. Vi kommer nu i samarbete med Gasum och våra miljömedvetna kunder att öka användningen av biogas.” Säger Dani Lindberg.

    En kolneutral sjöfart ligger ännu i framtiden

    Viking Line deltar för närvarande i projekt där man undersöker möjligheten att skapa en kolneutral grön korridor för Östersjön. Biogas har redan testats som bränsle på Viking Grace.

    ”Genom vårt projektarbete och partnerskap för en framtida hållbar sjöfart har vi fått mycket kunskap och information till stöd för vårt eget hållbarhetsarbete. En kolneutral sjöfart ligger ännu i framtiden, men är inte längre en utopi. Vårt mål på Viking Line är att vara bland de första när den tiden kommer.” Säger Jan Hanses, verkställande direktör på Viking Line.

    Läs mer om Viking Line på Turismnytt här.

    • Text: Viking Line Sverige
    • Foto: Kjell Söderlund
    Tweet
  • Det blev publiksuccé i helgen när handbollslagen gjorde upp om guldet under ATG Svenska cupen i Halmstad.
    2026-04-03 19:59

    Publikrekord gav många övernattande besökare till Halmstad

    Det blev publiksuccé i helgen när handbollslagen gjorde upp om guldet under ATG Svenska cupen i Halmstad.

  • Matti Ala-Outinen VD för Moder ger hotellen tid för värdskap
    2026-04-03 14:19

    AI som operatör – skapa mer utrymme för värdskap

    De flesta hotell använder idag flera olika system. Med AI kan samordningslagret mellan systemen hanteras och utrymme frigörs för mer värdskap

  • Nu har du chansen att bli vikarierande kommunikatör hos Upplev Norrköping.
    2026-04-02 15:42

    Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping

    Brinner du för att kommunicera en plats? Ta chansen att bli vikarierande kommunikatör hos Upplev Norrköping.

  • Södra Hällarna på Gotland. Visit Swedens trendspaning för 2026 visar ett förändrat resebeteende. Från tempo, status och konsumtion – till mening, tillit och livskvalitet.
    2026-04-02 14:53

    Ny trendspaning från Visit Sweden visar ett förändrat resebeteende

    Den alltmer osäkra bilden av världen förändrar människors syn på resande. Det visar Visit Sweden trendspaning för 2026.

  • fartyget Le Lapérouse från rederiet Ponant. Nu satsar Kalmar på kryssningar för att utveckla regionen.
    2026-04-02 14:17

    Ny strategi: Kryssningar som verktyg för att utveckla Kalmar

    Kryssningar ger inte bara intäkter till regionens besöksnäring. De kan också vara ett verktyg för att utveckla platsen enligt Kalmar.

  • Nu får de vars stora dag inte blev riktigt som planerat chansen att göra om sitt bröllop. Katrineholm ger ett otursamt par en ny chans.
    2026-03-31 19:55

    Ett misslyckat bröllop får revansch med drömbröllop i Katrineholm

    Nu ger Katrineholm ett par vars stora dag inte blev riktigt som planerat chansen att göra om sitt bröllop.

  • Matmomsen sänks från 12% till 6% men inte på restaurang
    2026-03-31 18:05

    Matmomsen sänks men komplexiteten ökar – en uppdatering

    Så navigerar ni rätt från dag ett - Vi har tagit hjälp av vår samarbetspartner Grant Thornton för att ge er lite vägledning

  • Sofiero Vårutställning besöksnäring
    2026-03-30 06:07

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 13 2026

    Mest under Destination, Möten/Event samt Utmärkelser och Initiativ

  • Fjällhotell i Tärnaby
    2026-03-30 02:16

    Till salu: Fjällhotell i attraktivt läge – Tärnaby

    Nu finns möjlighet att förvärva ett charmigt och välkänt fjällhotell i hjärtat av Tärnaby, Tärnaby Fjällhotell, med närhet till skidbacke och storslagen fjällnatur

  • Påsken 2026 samlar familjeaktiviteter, tävlingar och afterski på SkiStar.
    2026-03-29 16:26

    SkiStar – Påsken samlar familjeaktiviteter, tävlingar och afterski

    På SkiStar destinationer i Sverige väntar ett brett påskprogram med vårskidåkning, familjeaktiviteter, tävlingar och livescener.

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Flyger vi mot tillväxt? – Seminarium Transportföretagen Flyg
      2026-04-13
      • Stockholm
      • www.svensktnaringsliv.se/sakomraden/infrastruktur/flyger-vi-mot-tillvaxt_1250115.html
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-04-15
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-digitala-kanaler-2/
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-04-28
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-den-maltidsintresserade-globala-resenaren-2/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-03-27 08:33

      Sveriges destinations-, evenemangs- och möteskompetens samlas i en gemensam förening

      Vid årsmötet den 19 mars 2026 bildades Svenska Destinationsföreningen genom en sammanslagning av Svenska Destinat...

    • 2026-03-29 15:25

      Vad gör egentligen en liten ort eller by attraktiv att bo och leva på?

      Det är en fråga vi på Fjällbyrån ofta återkommer till i vårt arbete med platsutveckling och besöksnäring. Inte mi...

    • 2026-03-27 21:43

      Östersund lanserar ny strategi för framtidens platsutveckling

      Östersund lanserar nu en strategi för upplevelse- och platsutveckling. Strategin, Hjärta och puls Östersu...

    • 2026-03-30 06:07

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 13 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Möten/Event s...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet