-
Visa ert värdskap
https://youtube.com/watch?v=wj3v_UPRauY
Det är lätt att säga att man tar hand om sina kunder, har ett gott värdskap och fokuserar på att sätta sina gäster i centrum. Men att ta väl hand om sina besökare är ett grundkrav. Som gäst förväntar jag mig alltid att få ett bra mottagande, bli omhändertagen och vippad.
Självklart kan man berätta om sitt värdskap – men det behöver göras på ett oväntat, förbluffande och övertygande sätt. Med kreativitet istället för klyschor. Då blir gästerna så nyfikna att de inte kan låta bli att göra ett besök.
Kanske var det Georgiens mål när de bestämde sig för att visa upp sitt värdskap? I en film som nu sprids visar man hur man tar hand om sina gäster. Eller, ja, närmare bestämt gäst nummer 6.000.000.
Personligen tror jag att filmen inte bara får fler att bli nyfikna på Georgien. Jag tror även att alla georgier känner stolthet och vill vara med och få fler gäster att känna sig välkomna.
Att svensk turism- och besöksnäring är duktig på värdskap råder det inget tvivel om. Men för att locka till sig gäster behöver hotell, restauranger, kommuner och besöksmål bli bättre på att också visa hur duktiga man faktiskt är. Och dessutom göra det på ett kreativt sätt som skapar nyfikenhet.
- Text: Jonas Ingre
-
Tekniska museet är Årets museum 2025
Tekniska museet har utsetts till Årets museum 2025 av Sveriges Museer och ICOM. De förnyar bilden av vad ett museum kan vara.
-
Västflyg – nyetablering av flyglinje mellan Växjö Småland Airport och Bromma Stockholm Airport
Från och med juni kommer Västflyg att utöka sin verksamhet med en ny flyglinje som utgår från Växjö till Bromma i Stockholm.
-
Arknat bygger vindskydd i Nyköping – arkitektur och natur i harmoni
Arknat skapar platsunika och arkitektritade vindskydd längs Sörmlandsleden i sommar för allmänheten att nyttja.
-
Nobis Hospitality Group öppnar nytt hotell – Hagastrand
Vid Hagaparken tar ett hotell form, Hagastrand. Det är Nobis Hospitality Groups prestigeprojekt, en social wellness-destination.
-
Nästan 17 miljoner gästnätter på campingplatser 2024
Ny statistik visar att gästnätter på Sveriges campingplatser ökade till 16,7 miljoner 2024. Dessutom är det valet för europeiska turister.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
Mest under Destination, Evenemang samt Konstateranden, beslut och rapporter.
-
Boule-VM 2027 kommer till Göteborg och Scandinavium
Boule-VM kommer att avgöras i Göteborg den 2–5 september 2027. På Scandinavium kommer atleterna att tävla om världsmästartitlarna.
-
Pontus Frithiof at Bro Hof har öppnat – ny gastronomisk destination
Den nya restaurangen Pontus Frithiof at Bro Hof erbjuder en unik matupplevelse. Förstärkt med en ny destination för event.
-
Daftö Resort – sommarjobbande unga kompletteras av pensionärer
För att komplettera ungdomarnas insatser under sommaren söker Daftö Resort pigga seniorer. De vill skapa en inkluderande arbetsplats.
-
Skaraborg som konstdestination – 5 stora nyheter i sommar
I sommar blomstrar Skaraborg med fem nyskapande konstupplevelser. I form av tre nya besöksmål, en designikon och ett jubileum.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Utländska turister spenderar mer i Sverige än exportvärdet för järn och stål
Jämförs Sveriges exportsiffror för 2024 som presenteras av Statistiska Centralbyrån, SCB, och Ekonomifakta.se, sy...
-
Växjö & Co söker efter en destinationsutvecklare
Det är kontrasterna som definierar Växjö. Å ena sidan puls, shopping och nöjesliv. Å andra sidan mysiga gränder, ...
-
Årets höjdpunkt för fjälldestinationer – r360 kundträff på Idre fjäll
r360 Resort Systems AB är leverantör av bokningssystemet r360 för resorts och destinationer i nordiska fjällen. T...
-
SkiStar utvecklar ett nytt skidområde i Vemdalen
SkiStar kan med glädje meddela att utbyggnaden av ett nytt skidområde, Hovde Syd i Vemdalen, har...
-
-
Gästbloggare
-