måndag 25 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
    • Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
    • SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
    • Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Visit Group
    2022-09-19 16:09

    Visit Group går från siffror till handling – utökar sin portfölj

    Visit Group är en av norra Europas ledande bolagsgrupper inom tech för besöksnäringen. Nu breddar gruppen sitt erbjudande utanför försäljning, paketering och distribution genom att förvärva en världsledande Reputation Management Data plattform.

    Turistnytt vill så klart veta mer om bakgrunden och tankar om framtiden.

    ”Olery förstärker värdeerbjudandet till alla våra kundgrupper. Vi ser stor potential för både befintliga och framtida kunder att använda strukturerad data om ratings och reviews för att förbättra gästernas upplevelse och därmed också sin affär.” Berättar James Dixon, VD för Visit Group.

    Visit Group är ledande inom Hospitality SaaS-lösningar

    I Visit Groups erbjudande ingår en rad populära SaaS-tjänster som flitigt används inom besöksnäringen. BookVisit, VisBook, Citybreak och iTicket är de mest kända. Varje affärsenhet opererar självständigt, men samarbetar med varandra för att möjliggöra ett digitalt ekosystem för besöksnäringen.

    Nu ansluter alltså Olery, som kommer fortsätta att drivas av entreprenörerna Hans Keukenschrijver (CEO) och Menno Beker (CMO) från kontoret i Amsterdam.

    ”Att bli en del av Visit Group gör det möjligt för oss att fortsätta investera i vår plattform och utöka vårt kommersiella team. Visit Group är ledande inom Hospitality SaaS-lösningar med över 20 års erfarenhet. Med deras stöd och engagemang kan Olery ta nästa steg och behålla vår position som ledare.” Säger Menno Beker (CMO) och medgrundare av Olery.

    Olery är den största oberoende Reputation Data-leverantören i världen med över 8 miljoner anslutna företag inom besöksnäringen och semantisk analys på 16 språk. Olery tillhandahåller affärskritiska insikter för informerade beslut. Datan fungerar som beslutsunderlag för företagare inom hotell, attraktioner, restauranger, biluthyrning, flygbolag, flygplatser, fastigheter, investeringsförvaltare, destinationsmarknadsförare och många fler företag med en fot inom turism.

    Visit Group går från siffror till handling – utökar sin portfölj

    Reputation management är en viktig framgångsfaktor

    Visit Group har en rad kända kunder i sin portfölj. En av dem är ESS Group som bland annat ligger bakom Ystad Saltsjöbad, Steam och nu senast satsningen Jacy’z som öppnar i Göteborg i november.

    Anna-Carin Rasmusson, Commercial Director på ESS Group anser att reputation management är en viktig framgångsfaktor.

    ”Ett effektivt och ständigt arbete med betyg och recensioner är en av ESS Groups främsta framgångsfaktorer. Det finns ett tydligt samband mellan att agera på Reputation Management data och intäkter per tillgängligt rum [RevPar]. Datamängderna och antalet källor ökar kontinuerligt och vi behöver därför effektiva verktyg för att förstå våra gäster och optimera vår verksamhet.” Berättar Anna-Carin.

    Kunder skall kunna förstå vilka åtgärder de behöver prioritera

    ”Efterfrågan på relevant och aktuell data har ökat markant de senaste åren inom besöksnäringen. Utmaningen för majoriteten av våra kunder är att de har mycket begränsad kapacitet för dataanalys. Vår vision är att våra kunder skall kunna logga in i våra applikationer och snabbt förstå vilka åtgärder de behöver prioritera för att förbättra gästupplevelsen och därmed affären.” Säger James Dixon. ”Actionable Data” är bra, men datadrivna rekommendationer är bättre. Destinationsbolag skall till exempel inte behöva lägga stora resurser på dataanalys för att ta få en tydlig bild av hur de kan förbättra sin attraktionskraft.”

     

    • Text: Visit Group
    • Foto: Visit Group
    Tweet
  • Göta Kanal - barnfamiljer -besöksnäring
    2026-05-25 04:43

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026

    Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ

  • Bussresa - Resegarantisystemet
    2026-05-24 22:52

    Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet

    I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt

  • SkiStar ser ett rejält uppsving i bokningar inför sommaren till Åre och Sälen. Cykling och vandring lockar.
    2026-05-24 20:20

    SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre

    SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.

  • Ljungleden bjuder på naturnära cykling längs grusvägar och lummiga landskap i västsverige.
    2026-05-24 18:17

    Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping

    Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.

  • Swedish Workshop genomfördes i Kiruna den 21-22 april 2026. Deltagarna fick uppleva destinationen på plats genom bland annat hundspann.
    2026-05-24 17:39

    Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”

    Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.

  • Svenska Regionala Flygplatser - Ett flyg för alla
    2026-05-24 00:15

    Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?

    I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas

  • Ett hotell nära en hamn i Jönköping. I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum enligt Visita.
    2026-05-23 22:45

    Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april

    I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.

  • Konsert på Götaplatsen. Där kommer den stora scenen för Göteborgskalaset att vara i augusti.
    2026-05-22 15:29

    Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer

    Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.

  • Erfarne Anna Spjuth blir ny VD för BWH Hotels Skandinavien.
    2026-05-21 22:10

    BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD

    För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.

  • Böda Sand Beach Resort och Destination Apelviken. Två av fjorton femstjärniga campingplatser 2026.
    2026-05-21 21:13

    Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda

    Allt fler campingplatser väljer att kvalitetssäkra sin verksamhet genom Svensk Camping nationella klassificering.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-05-16 23:11

      Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...

    • 2026-05-18 03:32

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...

    • 2026-05-17 18:31

      De tävlar om Placebrander of the Year 2026

      Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...

    • 2026-05-16 18:44

      Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland

      Fredagen den 8 maj 2026 invigde Finnlines tillsammans med Långnäs hamn en ny kryssningsterminal ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet