-
Visita – en nedgång för hotellmarknaden i april
Antalet sålda hotellrum i Sverige minskade i april med drygt 3 procent samtidigt som hotellrumspriserna minskade med 7 procent. Totalt minskade logiintäkterna för hotellmarknaden med 9 procent enligt statistik från Visita.
”Påskeffekter” påverkade utvecklingen i april
Minskningen under april månad berodde främst på ”påskeffekter”. Normalt sett sjunker efterfrågan under påsklovsveckorna och i år inföll de i sin helhet i april medan de inföll delvis i mars i fjol.
Av storstäderna minskade efterfrågan i Stockholm med 4 procent, i Malmö med 5 procent, medan den ökade i Göteborg med 2 procent. Detta i jämförelse med samma månad förra året. Utanför storstäderna sjönk antalet sålda hotellrum med 3 procent. Statistiken betyder att det var en nedgång för hotellmarknaden under april.
Förväntningar har blivit mindre optimistiska
Logiföretagens förväntningar på utvecklingen indikerar fortfarande en viss tillväxt. Men de har, enligt Konjunkturinstitutet, blivit allt mindre optimistiska. Dessutom har hushållens syn på sin nuvarande såväl som framtida ekonomiska situation försämrats tydligt de senaste månaderna till följd av en omvärld som präglas av stor osäkerhet.
”Den cocktail av olyckliga händelser som präglar den ekonomiska utvecklingen ökar behovet av åtgärder. Till exempel behöver regeringen sänka arbetsgivaravgifterna för unga – inte minst eftersom ungdomsarbetslösheten är rekordhög och fortsätter att öka.” Säger Thomas Jakobsson, chefsekonom på Visita.

Information om statistiken:
*Anledningen till att data presenteras för 1-28 varje månad är att förbättra jämförbarheten genom att undvika veckodagseffekter på en hel månad. Då efterfrågan naturligt pendlar över veckan och en månad sträcker sig över mer än fyra veckor.
Data för hotellmarknaden är preliminär och avser ett urval av 726 öppna hotell i Sverige. Det är inte kalenderkorrigerade och tar inte hänsyn till vilka veckodagar olika högtider eller lov infaller på.
Här kan ni läsa mer om Visita på Turismnytt.
- Text: Visita
- Foto: Efrem Efre/Pexels
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen
Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar Östersund steg i arbetet för en mer hållbar destination.
-
Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige
Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.
-
Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line
Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En händelserik augusti drev efterfrågan och tillväxt.
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Under årets Captains Cruise med Nordic Tourism Collective diskuterades viktiga frågor för nordisk turism med skärgården som inramning
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
Grönländaren Lodge är en fristad för familjer och företag som längtar efter att utforska Funäsfj...
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...
-
Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination
Spritmuseum och Backstage Hotel Stockholm inleder ett nytt B2B-samarbete med målet att göra Djurgården mer attrak...
-
-
Gästbloggare
-