-
Visita – oförändrad efterfrågan på hotellrum i juli
Under de fyra första veckorna i juli var antalet svenska sålda hotellrum i princip oförändrat jämfört med samma period 2023. Efterfrågan ökade i Stockholm och Göteborg medan den minskade något i övriga Sverige. Detta enligt preliminär data från Visita.
”Antalet sålda hotellrum minskade även i juli brett i landet bortsett från i Stockholm och Göteborg där efterfrågan ökade. Bokningsläget den 1 juli visade på en nedgång med 4 procent, vilket tyder på att hotellgästerna bokar senare i år. Detta påverkar prognosen för sommaren positivt.” Säger Thomas Jakobsson, chefsekonom på Visita.
Prognos om att sommaren 2024 kommer överträffa fjolårets står sig
Trots att det i år saknats evenemang som till exempel Coldplays konserter var efterfrågan på hotellrum i Göteborg något högre än förra året. Däremot präglar avsaknaden av större evenemang hotellens lönsamhet i destinationen då logiintäkterna minskat med drygt 20 procent.
Bokningsläget för den 1 augusti har förbättrats jämfört med hur det såg ut för en månad sen. Det gör att prognosen om att sommaren 2024 kommer att överträffa fjolårets fortfarande står sig.
”Samtidigt är både hushåll och företag pressade av höga kostnadsnivåer och det kommer att dröja innan räntesänkningar får reell ekonomisk effekt. Det kan komma att prägla hotellmarknaden när sommarturismen ebbar ut.” Avslutar Thomas Jakobsson.

Anledningen till att presentera data för 1-28 i varje månad är att förbättra jämförbarheten genom att undvika veckodagseffekter på en hel månad. Då efterfrågan naturligt pendlar över veckan och en månad sträcker sig över mer än fyra veckor. Data är preliminär och avser ett urval av 707 öppna hotell i Sverige. Data är inte kalenderkorrigerade och tar inte hänsyn till vilka veckodagar olika högtider infaller på.
Läs mer om Visita på Turismnytt här.
- Text: Visita
- Foto: Visita
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.
-
Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation i Lapplands vackra natur behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren.
-
Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar
Den 6–10 juli samlas några av världens bästa sandskulptörer för att delta i Kalmar International Sandsculpture Festival.
-
Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
Hotell Savoy på Luleås huvudgata letar nu efter en F&B hjälte - en restaurangchef som vill växa med verksamheten.
-
Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar
Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar är mycket välkommet av Sveriges Bussföretag.
-
Den internationella utställningen Arctic Highways har landat i Granö
Den internationella konstutställningen Arctic Highways har landat i Sverige för sommaren. Den presenterar samtida urfolkskonst.
-
Svensk Handel – framtidstron ökar i hela branschen
Svensk Handels barometer för juni visar en ljusning i handeln. För första gången på länge stärks framtidstron i hela branschen.
-
Stora skillnader i kostnaden för gårdsförsäljning
Det är nästan 24 gånger så dyrt att få tillstånd för gårdsförsäljning i Huddinge jämfört med Falkenberg. Det rapporterar Visita.
-
Svensk turismexport imponerar – nära 25 miljarder på tre månader
Besöksnäringen befäster sig som en av våra starkaste exportnäringar. Turismexport uppgick till ca 25 miljarder under första kvartalet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Flera entreprenörer har de senaste åren valt att investera och utveckla nya besöksverksamheter på Kinnekulle. All...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Museer och ut...
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Nor...
-
Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste
Anna Walléns replik är välkommen, eftersom den klargör något mycket viktigt. Visita och jag är överens om att sve...
-
-
Gästbloggare
-