-
Kommuner satsar mer pengar på besöksnäring
Diskussionen om skattebetalarna skall stödja besöksnäringen eller inte går het just nu.
I de fyra kommunerna Örnsköldsvik, Härnösand, Kramfors och Sollefteå är kommunledningarna dock positiva till satsningen på besöksnäringen. De satsar tillsammans cirka åtta miljoner kronor per år på marknadsföring av Höga Kusten området.
Det är bolaget Höga Kusten Destinationsutveckling AB som har fått uppdraget att marknadsföra och utveckla Höga Kusten. Bolaget har funnits i två år och har fyra anställda. År 2015 såg kostnadsbilden för bolaget ut så här:
- Tjänster 2,1 miljoner kronor
- Övriga externa kostnader: 2,5 miljoner kronor
- Personalkostnader: 3,1 miljoner kronor
Örnsköldsvik kommun menar på att pengarna är väl använda då Höga Kusten redan har lyckats sälja varumärket Höga Kusten både nationellt och internationellt.
Att de 7,7 miljoner kommunerna slantade in i Höga Kusten Destinationsutveckling förra året har förräntat sig är dock svårt att leda i bevisning. Statistik kring turism är svårtolkad och ofta inte fullständig.
Enligt siffror som Örnsköldsviks kommun har fått från bolaget (som anger SCB och Tillväxtverket som källa) ökade antalet turistnätter i Höga Kusten med 13,3 procent från 2014 till 2015. Men om det var bolagets förtjänst är svårt att säga.
Antalet turistnätter per år har nämligen ökat stadigt sedan 2011. Då var antalet turistnätter 252 338 i Höga Kusten, vilket hade stigit till 371 639 fyra år senare. En ökning med 47,3 procent. Men – i de siffrorna finns inte gästnätter på campingar med.
Turismen ökar i Höga Kusten, men om det är utvecklingsbolagets förtjänst är oklart.
Bolaget har fram till årsskiftet 2017/2018 på sig att visa att det gör rätt för sig. Så långt gäller avtalet med kommunerna, som vill ha en utvärdering av de första åren innan de beslutar om en fortsättning.
Källa: allehanda
- Text: Maria Lindqvist
-
Förenklade och förbättrade regler för delägare i fåmansföretag – Hur berörs du?
Från årsskiftet införs nya regler - Om du undrar om och hur du påverkas finns svaren här
-
Debatt – Enklare tillstånd kan få camping att blomstra ytterligare
Trots alla positiva effekter som svensk camping ger ser Camping nätverket i Riksdagen, HRF, SCR och First Camp hinder som skapats i onödan.
-
Outdoor Festival satsar på destinationer och naturturism i Sverige
Festivalen går nu in på sitt femte år på Djurgården i Stockholm och tar samtidigt ett strategiskt kliv framåt
-
Stena Line, SkiStar och Sembo lanserar nya skidsemesterlösningar
Nu gör Stena Line, SkiStar och Sembo det lättare för danskar att resa till Sverige under vintern genom att lansera skidsemesterlösningar.
-
Supersatsningen mitt under pandemin – så lyckades Hotel Kung Carl
Mitt i pandemin valde ledningen för Hotel Kung Carl att expandera genom att överta hörnlokalen mot Stureplan
-
Prisbelönt internationell konstupplevelse gästar Kalmar Slott
Nästa år gästas Kalmar Slott av en prisbelönt konstupplevelse, som aldrig har visats i Sverige ”Modern Guru and the Path to Artificial Happiness"
-
Invite Guest Technology och Visit Group i partnerskap för att lyfta den digitala gästresan
Samarbetet skapar ett ekosystem som stärker både verksamheters effektivitet och gästernas upplevelse
-
Destination Jönköping lanserar julkalender som berättar historia
Den 1 december lanserar Destination Jönköping julkalendern ”24 Ping till jul”, en micropodd med historiska berättelser om Jönköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 48 2025
Mest under Destination, Boende, Evenemang, Hållbarhet samt Nöjesparker och upplevelseföretag/skidanläggningar
-
Destination Jönköping – ambassadörer för möten och evenemang hyllas
Den 26 november samlade Destination Jönköping lokala mötes- och evenemangsambassadörer på Länsresidenset.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sänkt moms på livsmedel – Hur hanterar och redovisar man det
En tillfällig sänkning livsmedelsmomsen påverkar både prissättning och erbjudanden Regeringen fö...
-
Norrköping blir Vinterköping igen – här är årets program
Snart är det första advent och Industrilandskapet i Norrköping kommer återigen vinterpyntas och fyllas med roliga...
-
Öresundslinjen vill skapa en grön korridor
Med konverteringen av den tredje färjan till batteridrift fortsätter Öresundslinjen sin ambition att skapa en grö...
-
Städer och kustområden lockar mest – Kalmar har det viktigaste för semesterresan
Städer och kustområden är det som lockar mest när svenskarna planerar en semester i hemlandet. Kalmar ha...
-
-
Gästbloggare
-