-
Så skall Scandic erbjuda en effektiv möteskultur
Scandic Hotels lanserar ett nytt möteskoncept som skall erbjuda konferensgästerna en mer effektiv möteskultur.
Hotellkedjan skall genom certifierade mötesrådgivare, tekniska lösningar, kreativa övningar och hälsosam mat förändra sättet som kunderna planerar och genomför möten.
Under veckan har man bjudit in 10.000 kunder som skall testa det nya konceptet som har tagits fram för Scandics företagskunder. På plats var 2.000 Scandicanställda som visade kunderna konceptet.
Det nya möteskonceptet togs fram efter att mer än hälften av företagskunderna upplevde deras möten som ineffektiva. Företagsledarna tycker att möten är en viktig del för att nå framgång. När Scandic frågade ledarna vad som de prioriterar när det gäller möten blev svaren att få rätt energi i mötet och att genomförande skall vara enkelt.
Så är det nya möteskonceptet
Scandics nya möteskoncept utgår från kundens mötesbehov. Man skräddarsyr allt från lösningar, rådgivning till genomförande och utvärdering.”- Ett möte kan skapa stor förändring – eller vara ett slöseri med tid. Genom vårt nya koncept och våra mötesrådgivare har vi nu möjlighet att skapa de bästa förutsättningarna för goda, effektiva och inspirerande möten. Den här storsatsningen har tagits fram tillsammans med våra kunder och just därför känns det fantastiskt att lansera i Norden och Europa”, säger Thomas Engelhart, kommersiell direktör för Scandic Hotels.
Men det är inte bara viktigt att mötet blir bra – deltagarna måste också få bra och god mat. Man har därför tagit fram ett nytt materbjudande som skall passa alla.
Och de anställda utbildas
Företaget Hyper Island har fått uppdraget att utbilda Scandics anställda i om hur man arrangerar framgångsrika möten.Ambitionen är att ha totalt 500 mötesrådgivare år 2020 på Scandics hotell i Norden.
Majoriteten av alla Scandichotell kommer att erbjuda det nya möteskonceptet under 2017.
Källa: Scandic Hotels
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Scandic Hotels
-
Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis
Gäller för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo via Karlstad
-
Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Vilken kunskap saknas för att möta efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platse...
-
-
Gästbloggare
-
