-
Christian Clemens blir ny VD för Stockholmsmässan
Christian Clemens blir ny VD för Stockholmsmässan. Christian Clemens kommer närmast från en position som VD för flygbolaget BRA, Braathens Regional Airlines. Han tillträder posten i januari 2020.
“Genom rekryteringen av Christian Clemens stärker mässan sin förmåga att utveckla nya affärsmodeller. Nu kan mässan möta framtiden med en VD som möjliggör att mötesplatsen befäster sin ställning som Nordens viktigaste.” Säger Anna König Jerlmyr, finansborgarråd i Stockholms stad och styrelseordförande för Stockholmsmässan.
Är viktig för regionens näringsliv
Stockholmsmässan ägs sedan 1964 av Stockholms Handelskammare och Stockholms stad. Tack vare den stora mängden nationella och internationella mässor, kongresser och företagsevent är mässan en viktig del av huvudstadens besöksnäring.
“Stockholmsmässan spelar en viktig roll för regionens näringsliv och attraktivitet. Marknaden för mässor och möten förändras mycket snabbt på grund av megatrender som digitalisering. Därför har det varit mycket viktigt för oss att rekrytera en VD med förmåga att utveckla bolaget för en ny framtid. Christian kommer med sin tunga affärsmässiga erfarenhet från resebranschen kunna utveckla mässans roll som ledande mötesaktör och magnet för såväl företagsutställare som besökare.” Säger Andreas Hatzigeorgiou, VD på Stockholms Handelskammare och vice ordförande för Stockholmsmässan.
Har gedigen VD erfarenhet
Christian Clemens kommer närmast från rollen som VD för flygbolaget BRA. Han har tidigare varit VD för TUI i Norden, TUI i Tyskland samt VD inom Ving Gruppen.
“Stockholmsmässan är en oerhört intressant, spännande och mångfacetterad verksamhet med stor betydelse för huvudstadsregionens attraktionskraft gentemot besökare och företag. Det ska bli väldigt roligt att komma igång med arbetet.” Säger Christian Clemens. “Jag hoppas och tror att mina tidigare branscherfarenheter från att sälja mässresor, utveckla affärsmöjligheter och att digitalisera med fokus på kunden kan komma till användning för mässans fortsatta utveckling.”
Mathias Lindroth, CFO på Stockholmsmässan, kvarstår som tf VD fram till 7 januari 2020 då Christian Clemens börjar.
- Text: Stockholmsmässan
- Foto: Stockholmsmässan
-
Turismforskare prisas för metod att mäta det icke mätbara
De har kommit ett steg längre i jakten på att förstå samhällsvärdet av evenemang genom att mäta mjuka värden i kronor och ören
-
Topp 5 populäraste plattformarna för drömboende i Åre
Var bokar vi helst våra Åre-äventyr? Här listar vi de fem mest populära bokningsplattformarna just nu
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Mest om Destination, Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Rapporter
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan 2025 samlar Turismnytt anteckningarna från de olika seminarierna
-
SkiStar och Kairos Future samlar branschen kring framtidens resande
Under Almedalsveckan samlade SkiStar och Kairos Future branschen i ett rundabordssamtal kring framtidens resande.
-
Jämtland Härjedalen – värdet av infrastrukturen i naturen
Vandringen i Jämtland Härjedalen är den största reseanledningen. Trots detta är finansieringen av skötsel av lederna sårbar.
-
Svenska Möten tillgänglighetsanpassar sin webbplats
Svenska Möten fortsätter sitt hållbarhetsarbete och stärker sin position som en drivande kraft för ökad inkludering inom mötesbranschen.
-
Swedavia – tre nya flygplatser når högsta klimatcertifieringen
Visby Airport, Åre Östersund Airport och Kiruna Airport har nått Airport Carbon Accreditations nivå 5. Sju av tio Swedavia-flygplatser är certifierade på den högsta nivån.
-
Västkusten fortsatt i topp som campingdestination
Ny statistik visar att 6 kommuner på Västkusten finns med på topp 10-listan gällande antalet gästnätter på Sveriges campingplatser.
-
Varför BirchStreet Systems inte bara är för jättarna
I dagens hotellbransch är effektivitet inte längre ett mål – det är en konkurrensfördel. Det kan BirchStreet Systems hjälpa dig med.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Pontus Frithiof lanserar Matmanifest – ny milstolpe i Hållbarhet 360
Pontus Group, ledd av restaurangentreprenören Pontus Frithiof, tar ytterligare ett stort kliv i ...
-
Visita – en viss ökning på hotellmarknaden i maj
Antalet sålda hotellrum i Sverige ökade i maj med 2 procent samtidigt som hotellrumspriserna i genomsnitt minskad...
-
SM-veckan i Norrköping certifieras som hållbart evenemang
I tisdags den 24 juni fick kom de glada nyheterna att SM-veckan i Norrköping uppfyller kriterier...
-
Varför BirchStreet Systems inte bara är för jättarna
I dagens hotellbransch är effektivitet inte längre ett mål – det är en konkurrensfördel. Oavsett om du driver en ...
-
-
Gästbloggare
-