-
Statsministern på besök med rundvisning av Garveriet
I samband med statsministerns inrikesturné i Skaraborg, Västergötland, Halland och Kronoberg var en av programpunkterna den 18 november, ett besök på Garveriet i Floda.
Under eftermiddagen besökte statsminister Stefan Löfven Garveriet. Han fick en rundvisning och presentation av Garveriets olika verksamhetsområden där maten och innovationen var det som framförallt lyftes fram.
Hela verksamheten kring mat och dryck bygger på närproducerat och småskaligt med hållbarhet i fokus. Garveriet är med och skapar nya innovativa livsmedel genom exempelvis cirkulära system som fisk- och grönsaksodling (Akvaponik och Aeroponik) inomhus, utveckling av tång som livsmedel och jobbar med svinnfrågan i alla led från odling till tallrik. Turismnytt har skrivit om verksamheten tidigare och den artikeln kan ni läsa här.
Prövade att kavla pastadeg
Under rundvandringen i huset fick statsministern möjlighet att träffa och prata med flera av de anställda på Garveriet. De presenterade allt från surdegsbröd på kulturspannmål bakat i den vedeldade ugnen till Garveriets matfilosofi.Han fick tillfälle att träffa ett 10-tal barn på matlagningskurs i Matstudion. Han fick till och med prova att kavla pastadeg själv. Därefter besökte han fiskodlingen som drivs av Pond Fish & Green och där sötvattensfisken Clarias odlas, vilken även serverades vid middagen senare på kvällen.
Han fick slutligen träffa två medarbetare som utöver sina anställningar på Garveriet även är entreprenörer. Cristiano bedriver aeroponisk odling på Garveriet via företaget Herbed Nordic. Karolina, som tångdykerska, brinner för den västsvenska tången som råvara och bortglömd resurs. Hon älskar att förmedla hur den kan bli en tillgång som grönsak och smaksättare i vår matlagning. Statsministern fick själv provsmaka och tyckte att det var mycket gott.
Sverige ligger i framkant
Stefan Löfven visade stort intresse för verksamheten som han omnämnde som ”mycket hoppingivande”. Han tog flera gånger under besöket upp att frågor kring mat och vatten är, och kommer att vara, väldigt betydelsefulla för världspolitiken framöver. Samt att Sverige ligger i framkant och har möjlighet att ta en ledande position inom dessa områden.Matts Johansson, som tillsammans med fastighetsägaren Jonas Brandström är initiativtagare till Garveriet, tyckte det var en ära att få besök av statsministern och fantastiskt att få berätta om både besöksnäringsverksamheten, de innovativa matsatsningarna och hållbarhet.
Garveriet ska bli en internationell plats
Att statsministern kom just till Garveriet tillskriver Matts den goda kontakten man har med det socialdemokratiska oppositionsrådet i kommunen, Renee Bengtsson. Hon har ett stort intresse för besöksnäring och har förstått nyttan en sådan här verksamhet kan göra. Hon hade också sett hur både ägare och personal brinner för hållbarhetsfrågor. Det var just en sådan verksamhet statsministern och hans sällskap ville se och även få smaka på resultatet av.
Matts berättar också att planen är att Garveriet skall bli en internationell arena. Men framför allt ”verkstad” med provkök där matentreprenörer kan benchmarka. Det skall vara en inkubator som inte bara främjar innovation inom mat, dryck och hållbarhet med fokus på biologisk mångfald utan man skall också kunna jobba praktiskt och handgripligt med utvecklingen så det inte bara stannar på ”ritbordet”.
Matts är också engagerad i platsens, Flodas, utveckling som helhet, som besöksmål och centrum för mathantverk, nu och i framtiden.
- Text: Garveriet
- Foto: Daniel Jomansson
-
Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige
Turismstatistik visar att juni 2026 blev den starkaste junimånaden i Sverige någonsin. Det beror på flera faktorer enligt Visit Sweden.
-
Karta med 206 besöksmål ska locka fler att upptäcka Sveriges kulturarv
Statens fastighetsverk har i sommar släppt en karta som pekar ut 206 besöksmål i Sverige som på olika sätt berättar historia.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder
-
Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro
Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.
-
Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?
Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?
-
Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap
Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i stora delar av Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål. E...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...
-
Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap
Sverige och Finland fördjupar samarbetet kring säkerhet, beredskap och kritisk infrastruktur. Som ett av de reder...
-
Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?
Det är nog få som missat att elektrifieringen inom bussbranschen är i full gång. Elbussar fortsätter att introduc...
-
-
Gästbloggare
-