-
Åsnen belönas för sitt hållbarhetsarbete – Elcykla runt destinationen
Internationella Green Destinations har tilldelat Destination Åsnen Platinum Award, i sitt program för hållbara destinationer.
Under sommaren kommer besökare runt Åsnen att kunna göra längre, hållbara utflykter på elcykel.
Åsnen belönas internationellt för sitt hållbarhetsarbete
Den internationella organisationen Green Destinations har tilldelat Åsnen den högsta utmärkelsen, Platinum Award, i sitt program för hållbara destinationer. Ett samarbete som pågått sedan 2019. Varje år har Åsnen varit på Top-100 listan i världen, över uppmärksammat hållbarhetsarbete.
“Det här är en utmärkelse att vara stolt över.” Säger Karin Nilsson, Destination Småland, som ansvarar för destinationsarbetet runt Åsnen. “Det är många som bidrar till resultatet och det krävs en god samverkan för att en destination ska kunna utvecklas hållbart.”
Granskningen omfattar cirka 100 punkter
Granskningen för att få en utmärkelse omfattar cirka hundra punkter. Bland annat ska man ha en tydlig och hållbar organisation för destinationen. I övrigt granskar man områden som t.ex. natur- och kulturarvsvård, näringsliv, miljö och klimat. För att uppnå Platinum Award krävs att man uppfyller 90% eller mer av alla kriterierna.
Ett exempel är hur destinationen uppmuntrar besökare att göra sin vistelse mer hållbar.
”Utmärkelsen spelar stor roll. Det blir allt viktigare för resenärer att välja hållbara destinationer samtidigt som det blir en stimulans för näringslivet och offentliga intressenter att ytterligare vässa sitt hållbarhetsarbete. På så vis drar vi fler ansvarsfulla besökare till området och det är viktigt att vi förvaltar vår natur och våra resurser på ett klokt sätt. Vi ska bruka utan att förbruka.” Säger Karin Nilsson.
Destinationen rapporterar själv sitt arbete
Inventeringen innebär att destinationen själv rapporterar och beskriver sitt arbete. Därefter granskas rapporten och slutligen besöker man destinationen för en revision och intervjuer med intressenter från till exempel Region Kronoberg, kommuner, företag och Länsstyrelsen i Kronobergs län.
Utdelningen av utmärkelsen sker i Aten i samband med Green Destinations 2022 & Future of Tourism Summit och World Tourism Day den 27 september 2022.

Elcykla runt Åsnen – ett unikt koncept
Under sommaren kommer besökare runt destinationen att kunna göra längre, hållbara utflykter på elcykel. Ett unikt koncept med 40 elcyklar fördelade på 7 olika platser där gästen har möjlighet att boka sin cykel med upphämtning på en plats och avlämning på en annan.
Syftet är att stimulera besökare i området till att uppleva mer på ett klimatsmart sätt.
Enkelt att kombinera cykling med andra transportsätt
Det finns ett stort utbud av besöksmål och aktiviteter liksom ett etablerat företagsnätverk i Åsnen. Med elcykel kan man nå fler under en dag och upplevelsen blir rikare. Möjligheten att hämta cykel på en plats och lämna på en annan gör det enkelt för besökare att kombinera cykling med andra transportsätt. Aktiviteten genomförs i samarbete med Rentbike.
“Många av områdets besökare anländer med bil från Sverige eller andra länder. Kan vi hjälpa dem att ta sig runt till fler besöksmål med cykel och låta bilen stå så ger det många positiva effekter.” Säger Karin Nilsson. ”Vi får mindre koldioxidutsläpp, det blir mindre trafik på landsbygdsvägar, företag ges möjlighet till produktutveckling och besökare får konkreta tips på besöksmål och cykelturer. Detta gagnar den lokala ekonomin.”
Stimulerar gäster att förflytta sig miljövänligt
Urshult camping är ett av de sju företagen som ingår i aktiviteten.
“Detta är en otroligt bra och viktig insats. För oss som bor och driver företag i området är det självklart att hållbarhetsfrågorna är centrala. Genom elcykelprojektet kan vi både stimulera våra gäster att förflytta sig miljövänligt samtidigt som det blir en inspiration att uppleva mer – och därmed kanske även stanna ytterligare en natt eller två.” Säger Martin Stenberg som driver campingen tillsammans med Eva Jakobsson.
Insatsen har möjliggjorts genom Region Kronobergs hållbarhetsprojekt Transporteffektivt Kronoberg, med finansiering från europeiska regionalfonden och Region Kronoberg.
- Text: Destination Småland
- Foto: Alexander Hall
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder
-
Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro
Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.
-
Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?
Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?
-
Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap
Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
Den 1 september tar Cecilia Lind och Isabel Hamilton över verksamheten i fastigheten vid Åre torg som tidigare ha...
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Vid Lule älv, där årstiderna sätter rytmen, har Arctic Bath arbetat med att förfina och utveckla...
-
-
Gästbloggare
-